Ureaplasma si streptococ hemolitic B in sarcina

Ureaplasma si streptococ hemolitic B in sarcina | Autor: mcrissa

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Eu sunt o aspiranta la titlul de mamica , dar faptul ca anul trecut in noiembrie mi-au fost descoprite doua afectiuni:ureaplasma si streptococ hemolitic B nu-mi dau voie sa-mi realizez visul de a deveni mamica.Am urmat mai multe tratemente:am luat 7 zile wilprafen, 7 zile zanocin, 10 zile sumamed, 6 zile augmentin, plus toate combinate cu tratamente locale si nimik, nimik
la ultimul control cand analizele au iesit din nou pozitive dr mea a refuzat sa-mi mai dea un tratament spunandu-mi ca "scopul medicinei nu este de a omori si pacientul odata cu germenii".m-a vazut ca de la atata antibiotic arat cam rau, sunt palida, ma doare ficatul, ametesc, imi vine sa vomit, am capatat intoleranta la mai multe alimente etc.mi-a dat unda verde sa raman insarcinata cu aceste doua afectiuni spunandu-mi ca se pot pune perfuzii cu antibiotic la nastere ca ca nu se contamineze bebele, dar eu nu ma simt ok asa.nu stiu ce sa mai fac.a mai patit cineva asa???
voi credeti ca este ok sa raman insarcinata cu aceste doua afectiuni?eu stiu ca streptococul hemolitic B duce la infectii ale fatului.oare perfuziile cu antibiotic care se pun la nastere elimina orice risc de infectare al copilasului?
ureaplasma nu stiu in ce fel afecteaza o sarcina...eram atat de terminata la ultimul control ca nici nu am mai intrebat dr care sunt riscurile unei sarcini cu aceste afectiuni....


Mcrissa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Eu am avut streptococ de grup B , cred ca e asta de care zici tu , toata sarcina .Am facut tratament cu antibiotic CEFORT injectabil .Riscul acestui streptococ e si infectarea lui bebe si ruperea membranelor (apei)inainte de termen .La primul copil asa am patit , s-au rupt membranele la 35-36 saptamani .Infectarea lui bebe se evita prin cezariana si antibiotic pe durata operatiei si cu 4 ore inainte .Antibiograma ai facut????

ALIA si bb Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

cypocs merci mult pentru raspuns.dupa antibiograma am facut tratamentele, dar nu au avut efect.daca unul din efectele streptococului sunt nasterea prematura nu ma incumet sa raman insarcinata pana nu scpa cumva de el.o sa mai fac o pauza sa-si revina organismul dupa atata antibiotic dupa care voi umbla iar prin dr sa vad ce mai pot face.dupa tratamentul injectabil cu CEFORT ai scapat de streptococ?bebe a fost bine?

Mcrissa

Mergi la inceput