dormitul pe burtica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaryP spune:

Baitelul meu de 1 luna jumatate doarme pe burtica foarte bine si pozitia il ajuta la eliminarea gazelor si este foarte fericit! Dar doarme asa numai supravegheat!
Dar ideea e ca :daca copilul isi intoarce capul bine si se rasuceste de pe o parte pe alta, de ce nu aveti incredere sa il lasati sa doarma cum ii place? Baietelul meu isi aranjeaza nasul si gura ca sa poata respira bine si cand regurgiteaza isi ridica capsorul. Eu cred ca toate aceste recomandari se refera la copilutii prea mici sau cei fara putere care nu pot sa se ridice in maini sau sa isi fereasca capul de o cuta de cearceaf sau de plapumioara care ii poate ajunge pe fata.

POZE CU RAZVAN MIHAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

Draga mea baiatul meu are 5 luni si de cand l am nascut a dormit numai pe burta noaptea la inceput mi era foarte frica dar nu vroia sa doarma altfel , eu zic ca acum la 4 luni nu ai de ce sa ti faci grihi lasa l asa sa doarma eu cand am intrebat dr mi a zis sa l las sa doarma ca oricum acum numai pateste nimic


stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Din cite stiu eu, nu se cunoaste cauza mortii subite si e doar o supozitie ca daca copilul doarme pe burta poate muri subit pina la virsta de 1 an. Am citit si ca pozitia pe spate poate dauna cind copilul varsa, si cel mai bine e pe o parte.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

AB, sa inteleg ca ai incercat sa ma provoci la o disputa? Ce zic eu...?! CHiar ca nu am ce sa zic, ti-am spus, nu sunt medic. Copilul meu a dormit numai pe parti, pentru ca varsa ingrozitor de mult (chiar dupa ce ragaia foarte bine!) si se ineca...Il asezam pe o parte, sprijinit de un sul lung (o pernuta rotunda, lunga) cat cosuletul lui, ca sa nu se poate rasturna pe spate... Dupa alaptatul urmator, il asezam pe partea cealalta, ca sa nu i se deformeze oasele pe o singura parte. Mutam sulul dincolo, deci nu uitam niciodata partea. De la o luna jumate a decis sa doarma intre 22 si 9... nu mai manca noaptea. Asa ca il culcam o seara pe o parte, urmatoarea seara pe cealalata parte. Treptat, a inceput sa se miste f mult si ajungea in diverse parti ale cosuletului si dormea pe spate... Mai tarziu l-am mutat in patut. Acolo se misca si mai in voie... Iar in jur de 2-3 luni (nu mai stiu exact, mi-am notat undeva, dar nu merita sa ma uit acum) a inceput sa doarma intr-o parte, ca omul mare! Peste inca vreo luna a inceput sa se suceasca pe burta. Doua nopti m-a chemat, si il intorceam inapoi pe spate. Pe la 5-6 luni a inceput sa se suceasca incontinuu, de cate ori voia el pe noapte, iar acum doarme cand pe spate, cand pe burta, cum are chef. Se suceste si de 30 de ori pe noapte. Ajunge cu capul la picioare, apoi inapoi... Cred ca o mama cere prea multe de la ea insasi daca are ambitia ca pana la un an sa-si tot puna copilul la loc pe spate! Iar copilul respira deja foarte bine. Riscul de moarte subita, am citit eu, este mare pana in 6 luni, dupa aceea nu prea mai este... Iar "mare" inseamna niste procente infime.
Sa fim seriosi! Eu nu mai dorm in camera cu copilul de la o luna! Il vizitam o data sau de doua ori pe noapte si atat!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Vad ca parerile sunt impartite. Eu stiam din maternitate ca e bine sa doarma pe spate, dupa ce eructeaza, pe un plan usor inclinat.OK. Asa a dormit pana acum, dar de cand se intoarce o gasesc cu nasul in cearsaf. Nu are in patut jucarii sau perna. Pana la urma am hotarat ca in timpul zilei, cand e mai mereu sub ochii mei, sa doarma cum vrea ea, dar noaptea sa o "blochez", macar pana la 6 luni. Luni o sa intreb si pediatrul, sa va ce parere are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

P.S.
Si s-a constatat ca in Marea Britanie cazurile de moarte subita s-au redus dupa ce guvernul a recomandat ca sugarii sa fie culcati PE SPATE, dupa ce eructeaza, intr-adevar. Deci, riscul de moarte subita se refera la dormitul pe burta, nu pe spate.Dar, inca o data, asta pana invata ei sa se intoarca. La sacul de dormit de vara m-am gandit si eu, dar e atat de cald si noaptea si ziua incat nici eu nu dorm acoperita..de ce s-o bag pe ea in sac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niko31 spune:

nu-ti fie frica c nu se topeste daca e bagat bb in sac, al meu doarme de la 1 luna in sac si e ok.acum am un sac fff subtire, dintr-un material ca de lenjerie de pat dar multicolor(mi l-a facut cineva).,iar noaptea mai ales daca lasi fereastra deschisa e mai racoare si nu o sa te ridici tot la 10 minute sa il acoperi, ca doar se misca in somn.(al meu cu sac cu tot se intoarce pe toate partile)
pupici la bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Pe al meu daca l-as baga in sac ar muri.
El s einvarte prin tot patul si sfarseste a dormi pe burta dar cum: cu genunchii adunati sub el si fundicul in sus.
E asa de haioasa pozitia asta.

Vad ca pe burta ii place cel mai mult acum sa doarma. Efectiv se odihneste.
Are 8 luni jum si 80 cm, 9.700 g

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

quote:
Originally posted by Gandacel

AB, sa inteleg ca ai incercat sa ma provoci la o disputa? Ce zic eu...?!Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)



Nu, era de ce zici de ideea ca OMS-ul e format tot din pediatri adica era unu versus mai multi. Atat.
Incidenta maxima a mortii subite e pana la 5-6 luni,apoi e mai simplu.

In rest .... no comment ca n-am de ce...




ei.bi. si ceata de pitigoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In maternitati in Finlanda bebelusii dorm doar pe o parte pe plan inclinat.Ca indicatii ni se recomanda sa-i punem pe o parte sau pe spate.In urma cu vreo 7 ani (cind s-a nascut finul sotului) li se permitea sa doarma si pe burtica.Dupa o perioada de cercetari nu s-a mai dat voie sa-i lase sa doarma pe burtica.

Doctorul pediatru al baietelului meu a scris chiar un articol despre moartea subita si noi l-am pastrat.Acolo el sublinia ca este un fenomen rar, mai pregnant la baieteii nascuti iarna, in special intilnit la copii al caror sistem nervos central este mai insuficient dezvoltat.La copii prematuri se da o salteluta speciala care emite semnal de alarma in timpul somnului bebelusului daca ceva nu e in regula.

In Australia se pare ca aceste cazuri de moarte subita s-au imputinat considerabil dupa renuntarea la culcatul pe burtica al sugarilor.

Alina riscul de moarte subita cel mai mare este intre 2 si 3 luni dupa finlandezi.Dupa 6 luni se spune ca putem sta linistiti in privinta asta.Sper ca au dreptate.

Sabina 11+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput