inger, ingerasul meu :)

inger, ingerasul meu :) | Autor: ariel_7000

Link direct la acest mesaj


marti, 8.04.03 - ma duc la control.doctorul, care este o fire poznasa, isi ia o mina foarte serioasa si-mi zice sa ma duc direct in pat si sa stau cuminte ca se pare ca vine bebitza.ajung acasa, fac curat, mancare, baie...si astept fetitza, dar nimic!

miercuri, 9.04.03 - marcel isi ia o zi libera si hai sa profitam din plin de ea! mergem si cumparam suruburi , placaje si autocolant pt ca pe tati il chinuie talentul de tamplar.mie mi se pune pata sa mergem sa cumparam material pt draperiutza de la camera fetei si....tzarrrrrrrrr! suna dr. care ma intreaba daca mi se pare o zi potrivita sa-mi intalnesc fata. sunt emotionata, ma duc la mama si o anunt, mananc bine (nu cumva sa mor de foame:), imi sun prietena care urmeaza sa participe la nastere si intru pe chat ca sa anunt lumea ca in sfarsit nasc!

ora 17: mi se face internarea, un ctrl la care se constata ca am colul inca lung. ma trimit intr-o camera sinistra cu asternuturi mov. cat urasc culoarea asta!sunt singura si am emotii. am nervi pt ca stiu ca marcel si catalina sunt in spatele usii si dr. de garda nu-i lasa cu mine. dar nu-i nimic! s-a inventat mobilul...
ora 18:vine dr. si ma consulta. se mira toti cum de nu ma doare. am dilatatia 3. merge greu. dr. imi da o pastiluta si ma incurajeaza.dupa ce pleaca eu ma duc pe hol la marcel si la cata. toti se mira ca am chef de plimbari...hmmmm.asta e travaliu??? tot sa nasc:)
ora 19-20...: dureri ca la menstruatie.stau de vorba cu cata si...se rupe apa! oops, incepe distractia.contractii la 5 minute, dureri mai mari, dar suportabile. o sun pe mama sa o linistesc.saraca, se agita de parca ar naste ea:)marcel si cata sunt ingrijorati. le zic ca nu am dureri, ca e bine.chiar imi arde de glume si de ras:)asistentele se mira si stau buluc in jurul meu.deja m-am acomodat cu ele si deja radem impreuna parca am fi la o petrecere. auuuu! o durere ascutita si sangerare. vine dr. si ma controleaza.ufffff! nu vrea sa se dilate.mai iau o pastiluta.
21: doare
23: e cumplit!!!!acum inteleg ce este cu durerile facerii. dr. este suparat ca am dilatatia doar 4. deja durerile sunt infernale. mi se fac eun mialgin, care ma ameteste rau de tot. ma simt confuza...dar durerile tot le simt.
24-3: agonie.tipete.plansete. incerc sa-mi pastrez calmul.deja nu se mai poate.dau cu pumnul in faianta de pe perete, imi infig unghiile in mana catalinei, il cert pe marian (dr.), ma simt ca un material didactic cu toata lumea aia langa mine. dr. de garda face o gluma grosolana, iar pe mine ma apuca nervii si ma rastesc la el. marian zice ca e bine, in felul asta imping...
3: ma urca pe masa de nastere. deja simt ca lesin. nu mai pot sa imping...ma deranjeaza rau perfuzia din mana si masca cu oxigen din nas. ii rog sa mi le scoata, dar nu vor. nu cred ca ma mai iubesc asa de mult ca la inceput. eu in mod sigur nu-i mai iubesc...::).smulg perfuzia din mana si masca de la nas si ma concentrez sa imping.cineva ma lauda si imi spune ca in 2 minute apare fetita.asistenta cea draguta sare pe burta mea.sunt surprinsa si imping iar si tip...simt o durere puernica, apoi ceva care aluneca...si se aude un tipat asurzitor,care nu e al meu. toti rad ,
si-mi zic ca am o fetita cu o gura la fel de mare ca si a mea:). dr. ma maseaza pana elimin placenta.in "prosteala" mea il rog pe marian sa-mi arate si mie placenta. toti rad de mine ca vreau sa vad placenta in loc de copil.aveam un fix sa vad placenta, sa vad si eu cum arata o palcenta imbatranita.logic, nu mi-au aratat-o.
ma uit la alexutza si ma mir de capul ei tuguiat...o pun pe catalina sa numere degetele, sa veifice totul.ma ia cu lesin, cand simt ca ma inteapa ceva. asta ce mai e?? mi se explica ca ma coase.sunt nervoasa si-l rog pe marian sa termine cu goblenurile...ma ameninta ca daca nu tac ma coase de tot:)...tac si nu stiu ce se intampla mai incolo...ma trezesc in pat, marcel e langa mine si ma intreaba ce vreau cu ce ma ajuta.eu vreau piure de cartofi cu piept de pui la gratar si castraveti murati. de ce-mi arde!!!
sunt dusa la lauzie, unde cad intr-o stare asemanatoare cu lesinul. nu pot sa ma duc la baie!!! ma enerveaza rau de tot. vreau sa vad copilul. cu greu ma ridic si ma duc in camera bebeilor, unde pediatra ma trimite in salon la mine...ma supar si cand sa-i explic ca sunt bine, mi se taie firul si ma scurg pe langa perete...deci nu sunt chiar bine. ma intorc in salonul meu, pediatra vine si ea si imi zice ca fetita s-ar putea sa fie infectata cu streptococ b, deoarece am avut o infectie in luna a 7 a. incepe tratamentul preventiv si i se fac analize...bine-nteles a trebuit sa "stimulam" infirmiere, asistente, pediatra...dar ce conteaza cand e vorba de puiul meu?
numar orele pana plecam acasa...si iata ca se face luni si vine tati si ne ia:)
suntem acasa unde incep crizele de plans si ale alexutzei si ale mele:), da o sa trecem noi si peste asta...
mi-au scos firele, a mai ramas doar 1 care mai supara putin, suntem cam obositi ,dar foarte fericiti cu papusa noastra
multumesc mult pt rabdare si sper ca in curand sa pot sa aduc iar zambetul pe buzele voastre...macar ata sa fac si eu pt cei care mi-au fost alaturi:)

ariel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Hai ca m-ai dat gata, mai Ari(c)el! Sanatate multa, refacere rapida si usoara! Sanatate si crestere usoara galagioasei Alexutza! Falicitari taticului Marcel!
Sa fiti fericiti!





Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Pai cum, Ariel , tu ai vrut sa vezi placenta?

Adevarul e ca asa ceva nu vezi in mod obisnuit, poate ca si eu as vrea s-o vad.

Acum ca a trecut totul ai putere sa glumesti, dar cred ca ai avut si momente mai grele.

Iti doresc sanatate, iar fetitei sa creasca mare si frumoasa.

Cu drag Romana care respira cu greu si care mai are vreo 2 luni pina naste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Frumoasa poveste, frumos povestita. Sa va traiasca Alexa si sa va bucurati de ea! Felicitari! Si pe mine plinsetele alea m-au tinut ceva, dar trec.
Nopti linistite si o bebitza mincacioasa Alina!
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:


Sa va traiasca Alexuta!
Sarbatori fericite in familie! :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

O chestie sugubata placenta asta, ariel. Am patit si eu una in cala a opta: faceam latina si tocmai invatasem despre originea limbii romane. Printre altele, retinusem eu ca placinta se trage din latinescul "placenta". Vine sambata seara, unchiu-meu in vizita la noi. Se pusese cu taica-meu la o tzuica, mama le cocea placinte. Si cine sa-i serveasca: eu, doar aveau fata mare in casa. Si tot intram voioasa nevoie mare, in camera, cu farfuria plina cu placinte calde, intrebind, mindra de cunostintele mele proaspete de latina: "mai vreti placenta". La inceput, taica-meu s-a facut ca nu aude. Unchi-meu, verde la fata, abia mai mesteca placintele. Pina la urma n-a mai putut rabda taica si m-a luat val-vartej in alta camera sa ma intrebe daca-s normala. Eu am amutit cind mi-a explicat intelesul curat romanesc al cuvintului. In seara aia am facut tot posibilul sa nu-l mai intalnesc pe unchi-meu, crapam de rusine.

Ariel, multa sanatate, sa te poti bucura de ingerasul tau.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga ariel- te rugam sa ne trimiti o poza cu toata familia pentru prima pagina - Destine!

cu prietenie

Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

FELICITARI!!!
Sa fii sanatoasa si tu fetita ta!!!
Numai bine va doresc!!

gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dede spune:

Alina, felicitari !!!!!!!!!!!!
Sa-tzi traisca Alexutza, sa ramane cu o "gura la fel de mare" ca a ta (si sa nu-tzi pese de vecini :P), sa va bucuratzi de ea si sa va umple viatza de fericire.
Paste Fericit pentru o familie fericita!

DeDe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

Sa-ti traiasca fetita, mamicuta curajoasa si sa va bucurati si mandriti cu ea totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Sa va traiasca fetita. Sarbatori fericite!

Mergi la inceput