Colesterolul, bata-l vina !

Colesterolul, bata-l vina ! | Autor: Tzuni

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!

Mi-am facut analizele si mi-a iesit Colesterolul HDL cu valoarea 59.89 mg/dl, deci risc moderat. Ce inseamna asta? Care sunt cauzele care au determinat valoarea colesterolului si care sunt remediile?

Multumesc.

____________________________________________________________
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Si cauza si remediul pot veni din alimentatie. Mai pot fi alte cauze (probleme de tiroida, varsta...) dar nu cred ca e cazul la tine.

Trebuie sa elimini grasimile care duc la cresterea colesterolului. In principal carnea de porc, untul... si alte grasimi, dar nu mai stiu exact ca am regimul acasa (am si eu aceasta problema dar la mine e legat si de proasta functionare a tiroidei). Si branza e in general foarte grasa, mult mai grasa decat se crede.

Eu am gasit niste pastile cu ulei de germeni de grau care se spune ca ajuta la scaderea colesterolului. Dar nu stiu sa iti spun inca daca functioneaza ca de abia am inceput sa le iau. Parca si cele cu usturoi ajuta.



Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Multumesc, sanziana! Daca e de la alimentatie, atunci la mie SIGUR e de la McShit-uri si Chips-uri!


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

...da' nu mor, nu?


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Nu inca, dar in timp da! Ca se depune pe vasele de sange si dupa aia ai probleme. Asa ca e musai sa il aduci la valori normale si sa te lasi de mancat prostii.

Si asta acum cat esti tanara ca dupa aia e si mai greu si mai periculos.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Mai, nu speriati fata ca e perfect sanatoasa !

Tzuni, daca ai HDL colesterol de aprox. 60 mg/dl poti sa tzopai de bucurie. De ce?
Colesterolul este de doua tipuri:
-LDL= "colesterol rau"-cu cat este mai mare peste 130 mg/dl, cu atat este mai mare riscul de ateroscleroza si cardiopatie ischemica.
-HDL= "colesterol bun"-cu cat este mai scazut sub valoarea de 35 mg/dl, cu atat este mai mare riscul de ateroscleroza si CI. Are rolul de a proteja vasele de sange, printre altele.

Colesterolul total este bine sa fie < 200 mg/dl (ideal <160 mg/dl).

Lamurita ?

Totusi, asta nu inseamna ca poti face exces de Mc Shit-uri si chips-uri , pt. ca proportia se poate schimba si nu e de dorit .


Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

O speriam pentru o cauza nobila, sa se lase de McShituri. Ce, ar fi rau ?

La ultimele analize mie mi-a iesit LDL 50 mg/dl, dar scrie ca normalul trebuie sa fie sub 30 mg/dl.
Iar tu vorbesti de 160 mg/dl ? Pana la urma cum e ?

Ma rog, eu stau mai prost cu trigliceridele care sunt 248 (si care ar trebui sa fie mai mici de 150), dar problema mea e legata si de hipotiroidia care iar isi face de cap.


Oricum, daca il intrebi pe unchiul meu care a fost operat acum 2 ani de inima si de atunci nu mai mananca nimic cu colesterol, iti va zice sa faci tot posibilul sa il mentii in limite normale daca nu vrei sa ajungi acolo.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Sanziana, normal ca n-ar fi rau sa nu mai manance prostii .

Cred ca nu te-ai uitat bine la valorile normale, LDL colesterol de 50 mg/dl este f. bine.
Valorile normale sunt urmatoarele:
-colesterol total<200 mg/dl
-LDL colesterol<130 mg/dl
-HDL colesterol>35-40 mg/dl


Trigliceridele intr-adevar sunt mari, normal este intre 30-135 mg/dl. Si, intr-adevar, cresc in hipotiroidie.

O sa editez si mesajul anterior ca sa scriu si acolo de colesterolul total, sa nu iasa confuzii.

Sanatate!


Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Fetelor, multumesc ca-mi purtati de grija ! Recunosc, imi prinde bine sa ma traga cineva de urechi ca nu ma dezvat sa mananc prostioare!!!!

Citind mesajele voastre am ajuns la concluzia ca la mine "a iesit rau" colesterolul bun !

Va pup
Tzuni


Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Sanziana, valorile normale ale colesterolului sunt cele scrise de Diana, zic si eu poate te-ai uitat tu rau pe buletinul de analize la valorile normale.LDL de 50 e super ok, colesterolul total poate fi peste limita superioara a normalului daca HDL colesterol e ok(mare).riscul pt boli cardiovasculare apare cand LDL e mare iar HDL mic....cam ciudat suna ce am scris dar sper ca ai inteles.
Reciteste buletinul de analisuri
Sanatate

si BB Fulvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Tzuni baga ochiul si citeste pe DC pe prima pagina au articol despre grep fruit si colestorol!!!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput