Generatia noastra,a celor nascuti intre anii 70-80

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

hai '74!!!! Super, mi-a placut la nebunie si nu numai ca am un zambet in coltul gurii dar am si o lacrima in coltul ochilor. Din fericire copiii mei sunt innebuniti dupa Maria Mirabela (lipseste din lista!!) iar sotul toocmai cauta Nu Zeitz, Nu Pagadi!. Nu uitati de uniforme, de panglicute, de lantisoarele de aur super cautate si de polonezele care vindeau tinichea pe post de aur.
aaaahhhhhhhhh, si cate ar mai fi...

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Grozava dedicatia...nu pot sa spun ca ma apuca nostalgia deoarece sunt destul de tanara si nu am prins decat 7 ani de regim ceausist dar citesc cu placere relatarile voastre...curiozitatea mea cu privire la perioada respectiva e foarte mare..mai povestiti, va rog...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danidani74 spune:

"Cu un zambet in coltul gurii..." glumesti, desigur.Sunt cu gura pana la urechi."apartzin" lui `74. Doamne ce amintiri ai putut sa rascoleshti! Aproape seara de seara ne adunam pe banca (in fata blocului)si spuneam bancuri (cu eternul Bula, Ion si Maria nu cu X-man)sau jucam "9 pietre" pana cand "baba Teanu"(o doamna de altfel foarte dragutza)scotea furtunul cu apa pe geam si...mm ce dush...
Sau organizam "bairamuri" si cum n-aveam bani, ce credeti ca faceam?(nu ghiciti 1000 de ani):donam sange! Doamne ce zile!
De cate ori ma intalnesc cu un amic din vechea gashca nu mai prididim cu aducerile aminte.
In clipa de fata imi vine sa-l citez pe Eminescu:"Si te-ai dus dulce minune..."

dana24+ Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

ce coincidenta, chiar ieri dimineatza vb in masina catre servici cu colegii mei de vremurile de demult, de Brifcor, de Cico, de Cicoare de cate si mai cate ... mi-ati smuls o lacrima de amintire, era asa de frumos... pacat ca am pierdut atat de multe si pe atat de multi cu care mergeam de mana la scoala

mi-as dori sa dau timpul inapoi, macar pentru o zi

Freia si " target="_blank">Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

nu au mai fost 2 subiecte cu acelasi text aici la generale???

multe poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si eu tot '74.
Jucam '9 pietre' si 'frunza' pana se lasa noaptea si nu mai vedeam in fata!
Generatia copiilor cu lanterne in ghizdan, sau, in perioadele de penurie la baterii, cu lumanari sau torte facute din coala de la blocul de desen... utile ca sa poti urca pe scari cand era oprit curentul.
Generatia care ne-am facut temele la lampa cu gaz (la mare cautare si ea!), si care ne-am incalzit la resou.
Care ne dadeam cu fundul pe derdelus pana rupeam in fund pantalonii atat de pretiosi, pentru ca nu se gaseau usor.
Ba chiar as mentiona si generatia celor care faceau coada la "dragasani", inca cu 2-3 ore inainte de deschiderea magazinului.
generatia fetelor care la ora de 'lucru' faceau salata boef si croiau fuste, si a baietlor care lucraj 'traforaj'
Super, intr-adevar.

As mai face o mentiune. Nu ochelarii sunt realul pericol acum, ci mesageriile virtuale, sit-urile de intalniri virtuale, sau mai rau, cele deochiate. Cum iti mai poti proteja copilul acum?

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

eu sunt "76. si la fel am trecut prin toate sau aproape tot ce ati expus. nu uitati pe langa bauturile brifco, cico pe care le-a spus Freia si Braga. Cu toate acestea am avut o copilarie frumoasa.adica noi chiar stiam sa ne jucam , nu ca cei de acum care daca ii intrebi ce joaca it spun counter strike si alte dinastea.

nicol
31+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/nicoletud/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Eu sunt generatia '72 si tocmai am venit de la o intalnire cu nepotii mei, gemeni, clasa a 8-a. Ne-am jucat impreuna, am facut schimb de sonerii si poze cu bluetooth-ul telefoanelor. Citind acest subiect mi-am adus aminte de schimburile de timbre, de colectii de abtibilduri de la gume, de colectia mea de servetele de masa... Ehe...ce vremuri.

Cand am necazuri dar ma vedeti zambind, sa stiti ca am gasit deja pe cine sa dau vina pentru ele!!
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Dupa cum spunea si Dana nu am un zimbet in coltul gurii ci un zimbet mare pe fat si o lacrima ascunsa in coltul ochilor pentru ca din pacate stiu ca nu o sa mai traim niciodata sentimente similare ....
Foarte frumos subektu eu sunt din 75 si am fost ultima generatie care am dat cea de a 2 a treapta in liceu ..
am avut o tinerete minunata poate cu mai putina "informatizare" (care nu e rea deloc ca uite asa ne putem intilni ) dar mai bogati spirituali...
si iubitu' imi recita pe bordura din Eminescu si nu imi trimitea sms-uri cu manele pe mobil
Pupici cu lipici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dialex spune:

Oricât de stânjenitor ar párea... dar acum dacá tot suntem între noi... eu AM o pereche de blugi elastici pe mine chiar în clipa asta. Îi cumparasem pentru sotie, dar s-au dovedit prea mari...
M-am regasit în multe din faptele mentionate. Mai ramâne sa aud cum liftul îmi cânta unul din slagarele favorite

Sooo, I see the Internet is on the computer now... (Homer Simpson)

Mergi la inceput