cu ce sa incep diversificarea?

cu ce sa incep diversificarea? | Autor: szaboali

Link direct la acest mesaj

Buna.Am si eu o fetita mica o cheama IARINA si are 4 luni si 20 de zile si e tare tare fumusica si as vrea sa va intreb voi ca parere aveti sa incep diversificarea? Papa numai laptic praf si i-am mai dat suculet de portocale facut de mine acasa si suculet de morcovi tot facut de mine. As putea oare sa incep diversificarea? Voi ce ziceti cum ati facut? SI cu ce sa incep?Astept sa imi scrieti. Multumesc.

pupici la pitici

Alina mamica de Iarina


ali

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

In primul rand, sa-ti traiasaca fetita si sa fie sanatoasa!
In al doi-lea rand, eu zic sa nu-i mai dai suculet de portocale, inlocuieste-l cu cel de mar. Sucul de porto e cam acidulat si o poate deranja rau la stomac. POti sa continui cu cel de morcov si mar si poti incepe sa-i pui cereale in laptic.
Iar urmatorul pas v-a fi supita de legume (nu mai stiu de pe la ce varsta), dar fetele cu bbei mai mici iti vor spune ele.
Sa cresteti frumosi!



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns for2nity spune:

multe pareri, experiente si sfaturi ale mamicilor despre diversificare gasesti aici
Multa sanatate!

eu si printesa mea Alexia Cristina (6.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Fara suparare, dar ai putea incepe prin a edita numele subiectului, scrie in titlu te rog ca e vorba despre diversificare, sa nu se mai trezeasca si alte fraiere ca mine sa-si bage nasul cind n-au nici in clin, nici in mineca cu subiectul.

mersic,
Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szaboali spune:

Laura, da sunt de acceasi parere cu tine dar mie asistenta mi-a spus sa ii dau si suc de portocale pentru ca este cam constipata si de aceea ii dau . Multumesc

for2nity iti multumescsi tie.
sanatate tuturor mamicilor si bebeilor

Andra_ am modificat. ok?

Alina mama lui Iarina
pupici la pitici

poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/miti_ali/album?.dir=28f1re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Sunt de acord cu Tlaura. Fara suc de portocale. Suc de mar combinat cu morcov, 50 ml nu mai mult ca o doare burtica. E laxativ. Seara lapte cu cereale, la inceput o lingurita, apoi 2 si tot asa......
Apoi, la pranz supa de legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

[quote]Originally posted by szaboali

Laura, da sunt de acceasi parere cu tine dar mie asistenta mi-a spus sa ii dau si suc de portocale pentru ca este cam constipata si de aceea ii dau . Multumesc

pai daca e constipata nu-i da te rog suc de morcovi. Morcovul constipa!!!

Si eu nu m-as grabi cu diversificarea, ca o sa aiba o viata intreaga sa manance de toate. Da-i timp! Cel putin asa se practica in Austria.

Supa de legume vad ca se da mult in RO, insa din moment ce se spune: numai UN element nou pe saptamana in perioada diversificarii, nu vad ca ar fi bine. dar fiecare cum crede, iti urez in orice caz mult succes si rabdare cu micuta ta!


Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita_1 spune:

eu m-am documentat f mult cand am imceput diversificarea (nu spun ca tot ce am facut eu e perfect dar m-am straduit sa fie cat mai bine pt bebele meu mai ales ca a fost cam mic). Se incepe cu suc de fructe in principal mar , sucul de morcovi nu mai mult de 10 ml/zi -2-3zile/sapt pt ca se poate colora pielea ca la icter si te vei stresa inutil, suc de citrice (eu ii dadeam cand sughita asa se oprea, dar nu mai mult de 15ml/zi). Sucul de fructe l-am dat pana la 5 luni si jumatate (si bebelul meu era alaptat cu lapte praf, dar noile tendinte sunt sa se mentina laptele pt ca pana atunci aparatul digestiv nu este maturat suficient pt a digera coresp alte alimente). Apoi am inceput cu cereale (obilatoriu fara gluten) diluate in lapte, concentratii progresive, in laptele de seara si asa am reusit sa-i spatiez mesele nocturne, apoi cu supa de legume pe la 6 lunijumate, apoi ficatel de pui(pt a-si mentine proprietatili se pune apa la clocotit iar ficatelul se zdrobeste pe un tocator de lemn cu o lingura de lemn bine-bine si se da cateva clocote si apoi se scurge si se amesteca cu legume). de la 8 luni poti introduce cartoful, iar daca este grasut copilul atunci mai amana. oul se introduce de la 7-8 luni un sfert de galbenus pe sapt, la nu an se ajunge la un galbenus de ou pe sapt. sicarnita de pui de la 7-8 luni. in principiu este bine sa aiba la 8 luni ozi /sapt galbenus cu legume, o zi ficatel cu legume, 3-4 zile carnita de pui sau vita cu legume si 2-3 zile/sapt numai legume.Eu personal nu i-am dat mar cu biscuite (am amanat introducarea glutenului pana la 10 luni)
Eu i-am dat piureurile intai si la sfarsitul mesei supa pt sete
NU SE INTRODUCE PANA LA UN AN: capsuni, sau iaurturi cu capsuni, smeura fr de padure, albus de ou, peste, banane,coaja de la piersici9 sunt alergenice)
un ultim lucru profita de piersicile de sezon conti mult potasiu esential
Sper ca nu v-am plictisit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxivan spune:

Si eu ma intebam cand sa incep diversificarea, dar mai intai trebuie sa ii introduc sucurile de fructe.De la cate luni ati inceput cu ele? Baietelul meu are 3 luni si e un mare gurmand.Ii dau, deocamdata, numai laptic formula, ceai si apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adila spune:

Cereale (fara gluten), piure de fructe(pentru inceput marul este foarte bun), piure de legume (morcovi, radacina de patrunjel, pentru constipatie ii poti da de la inceput putin cartof), branzica calcica. Pentru inceput ii dai in cantitati mici pe care i le cresti treptat.Incearca sa nu-i dai mai mult de un aliment nou pe zi ca sa-ti dai seama in caz de are vreo reactie alergica de la ce i se trage. Evita sa-i dai suc de portocale si morcovi in aceiasi zi pentru ca ambele contin beta-caroten. Dupa 5 luni ii poti da galbenus de ou, la inceput de vreo doua ori pe saptamana cate un sfert de galbenus, iar dupa sase luni carnita (vita, gaina).Este obligatoriu sa bea minim 500 - 600 ml de lapte. Pana la varsta de 1 an nu are voie sare, miere, zahar, albus de ou. Piureurile gata preparate sunt foarte bune, se gasesc pe categorii de varsta,tendinta la constipatie, scaune diareice etc.( cele de la Hipp sunt super).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

poate nu inteleg eu bine.....sucul de fructe nu mai e considerat diversificare????? ca mie asa mi se pare. orice in afara de lapte e considerat diversificare.
eu asa stiu: de la 5-6 luni se incepe, conform indicatiilor medicului. si exista mai multe variante: se incepe cui suc de fructe, sau cu supa de legume, sau cu cereale. singura regula de aur este sa se inceapa doar cu nu aliment intr-o zi, se asteapta cateva zile si apoi se introduce urmatorul.

Roxana

Mergi la inceput