ce pateste bb dk nu beau lichide suficiente?

ce pateste bb dk nu beau lichide suficiente? | Autor: Dorsilia

Link direct la acest mesaj

sunt gravida in 17 saptamani
merci

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Sincer nu stiu sa-ti raspund. Dar daca organismul tau nu primeste suficiente lichide, creste riscul de preeclampsie. Acum, la 17 saptamani, nu se vede, dar pe masura ce inaintezi in sarcina, oricum ti se umfla mainile si picioarele. Asa ca sa-ti iei tensiunea mereu, macar asta sa fie buna.
Sigur ca eu te sfatuiesc sa bei lichide (2-3 litri pe zi). Nu e greu decat la inceput, pana te obisnuiesti. Pentru tine presupun ca stii ce riscuri sunt, mai ales in privinta rinichilor (pietre, nisip etc.). Si poti face si o infectie urinara, cara asta sigur il afecteaza pe bebe.
Poate stiu fetele mai multe.

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;18;104/st/20060801/dt/7/k/8de1/preg.png
Medeea 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Eu la prima sarcina nu am baut mai deloc lichide pt ca pur si simplu nu puteam. Eu am fost ok, bb la fel!
Acum sunt iar insarcinata si tot la fel beau putine lichide...sper sa fie totul ok si de data asta!
Cred ca depinde si de organism pt ca eu nici inainte nu beam multe lichide asa ca organismul meu nu a fost niciodata obisnuit cu multe lichide ca acum sa "sufere".



Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Mergi la inceput