Menstruatie prelungita dupa nastere

Menstruatie prelungita dupa nastere | Autor: Danutz@

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Am o nelamurire legata de menstruatia de dupa sarcina:
Am nascut pe 14 mai 2006, prin cezariana (motivul-prezentatie pelviana).
La 44 de zile de la nastere mi-a revenit menstruatia, dar problema e ca azi e a 9-a zi si nu s-a oprit inca. E drept ca de 2 zile a mai scazut cantitativ, dar tot nu trece.
Eu inainte de sarcina aveam ciclul regulat la 28 zile si dura cam 4-5 zile. Acum nu stiu ce sa cred - e normal sa se intample asa dupa nastere, sau ar tb sa vorbesc cu medicul? Voi ce parere aveti?

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

La 4-6 saptamani dupa nastere trebuie oricum sa mergi la control. Sa inteleg ca n-ai fost pana acum?



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Am fost la control, dar atunci nu-mi venise ciclul si totul era ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Danutza, prima menstruatie poate dura mai mult, este normal. Daca nu se opreste in 2-3 zile mergi la un control pt. ca s-ar putea sa fie vorba de o dereglare hormonala, destul de frecventa dupa nastere. Pt. asta iti trebuie tratament hormonal pt. intreruperea sangerarii.

Altceva: aspectul este ca de obicei? Adica este la fel de abundenta, ai cheaguri, daca da cat de mari?

Sper ca iei inca fier, este indicat inca 6 luni dupa nastere, mai ales daca alaptezi. Rezervele tale nu mai fac fatza si iti trebuie un supliment (iar in contextul actual este mai mult decat necesar ).

Multa sanatate!



Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutz@ spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri!
Din fericire, intre timp s-a oprit sangerarea si m-am linistit. A tinut 10 zile in total (acum ma bucur ca am scapat )

Mergi la inceput