Totul despre jocuri/jucarii/cum ne jucam cu copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Scart din Ice Age

Autor: tnicoleta

Buna, am si eu o intrebare: Unde pot gasi jucarie cu veverita din Ace Age? Am tot cautat pe site-uri si n-am gasit. Ma refer la cele care functioneaza la noi in tara, ca asa am gasit pe mai multe site-uri.



Autor: CristinaT

Buna Nicoleta, cat are fetita ta? Si chiar se muita la ice age? te intreb pt ca Oana nu a vazut decat putin din partea 1-a si s-a pus pe un bocit si de atunci nu a fost chip sa o fac sa vada tot filmul. Nici nu mai vorbesc de partea a 2-a.

6 ani si ...


Autor: diana904

Eu am gasit la o benzinarie Agip. Asta s-a intamplat acu' cateva luni ce-i drept.

Cat despre faptul ca au plans micutii...fi-miu (5 ani), la Ice Age 2 in timp ce eu radeam de intamplarile prin care trecea veverita, ma intreba cu okisorii in lacrimi "auzi, da tie nu ti-e mila?" de-mi trecea tot keful sa mai rad. Au trecut deja vreo 3 saptamani de cand am fost la film si tot isi mai aminteste si-mi spune cat ii era de mila...


Autor: tnicoleta

Pai Bia va implini 2 ani pe 25 luna asta si vroiam sa fie un cadou de ziua ei.
Cat despre film nu s-a uitat la tot ci doar la fazele cu veverita. Apoi tasu a instalat jocul pe calc si s-au jucat impreuna. E innebunita dupa "tilita" si ar vrea sa se joace tot timpul cu ea. Bineinteles ca nu e dupa ea, "tilita" mai face nani, papa se duce la plimbare asa ca n-o vede decat cand vreau eu.


Autor: geniest

Al meu se uita de la 1 an la Ice Age (acum are 2 si 11 luni) insa numai la anumite pasaje: cu pasarile si pepenii si cand aluneca pe gheata toti si se plimba prin Ice Age. Ii place f.f.f. mult, chiar mai mult ca Alba la Zapada.


Autor: CristinaT

cum se cheama jocul, te rog? si pentru ce varsta este? poate ii place jocul, ma gandesc eu. Tot vine ziua copilului, scap si de cadou.

tnicoleta, nu am vazut veverita.


Autor: tnicoleta

CristinaT Jocul se numeste ca si filmul, sotul l-a tras de pe retea si e pentru copii de peste 5 ani, zic eu , pt ca trebuie jucat pe taste.


Autor: RaluD

Si Emi a plans tare cand a vazut cum alerga Scrat speriat la inceput printre ghetari.
I-am explicat ca nu pateste nimic, ca e doar un desen animat si a vazut si ea ca pana la urma Scrat e ok.
Acum Ice Age e unul din preferatii nostri, alaturi de Robots, cu vocile lui Robin Williams si Ewan McGregor (genial! l-a mai vazut careva?), Garfield, Alba ca Zapada, Noddy, Milo, Charlie etc etc

Mie imi place tare mult Scrat, cred ca e personajul meu preferat din film. E asa haios, obsedat si ghinionist, dar isi merita soarta.


Autor: nepotzica

se gasesc micile personaje si in ouale kinder...........noi am gasit


Autor: Jocelyn

Originally posted by nepotzica

se gasesc micile personaje si in ouale kinder...........noi am gasit

hihihi, si eu am deja veverita, tigrul si oposumii... si tare mi-l doresc pe lenes...


Autor: vladcelvechi

Noi vrem mamutuuuuul!!!!


Autor: tnicoleta

Merci de raspunsuri. Jucarelele din kinder nu prea o pasioneaza pt ca sunt mici, ei ii trebuie ceva mai mare altfel se pierd prin lada de jucarii.

Va intereseaza, am gasit un site unde se pot castiga obiecte promotionale ce Ice Age

http://www.cinemagia. ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Ce activitati " educative " la 2 ani ?

Autor: Anculina

Fetita mea va implini 2 ani pe 26 mai .
Eu am facut colegiul pedagogic si ma documentez la greu despre psihologia copilului, stadiile de dezvoltare si in general ma " pregatesc " cu materiale didactice cam cu jumatate de an inainte de stadiul care e prezentat in carte...De exemplu daca in carte scrie ca copilul incepe sa se joace cu plastilina la 2 ani jumate, eu cand se apropie de 2 ani deja i-am luat plastilina, etc...
Acum, nu conteaza ce "recuzita " am eu in dulap, ci ce FACE copilul efectiv...
Si asta vreau sa aflu de la voi!
CE face copilul vostru in jurul varstei de 2 ani ?
A mea face asa :
Potriveste piese in jucarii de-alea care au decupate tot felul de forme( triunghiuri, patrate, etc );
Mazgaleste cu culori cerate, pixuri sau ce apuca pe un bloc de desen pe care i l-am cumparat special pt asta;
Mazgaleste pe o tablita cu creta colorata;
Pune stampilute pe o tablita de-aia speciala, ca pixuletul ala special l-a stricat;
Se joaca cu cuburi;
Recunoaste litera A, cifra 1, 4 ;
Stie majoritate culorilor si a fructelor, dar nu are rabdare sa ne uitam pe carticele pe care i le-am cumparat special pt asta...se plictiseste ingrozitor de repede...

Asa...i-am luat plastilina dar n-o intereseaza...
I-am luat puzzel-uri cu animale domestice, salbatice, litere...etc dar n-o intereseaza...Le tin in dulap si periodic incerc iar sa o atrag sa ne jucam cu ele, pana le va veni vremea...

Am mai vazut niste joculete cu niste piese mici , colorate diferit care se infig intr-o tablita alba gaurita, ati inteles ceva ? Ha ! Dar nu stiu daca ar atrage-o sau mi le-ar varsa pe toate alea pe jos sa stau toata ziua sa le adun...
Astept raspunsurile voastre sa mai fur si eu idei !



Autor: miria_cristina

Este prea mica pentru cata informatie este in jurul ei. Copilul, pe langa jocurile "educative" se "educa" singur vazand o multime de lucruri, obiecte si persoane.
I-o incet si lasa-o sa descopere jocul singura. Tu doar ghideaz-o, dar fara sa devina plictisitor. Si ce daca didactica se studiaza din carti? Teoria ii omoara pe toti! Si, de regula, fiecare personalitate se dezvolta in ritmul sau.
Sunt cubulete de diferite marimi, culori si material. Sunt un fel de sfere cu gauri decupate in diverse forme, iar copilul trebuie sa caute forma care sa corespunda gauri pentru a baga obiectul in sfera.
Sunt carticele cu figurine de tot soiul. Desene, filme, cantecele. Dar toate la timpul lor.
Copilul este cel care iti arata cand e "dispus" sa primeasca informatia respectiva, iar profesionalismul unui profesor sau flerul unuia care a invatat didactica este sa realizeze cand este momentul si sa profite la maxim de el. Cu atat mai mult daca e vorba de propriul copil.


Autor: Anculina

Pai stiu.
Eu am zis ca m-am pregatit cu tot felul de chestii si periodic i le-arat dar ea alege momentul cand le va "exploata" propriu-zis...
Joculete de potrivit forme am zis ca are, vreo 3...
Eu asteptam idei noi , activitati ale altor copilashi de aceeasi varsta...


Autor: Ioana77

Ce le place Arturicilor sa faca in casa:

- sa deseneze cu creioane colorate
- sa picteze
- sa se joace cu plastilina si cu formele speciale ptr plastilina
- sa se joace singuri cu masinutele
- sa se uite in carti (au un catalog cu multe multe masini de jucarie care l-au facut ferfelita de cat l-au "citit")
- sa se dea in leagan
- sa se joace jocuri imaginare (ex: ii cer mamei lista de cumparaturi, ei "pleaca" la piata apoi se intorc cu "sacul" de cumparaturi)
- sa se joace cu animalele de plastic (au toate animalele posibile)
- sa faca puzzle-urile de lemn

Ce le place sa faca afara din casa:

- sa se plimbe
- sa se joace la nisip
- sa alerge prin balti dupa ploaie (i-am echipat corespunzator cu cizme, pelerine si pantaloni de ploaie)
- sa vizitam Muzeul Satului si muzeul Antipa
- sa mergem la magazin

Eu le-am pus la dispozitie tot ce am crezut eu ca ii poate ajuta sa se dezvolte. Nu i-am fortat cu nimic; daca le-a placut jocul/jucaria, bine, daca nu nu l-am lasat in calea lor. O sa il scot iar dupa o perioada.
Nu ii invat inca nici cifrele nici alfabetul; consider ca au timp destul pentru asta.

Stiu insa o gramada de poezii si cantece; le-au invatat pentru ca le-au placut cand le-au auzit.


Autor: Anculina

Nu mai dati idei, mamici ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Jucarii- Scooby Doo

Autor: Cristina

Pls, este o reclama pe cartoonnetwork la jucarii- personajele din Scooby. Are idee careva de unde le pot cumpara, ca m-a innebunit fi-mea. Pls.
Sencs



Autor: lacri

Cristina buna intrebare.
si al meu baiat m-a innebunit,m-a plans si m-a implorat sa-i iau si lui o jucarie Scooby ca nu mai cere niciodata nimic .....
ce sa fac de unde sa-i cumpar,ca nu am.i-am explicat ca nu sunt la noi in tara s-a facut ca a priceput cat de cat (pana vede iar reclama si incepe iar cu rugamintile).
si pe mine ma intereseaza de unde s-ar putea cumpara asa ceva


Autor: Danna_36

Nu stiu exact ce jucarii prezinta reclama cu pricina, dar un catel Scooby Doo, de vreo 25 cm, din plus, am vazut la Metro...


Autor: anabordea

Un catel Scooby i-am luat fetei din SIR (militari) cu vreo 200000. SI e super incantata de el!


Autor: pet.cost2005

Scooby Doo nu sunt firele alea de plastic pt. impletit in diverse forme/modele? Se fac brelocuri, bratari ... etc? Daca da, parca am vazut pe-aici ...


Autor: CristinaT

Cristina, noi nu ne uitam la desene, dar in materie de jucarii eu stiu tot ce misca. Nu cred ca e vorba de jucarii de plus, e un pic cam mare pentru astea, nu?. Da-ne ceva detalii.


Autor: lumitan@k.ro

am vazut la metro ,sunt toate cele 5 personaje intro cutie de cca 30cm /15 cm la 500 000 lei vechi cam scump pt dimensiunile pe care le au dar ce nu facem pt copii


Autor: Cristina

Petro, nuuuuu iubita, sunt niste personaje dintr-un desen animat Oricum, merci, ai fost draguta :)

Cristina, promit sa ma uit diseara sa vad despre ce-i vorba, k fi-mea ma tot striga sa le vad si eu ma tot fac k n-o aud :D. Sigur ca este mare, dar e pasionata de Scooby si inca vrea jucarii de plus (stii, io vroiam si pe la optspe' ani :D ). Mercic :)

Aha, acum am vazut raspunsul tau, merci Lumi, m-ai salvat :)


Autor: joxy

Parca am vazut ceva in Cam-fur Militari. Promit sa ma uit la atent cu prima ocazie (la un magazin Disney)


Autor: danyboy

si fi-miu este innebunit dupa scooby - doo


Autor: CristinaT

Asta-i foarte bine, si oana vrea dar eu mereu o sar cu ele. In afara de faptul ca le cara cu ea, de fapt tot eu, nu prea stie sa le faca altceva.


Autor: CORNELIAP33

N-am vazut reclama cu pricina, dar noi am cumparat de la Metro o masina cu Scooby-Doo pe post de sofer si o alta cu Shaggy pe post de sofer. Dimensiuni 14/5/8 cm (L/l/I). In jur de 400.000 lei vechi fiecare, daca despre acestea e vorba...?


Autor: tlaura

Noi i-am luat de aici un set de jucarii Scooby-doo, cu toate personajele (catelul si cei patru tineri, dar sunt micute, asa cat o palma; nu stiu daca de ele vorbesti. Noi venim in Ro. peste 2 saptamani, daca vrei pot incerca sa-ti aduc; asta daca mai gasesc ca nu am vazut decat intr-un singur magazin, acolo de unde le-am cumparat.


Autor: teo1970

al meu ala mare o iubeste pe Daphne si a declarat ca-i mai frumoasa ca mine !

pe mine ma intrereseaza in special the Mistery Machine, daca ati vazut pe undeva


Autor: Pegasis

Originally posted by joxy

...(la un magazin Disney)...

Care? Unde? In Buc? Ca si io de cind ii caut pe Ruf si pe Kanga (din Winnie the Pooh)...


Autor: anabordea

tlaura, la ce pret sunt, ca as vrea si eu pt Diana, daca se poate....


Autor: lacri

TLaura si pe mine m-ar interesa dar nu stiu cum as putea intra in posesia lor si tu in posesia banilor desigur.
te rog sa-mi spui la ce pret ar fi


Autor: tlaura

Fetelor, in week-end am sa merg la magazinul respectiv sa vad daca mai gasesc, sa vad cat costa, si am sa va informez. Discutam ce si cum dupa aceea!
Pupici!


Autor: craita

Tlaura, vad ca au cam navalit toate pe tine si hop si eu! Am 2 gemene si sunt singurele mele momente de liniste cand se uita la Scooby Doo. Stiu sigur ca ar fi incantate. Daca pot indrazni si eu...?


Autor: silvana_salajan

Si Andrei m-a innebunit. I-a scris la mos, apoi fiindca mosul nu a gasit, i-a scris la iepuras. Ca sa scape obrazul mosului si a iepurasului am contactat o prietena de-a surorii mele care era in America. Si asa de iepuras a primit de iepuras o super perna cu Scooby-Doo. Am vazut si aici acum o imitatie de scooby, intr-un magazin, da nu prea semana. Imi pare rau ca nu se gasesc. Poate la Metro da noi stam cam departe de el.


Autor: lacri

Sisi daca Fabian ar avea o astfel de perna cred ca nu s-ar mai desarti de ea,numai cu ea ar dormi.
am sa ma interesez printre cunostinte poate ar avea cineva pe careva in America sa vorbesc poate imi va trimite si mie.cred ca l-as face pe printul meu cel mai fericit.


Autor: silvana_salajan

Si Andrei doarme cu ea, da nu-l las sa doarma pe ea deoarece este din plus. Ca o jucarie. Si fiind alergic la praf, numai atat i-ar trebui sa doarma pe ea. Da o punem in fiecare noapte in pat. E tare incantat de ea. Pana la urma obrazul mosului a fost salvat de iepuras.


Autor: tlaura

Salut, fetelor!
Asa cum v-am promis, am fost la magazinul cu pricina, am vazut jucarelele, si le-am facut si o poza cu tel. mobil, dar din pacate nu stiu cum s-o atasez aici. Daca ma poate invata cineva...!
Deci, setul costa 24.90 de lire turcesti. Lira turceasca fiind cam 22.000 lei. Acum faceti si voi socoteala!
Din pacate nu pot sa aduc decat vre-o 2, maxim 3 bucatii, pentru ca vreau sa mai iau si eu doua pentru copii cunostintelor mele. Si imi este frica sa nu am probleme la vama!
Incerc mai tarziu sa atasez si poza!
pupici!


Autor: mcrmiki

Buna fetele!
Si copii mei sunt inebuniti cu Scooby-Doo, mai ales Bogdan. Inainte de Pasti, intamplator am gasit in piata lenjerie de pat cu Scooby, dar fara cearsaf. Va dati seama ce incantat a fost Bogdan ca i-a adus iepurasul lenjerie cu Scooby, seara sta si aranjeaza plapuma, sa nu cumva sa se sifoneze. Ideea este ca nu stiu de unde este lenjeria, cred ca cei care o vinedeau o primisera de undeva, pt. ca nu avea mai multe. Am inteles ca la Metro mai sunt jucarele cu cei din desene, cateodata chiloti, maieuri, dar tre sa fi pe faza.
Daca doreste cineva eu am niste desene de printat si colorat cu Scooby, dar nu mai stiu adresa de unde le-am luat, asa ca cine este interesat sa imi lase adresa si eu trimit desemele, nu sunt multe, dar sunt frumoase si sigur copii vor fi incantati.


Autor: tlaura

Poza cu Scoboby! Nu e f. clara, deoarece e facuta cu tel. mobil!


Autor: maria2mami

Fetele in cora au prosoape maaaari de baie (plaja) din bumbac cu Scooby Doo.....fffff misto, azi ma duc sa-i iau si eu, mi se pare ca sunt si cu Winnie the Pooth si cu tazzz......si sunt numai 8 ron. Si fetitei mele ,Maria, ii plac la nebunie, desi are numai 3 ani.


Autor: crisia

Si eu am cautat in Cora prosoapele cu Scooby, din pacate nu mai erau decat unele cu dalmatieni si cu Spiderman. Am mai vazut in Cora niste abtibilde cu Scooby si un plus care nu prea seamana, dar nu in magazin, la intrarea in Cora. Noi am primit cadou setul de personaje, de care vorbea Laura, sunt cumparate din Ungaria, dar nu stiu sa va zic exact de unde. Si s-a jucat cu ele vreo saptamana


Autor: anabordea

Fetele..eu am fost chiar ieri in Cora Militari si nu aveau prosoape decat cu michey mouse, un ursulet si unul cu niste flori...Rog fetele care reusesc sa gaseasca cu scooby sa-mi ia si mie unul...si vin eu sa-l iau. Mltumesc mult


Autor: maria2mami

Eu ma duc pe la 3, azi, la cora pant daca gasesc iti iau.....dar, s-ar putea sa ne fi trezit cam tarziu, dupa cum zicea si Crisia...pentru ca oferta a intrat saptamana trecuta.


Autor: anabordea

Miha Saptamana trecuta nu erau deloc, ca vazusem pliantul si am fost...


Autor: Andreea_k

Hop si eu in fan club Scooby Doo.
Maria ( 3ani ) e si ea inebunita dupa"Cubi Cubi" asa ii zice ea.
Daca gasesc ceva va anunt si pe voi.Sincer , mie nu-mi plac deloc aceste desene si credeam ca doar Mariei mele ii plac dar vad ca e jale cu personajele astea.


Autor: maria2mami

Ana, am fost la cora...mai erau vreo 2-3 dar erau defecte si oricum nu semanau deloc cu personajele din desene.
Maria a fost super dezamagita ca nu l-am aduc acasa pe gubi gubi gubi

Offf, imi pare rau...


Autor: anabordea

Si mie imi pare rau...cred ca eu eram in stare sa le iau asa, defecte, ca sa vezi ce buba am, ca m-a innebunit fi-mea, Iti multumesc oricum


Autor: maria2mami

No pb.......da chiar aratau jalnic si era un material jalnic...chinezesc...daca intelegi ce vreu sa zic' ....era ala bumbac la patele cailor


Autor: anabordea

Ehe, cred...i-am mai luat eu unul asa cu niste delfini, ca n-am scapat de gura ei...si-l intinde pe jos in aseaza jucariile pe el...


Autor: rodisa

si noi sunt fani scooby do.Acum ne jucam cu fetitele Power puff.Mereu ma pune mata mea sa-i caut jucarii Scoby do.Daca le gasiti prin Bucuresti anunta-ti-ne si pe noi


Autor: ada2021

Pe Scoby do l-am vazut la magazinul Dysnei din Plaza.Jucarii Dysney mai sunt in benzinariile Omv.


Autor: delia grozav

Si baiatul meu e mare fan Scooby.
I-am cumparat cele 4 reviste care au aparut si in fiecare seara citim din ele in plus le tot a peste tot unde mergem, si la doctor le-a luat sa ii arate la tanti doctor.
Are si un catel de plus care nu seamana foarte mult dar il cheama Scooby. Si eu am vazut jucariile la Metro dar astept Craciunul sa le iau.
In rest ii inchiriez DVD-uri cu Scooby si se uita de 10 ori la ele.
================================================================

Scooby Doo

Autor: tlaura

Buna fetelor! Of, ce dureri de cap imi da Scooby asta! Caut vechiul subiect de o jumatate de ora, si tot nu l-am gasit!
Nu stiu daca faptul ca imi cer mii de scuze, va incalzeste cu ceva, dar tot o sa va rog sa ma iertati pentru neseriozitatea de care am dat dovada.
In primul rand, am primit f. multe mesaje pentru jucariile cu Scooby, dar nu am putut sa onorez nici unul; de aceea va scriu aici, pentru ca nu am cum sa raspund la toata lumea; eu acum sunt intr-o vizita (nu am PC acasa)
Si acum sa va spun motivele pentru care nu am adus jucariile; bineinteles, asa cum imi sta mie in caracter, am lasat cumpararea de Scooby, pentru ultima zi; iar cand am plecat spre magazin (care e in cealalta parte a orasului), am avut un usor accident de masina. Nu a fost nimic grav, dar ne-a blocat toata ziua, de fapt ce mai ramamsese din zi, pentru ca totul s-a petrecut la 6 dupa-amiaza! Va dati seama ca a urmat politia si tot tacamul! Nici nu s-a mai pus problema de cumparaturi.
In Turcia, cand faci accident, chiar si unul usor, astepti sa vina politia la locul faptei, nu te deplasezi tu la politie, fapt pentru care tot circul a durat cam 3 ore. Nici sa va scriu nu am mai avut timp in acea seara, iar de atunci nu am mai pus mana pe un calculator!
Nu va mai promit nimic, dar trebuie sa vina si alte fete de acolo in concediu in romania, si am sa le rog sa-mi aduca jucariile. Dar cum am spus, nu va promit decat ca va anunt daca se va intampla acest lucru.
Eu tot sper sa se gaseasca si aici setul cu Scooby!
Va pup si sper sa nu fiti prea suparate pe mine! (si asa ma simt destul de rau pentru aceasta incurcatura)!
Pupici multi!


Autor: liliana csaki

Uite-l aici
Stai linistita Laura, suntem salvate toate cele care avem in oras Metro. Eu m-am dus azi sa cumpar ceva de-acolo si m-am gandit sa trec si pe la raionul de jucarii sa vad ce mai au. Am gasit asa: Scooby pirat-30cm 71,39 RON, Shaggy pirat-30cm la fel, amandoi "vorbitori", Scooby cu lanterna(apasai pe butonul lanternei si tremura ca-n desen si vorbea, cica "stie cand ii acoperi ochii si mai face ceva dar am uitat)-40cm 154,58 RON, patrula misterioasa(sunt toate personajele si cred ca-s identice cu cele de care ziceai tu) 59,49 RON, masina cu fantome(sunt fosforescente fantomele) 107,09 RON, alta masinuta de-a lor 12cm 35,69 RON si mai erau Scooby de plus(cred ca tot vreo 30cm) care nu faceau nimic si erau vreo 40 RON. Am avut pe ce cheltui banii. Abia astept sa-i vad dimineata fata Laurei(nu tu, fiica-mea) cand o sa i-l dau pe Shaggy si tot luna asta mai avem si aniversare si bineanteles c-o sa primeasca tot Scooby.
Asa ca mamici de copii fani de Scooby, fuguta la Metro.
vacanta frumoasa Laura!


Autor: Cristina

Laura, chiar ma intrebam ce-i cu tine . Nu-ti face probleme, asa a fost sa fie.
Liliana, brrrrrrrrrrrrr ce preturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Unde gasesc jucariile prezentate la Minimax?

Autor: Andra_

Fetelor,

cum al meu copil e mare fan Minimax, vizionam si reclamele la jucariile din magazinele Minimax, si multe chiar par interesante, mai ales jocurile ptr copii mici, care altminteri nu se gasesc in supermarketurile clasice, magazinele ptr copii etc.

Intrebarea e: unde gasesc magazinele Minimax?

Am incercat sa sun la numarul de pe ecran, dar mereu era ocupat... E cineva nebun sa faca reclama unor chestii inexistente de fapt? Daca vreuna din voi a reusit sa cumpere jucariile respective, spuneti-mi si mie cum sa procedez, va rog!



Autor: clau2toma

Unul din magazinele Minimax este in Plazza de la Lujerului ,Si parca am mai vazut in magazinul Unirea .Si cred ca sigur mai sunt si altele .Fa si tu o cautare google poate afli mai multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

plastelina - de cand?
Autor: Gabrielama

De cand ne jucam cu plastelina? Si care e cea mai buna?

Acum are 2 ani si aproape 1 luna? E prea devreme? sa-i cumpar???

Multu,

Gabi



Autor: asi

Si al meu are 2 ani si 2 luni dar cred ca e prea devreme.Ar fi tentat sa o bage in gura.


Autor: Cricor

Eu la al meu i-am cumparat incepand cu 2 ani. I-a placut la nebunie si pasiunea continua si acum la aproape 5. Niciodata n-a bagata-o in gura (sau n-am vazut eu), dar am gasit-o in toata casa.


Autor: angy11

Si noi am avut de la 2 ani,dar era ceva special pt bebe,nu era toxica,cred ca se gasesc acum si la noi din-astea.


Autor: she_wolf

Eu i-am luat pe la 2 ani si nu este prea devreme, este chiar ok. N-a bagat niciodata in gura si a fost foarte incantat sa faca bilute si serpisori...asta pentru inceput. I-am luat un arsenal intreg de "instrumente" pentru plastilina, shtampile, sucitor, rotita zimtata ca pentru aluaturi, forme dintr-alea cu care se taie aluatul pentru turta dulce si multe altele.

Spor la joaca!


Autor: roxanaz

lui Patrick i-am luat acum o luna, deci la 1 an si 8 luni. nu a fost tentat deloc sa o bage in gura. puteti lua linistite play-doh, netoxica....e foarte distractiv, va aduceti si voi aminte de copilarie si stimuleaza creativitatea.


Autor: AB

Dulce, noi i-am luat acum la trei ani aproape. De bagat in gura nu mai baga de pe la un an juma-doi, dar acum negociem sa nu o avem in orice loc al casei ci doar pe biroul ei.
Deh pestisorii se simt bine in cada, dromaderul vrea nisip pe terasa... brrrrr


Autor: vrabiuta

gabi - fetita mea se joaca la gradi cu plastelina de la 1 an si 4 luni. si pentru ca i-a placut foarte mult i-am cumparat si pentru acasa (exista plastelina non-toxica). are forme din plastic (ca acelea pentru prajituri), in forma de fluture, floare, catel, casuta, etc cu care decupeaza plastelina. aproape in fiecare zi ne cere: lo-lo-lo (roll-roll-roll).
sfatul meu ar fi sa ii cumperi, o sa se distreze grozav!


Autor: miag

cred ca o sa incercam si noi cu cea non-toxica.


Autor: Gabrielama

Gata! ma duc sa-i iau (am si vazut o trusa mare, cu forme si tot felul de accesorii)!

Poate asa mai sta si ea locului! Macar si pentru cateva minute....


Autor: anca tanasica

Originally posted by Gabrielama

Gata! ma duc sa-i iau (am si vazut o trusa mare, cu forme si tot felul de accesorii)!

Poate asa mai sta si ea locului! Macar si pentru cateva minute....

unde?

io n/am vazut pe nicaieri plastilina non/toxica

pls, dati detalii!!!


Autor: iriale

Iti tin pumnii! (in sensul sa stea un picut locului ). Dar o sa vezi ca va vrea sa modelati impreuna, asa ca veti sta amandoua! Acum mi-am adus aminte ca, dat fiind ca plastilina am pus-o pe un raft mai inalt, intre timp mi-a iesit din minte si uite ca de mult nu ne-am mai jucat cu ea.
In seara asta o scot la lumina!


Autor: Roxana_G

Gasiti plastilina non-toxica si frumos colorata la Casa Retro. e un magazinel micut de tot pe langa Citibank de la Piata Victoriei, insa au si magazin virtual. Au tot felul de chestii de tip lucru manual: de lipit, forme, acuarele, hartie, margelute.

Gabi, in ceea ce te priveste cred ca poti sa ii iei ca s-au jucat sigur la gradi cu plastilina. Eu nu i-am luat inca, pentru ca nu am apucat, insa asta era pe lista. Ii luasem insa forme din acelea de lipit ca la gradi, dar nu am gasit cu adeziv si a trebuit sa lipim cu lipici asa ca mi-a murdarit toata casa si pana la urma am lipit doar eu. Am luat si acuarele, Alex e disperata sa picteze. Insa am murdarit si mai si peste tot, acum am o fata de masa special pentru a o folosi cand pictam.


Autor: anca tanasica

dar retele carefour, metro, selgros????


Autor: narcisa

Fetelor sinteti tare dragute, chiar ramasesem in pana de idei cu ce sa le mai ocup timpul la pitici.
Le-am luat azi plastilina cu diverse forme si accesorii si niste culori superbe!
Patrick(4 ani) e deja fan! Vivien 2 ani vrea s-o bage in gurita ca are si un miros de aluat de prajituri, asa ca nu i-am mai dat, asteptam sa mai crestem.
Va multumesc din suflet pt. idei.
Aici la gradi nu se joaca cu plastelina, Patrick nu o cunostea, cred ca totusi mi-ar fi spus!?!
narcisa


Autor: Gabrielama

Anca,

io am vazut in Cora - aveau o trusa mare si frumoaaasa cu multe instrumente de joaca. Sper sa o mai gasesc.

Iri, o sa fac si forme de plastelina, macar nu mai alerg dupa ea prin casa, dansez, catar prin copaci sau dealuri, fac precum calul sau alte animale domestice sau salbatice...

O seara buna!


Autor: crig72

intrati aici sa va inspirati
http://www.hasbro.com/playdoh/
spor la modelat!!


Autor: iriale

Eheee Gabi, adaug la dansat, catarat etc... alte activitati de dezvoltat in mod obligatoriu cu mama: jucat fotbal in curtea blocului, duelat cu spada, aranjat insecte/paienjeni (din plastic!) in sir indian etc etc etc...
Asa ca spor la treaba/joaca cu noua indeletnicire!


Autor: Gabrielama

Am cumparat plastelina! Am gasit (din cea de care ne arata Crig72) la Miniblu si la Diverta.

Este "best buy" de pana acum! Se joaca de crapa matele! Si io cu ea........

Recomand! In plus nu se lipeste de mobila sau covor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Ce-au facut piticii vostri astazi?

Autor: clau2toma

Nu stiu daca a mai fost un astfel de subiect sau am postat unde trebuie ,dar ce-ati zice sa scriem in fiecare zi ce-au facut piticii nostri in fiecare zi? Sa incep eu ,nu?
Am iesit de dimineata prin parc si Toma s-a plimbat cu bicicleta ,dupa amiaza nu a vrut sa doarma si l-am scos mai devreme in parc si bineanteles ca ne-a prins ploaia dar noroc ccc ca aveam hainuta de ploaie si o umbrela .Restul timpului l-am petrecut in casa pana la somnul de noapte .
Pe maine !



Autor: romana_74

Si noi ne-am trezit de dimineata ieri si am mai stat prin curte pana cand s-a trezit Matei, apoi am mers la Mc Donald unde el nu mananca ci se da pe toboganul cu bile... s-a distrat tare bine, mai ales ca erau o groaza de copii. Eu am infulecat o inghetata si rusine sa-mi fie!!! Am zis ca ma opresc. Dar sa nu ma abat de la subiect... dupa ce s-a distrat la Mc am mers in parcul nostru central la Chios unde s-a jucat intr-un loc special amenajat pentru copii cu jucarii si mese si scaune de plastic si noi parintii am stat la o bere si un suc. Ne-am simtit superb si vrem sa repetam si we viitor!


Autor: Gandacel

Uite, iti zic si eu, desi noi asta facem pe topicul nostru cu bebei...
A mancat de dimineata, apoi s-a jucat cu jucariile, apoi l-am pus in premergator, unde s-a fatait incantat incolo si incoace (numai in fata nu!), dupa care am inceput aventura mancatului de fructe. A fost binisor (se poate si mai bine!). Dupa care acum suntem la ora de topait pe fund (ca sa ragaim, apoi doar asa, de distractie) si in timp ce mami se va machia putintel pentru a iesi afara, va sta din nou in premergator. Ne imbracam de iesit (operatiune de mare veselie, ca stim ce urmeaza!). Si plecam sa rezolvam diverse. El insa nu stie. Pentru el tot plimbare se cheama si vizite la oameni...
Va pupic si daca nu uit, revin maine.


Autor: clau2toma

Ehe ,Gandacel ,asa facea si Tomitu cand era in premergator .Se ducea in toate partile ,numai inainte nu .Pana a prins care e faza cu masinaria .Si sa revin si io ,azi ne-am dus din nou in parc de dimineata ,si Toma al meu a tabarat din nou pe un baietel de vreo 7 ani si i-a cam tras-o .Dar l-am chemat jos de pe topogan [ca actiunea acolo se petrecea ] si l-am certat .I-am zis ca daca il mai bate pe vre-un copil il duc direct casa si il bag in pat sa faca nani .M-a ascultat de data asta .In momentul asta face nani cu buni .Vise placute si voua si la puiutii vostri !
==================================================================

Unde distrez copilul cand ploua?

Autor: Diana_b

Unde pot sa merg cu un baietel de 2 ani si 2 luni, sambata, cand afara ploua? La teatrele de copii nu mai sint bilete.
Stiu ca s-a mai discutat, dar nu gasesc si nu vreau sa caut tot restul zilei :)


Autor: diadaniela

Poti sa-l duci la un club de joaca.Exista multa in Bucuresti ,Arlechino,Kids planet etc.Da o cautare pe Google si ai sa vezi despre ce e vorba.


Autor: sirimie

S-a discutat si aici pe forum, da un search dupa locuri de joaca pentru copii.


Autor: Luizax

poti sa il duci la mall-ul din militari, la bile colorate.


Autor: diadaniela

Noi am fost ieri la Kids Planet-ul din City Mall.A fost foarte aglomerat ,dar fetita s-a simtit bine.


Autor: Diana_b

Hai ca uitasem de subiect. Mi se incarca forumul DC asa de greu, ca am inceput sa ma las pagubasa.

Multumesc fetelor pt. raspunsuri. Pina la urma am fost la mall-ul din militari, la bile colorate. A stat juma' de ora pina sa intre, era si destul de aglomerat, dar pina la urma a intrat si am fost foarte mindra de el de cum s-a descurcat acolo.

P.S. Am fost prima oara cu el la asa un centru de joaca si i-a placut f. mult. Acum imi tot zice ca vrea la copii (desi merge la cresa de juma' de an).


Autor: alexa si mami

noi aici nu avem cluburi de joaca, asa ca singura solutie sunt vizitele pe la cunostinte cu copii si bilele de la Mc.


Autor: nadina

Am vazut la Kids Planet ca propune afaceri in sistem de franciza, nu stiu ce presupune asta ca bani, dar poate n-ar fi o idee rea pentru orasele unde nu exista centre de joaca.
Nadina
===================================================================
Despre locurile de joaca pentru copii - Bucuresti

Autor: Gabrielama

Dragi mamici, tatici si bunici,

Cum odrasla noastra este disperata dupa compania copiilor si trebuie sa isi consume cumva energia de nestavilit, in lunile din urma am vizitat si petrecut ore bune cam la toate locurile de joaca pentru copii din Bucuresti.

Asa incat m-am gandit sa fac o prezentare a lor, cu locatii, conditii si cost pentru toti parintii potentiali interesati. Evident, evaluarile sunt facute prin prisma ochiului meu, asa incat nu trebuie neaparat ca sunt “perfecte” sau ca voi, mergand acolo, veti gasi aceleasi calitati sau defecte pe care le-am perceput eu.

Asadar, oferta e cam urmatoarea:

1. Mall-uri:
a) Plaza – un loc de joaca mititel (etajul 1, in zona magazinelor pentru copii), gratuit. Se plateste doar pentru folosirea masinutelor din jurul locului de joaca si costa 50,000 lei o tura/moneda. Locul e OK cat de cat, dar foarte aglomerat in week-end. Pentru mine neajunsul este ca nu poti intra/supraveghea copilul de aproape, lucru esential pentru copiii mititei (cazul meu – 1 an si 10 luni); exista o doamna care teoretic are grija de copii, dar practic nu se prea implica;
b) City Mall – un loc de joca foarte bun, pe care noi il frecventam destul de des; este la etajul 2, este maricel, are loc special pentru copiii mititei si are cel putin 4 domnite care supravegheaza copiii si care sunt destul de atente cu ei. In plus, locul are si bar unde poti sta linistit si bea un suc in timp ce iti supraveghezi copilul. In weekend costa 180,000 si este pentru perioada de timp nelimitata; in timpul saptamanii costa mai putin (nu stiu pretul…), dar se taxeaza la ora. Copilul are o bratara de hartie prinsa de mana, care indica ora la care a intrat in locul de joaca. Se pot organiza petreceri pentru copii.
c) Mall Vitan – stiu ca au un loc de joaca, dar nu am fost niciodata; am inteles ca este asemanator cu cel din Plaza.

2. Kiddy Land – se afla undeva langa targul de masini (Splaiul Unirii 243 – 245), pe cheiul Dambovitei, in apropierea bulevardului Mihai Bravu. Este cel mai mare loc de joaca din Bucuresti, adaposit intr-un fel de hangar. Au multe jucarii, activitati, spatiu (oarecum) separat pentru copiii mici, cu tot felul de jucarii. Nu au supraveghetori, dar poti sa stai impreuna cu copilul in oricare dintre spatii. Au bar (la etaj) de unde poti vedea ce se intampla cu copiii. Costa 300,000 pentru copil (perioada nedeterminata) + 50,000 pentru fiecare adult, in care iti poti lua o bautura racoritoare. Avantajele locului sunt ca: 1) spatiul fiind mare, chiar si atunci cand sunt multi copii nu este inghesuiala si 2) poti sa stai cu copilul.

3. BooBoo – langa circ; pentru mine a fost ca in povestea cu “Pomul laudat”; pozele de pe site-ul lor te fac sa crezi ca este un loc urias (www.booboo.ro); de fapt este un spatiu meschin, cu doua locuri de joaca mititele, separate pentru copii mai mici sau mai mari. Este curat si organizeaza si zile de nastere, dar copiii nu prea au multe lucruri de facut acolo. Costa (cred) tot 180,000. Am fost o singura data si nu o sa mai mergem.

4. Locul de joaca de la Mobexpert Pipera – este frumusel, are destule lucruri pentru copii, este gratuit. Marele dezavantaj este ca nu poti sa vezi copiii decat daca stai inauntru cu ei, iar regulamentul zice ca n-ai voie. Daca nu e multa lume, te lasa sa intri cu copilul, dar daca e agolmerat nu.

La locurile de joaca micute de la parterul blocurilor (unul este pe Bd. Victoria Socialismului – nu stiu cum se numeste acum strada asta…. si altul la Piata Alba Iulia) nu am fost din doua motive: unul este ca se fumeaza in disperare (“barul” parintilor este in acelasi loc cu zona de joaca) si al doilea ca fiind mititele nu poti sta cu copilul. Asa incat ma abtin de la orice comentariu (altele decat cele deja facute) despre calitatea lor.

Sper ca aceasta prezentare sa va ajute cumva si canva.


Autor: melina34

Intrutotul de acord cu tine cu mici corectii;
Bulevardul Victoria socialismului se numeste acum Bd.Unirii, iar locul de joaca de acolo se cheama Arlechino; itr-adevar se fumeaza in draci acolo, nu exista zone separate de fumatori si nefumatori, copiii sint supravegheati dar ce folos daca trebuie sa inghita fumurile!!?
La Mobexpert Pipera se organizeaza si zile de nastere, eu am facut acolo de 3 ori si am fost foarte multumita de pregatirile lor;copiii au supraveghetor si mai nou au introdus clownul care anima copiii,ii picteaza;


Autor: Witchie

Mai este si Balonul Copiilor din Herastrau, instalat pe terenurile de tenis de langa restaurantul Herastrau (se intra pe strada de dupa ambasada chineza)
Este un spatiu foarte mare dar pentru copii mai marisori (as zice eu peste 3 ani). Biletul costa 180.000, pt parinti e gratis, au si bar.


Autor: Adela Iepure

Eu am fost acum vreo 3 saptamani la Arlechino pe Bd. Unirii cu Andrei (1 an si 5 luni) si cu nepotelul de 3 ani si 3 luni. Eu una n-am observat fumul de care ziceti si sunt nefumatoare. Dar e posibil sa fi nimerit cu niste oameni decenti care nu au fumat. Am putut sa imi supraveghez copilul, chiar am intrat cu el si in spatiul acela de joaca, am urcat impreuna si la topogan si ne-am dat pe topogan pana in bile, si am facut toate astea la indicatia supraveghetoarelor care mi-au spus ca e prea mic si trebuie sa intre insotit. Una peste alta Andrei a fost in delir, a adormit in urmatoarele 5 minute dupa ce am intrat in masina sa mergem acasa, asa ca aventura noastra la Arlechino a fost un succes. La Arlechino e 190.000 intrarea in weekend, numai copiii platesc.

In weekendul trecut am fost la locul din Pache Protopopescu, vis-a vis de ProTv. Si aici organizeaza petreceri si mi s-a parut ca au folosit mai mult din spatiul disponibil acolo pentru mese intinse ca la nunta decat pentru loc de joaca efectiv. Au 2 jocuri din alea umflate pentru sarit si unul din ala de joaca cu etaj/topogan/bile, dar mai mic decat cel de la Arlechino si mult mai periculos (o "scara" foarte abrupta de pe care copiii pot usor aluneca). Intrarea e 200.000 de copil in weekend, parintii nu platesc. Copiii s-au distrat dar noi mai sondam piata

In cel din Plaza de cate aori am fost nu am putut intra cu Andrei si nici cu nepotelul meu cand avea vreo 2-2.5 ani pe motiv ca erau prea mici. Acum mai nou am vazut ca ii primesc si pe astia mai mici dar nu mai suntem noi interesati sa vizitam locul ala

Oricum Gabrielama, excelenta ideea ta de a ne impartasi experientele tale cu locurile de joaca deja vizitate.


Autor: Gabrielama

Multumesc pentru raspunsurile si comentariile voastre; am aflat lucruri pe care nu le stiam si care imi vor fi sigur folositoare.

Am sa incerc si locurile in care n-am fost; caci mai e ceva timp pana cand vine caldura si putem sa stam mult si bine in parc...


Autor: sanziana72

Noi am fost o data la booboo si ne-a placut. Am fost intr-o duminica si intrarea a fost parca 200.000 in care erau incluse un suc si un kinder.

Marina, care are un an si aproape 5 luni, s-a distrat foarte bine. S-a tot urcat pe locul de joaca pentru cei mici, dupa care a vazut ca majoritatea copiilor sunt dincolo si a vrut si ea. Asa ca a intrat si in locul de joaca pentru cei mari. Am prins vreo doua momente cand nu era multa lume si a putut sa stea supraveghetoarea dupa ea. S-au dat si pe toboganul mare impreuna.
Mi s-au parut foarte atente si dragute supraveghetoarele, iar fum nu era ca sunt separate camerele de fumatori si nefumatori.

Daca vrei sa iei ceva la bar, e foarte scump. E mai ieftina mancarea decat sucurile si cafeaua.

Am putut sa ii schimb si scutecul Marinei undeva in spate. Per total a fost frumos.

Iar locurile de joaca mi se par destul de bine gandite ca sa nu se loveasca. Chiar si pe cel mare, erau numai vreo doua locuri unde trebuia supravegheata Marina ca nu cada, in rest se putea descurca si singura.


Autor: micaels

Noi am facut ultima petrecere la Kids Planet (cel de la P-ta. Alba-Iulia) si am fost multumiti. Nu foarte multumiti!

Multumiti pentru ca:
- mancarica buna;
- spatiu relativ ok din punct de vedere al marimii;
- gonflabile atat pentru pitici cat si pentru cei mai marisori, delimitate de un perete, fiecare cu supraveghetoarele lor;
- clown-desenator-modelator de baloane haios;
- camera de supraveghere cu ajutorul careia puiutii puteau fi vazuti la bar pe un tv;
- barul parintilor de la parter;
- copiii care au participat la petrecere au primit o invitatie la spatiul de joaca cu acces gratuit;

Nemultumiti pentru ca:
- donsoarele supraveghetoare au gasit de cuviinta sa le adreseze unor baietei (care nu aveau mai mult de 7-8 ani) cuvinte de genul "prostule" sau "baaaa!". Intamplator am un baietel mai sensibil la astfel de apelative, poate si pentru faptul ca noi nu dialogam in acest fel acasa.
- ceilalti copii care nu erau veniti la petrecere ci doar la spatiul de joaca (comun cu cel in care se tinea petrecerea) se uitau cu oarecare jind la cei 22-23 de copii care papau pizza, sandwich-uri, tort etc. si nu intelegeau de ce ei nu primesc (din pacate am vazut prea tarziu ca s-a intamplat asa si cu timpul mi-am dat seama ca oricum nu prea avem ce face );
- nu se facea nici o alta activitate cu exceptia topaielii in gonflabile si a desenului pe fete. Doar doua-trei fetite si-au dorit si baloane.
Acest ultim punct ma intereseaza destul de mult, pentru ca in urma cu trei aniversari am organizat petrecerea acasa si, pe langa dans, cantat, jucat calculator etc. am facut cu invitatii baietelului meu niste activitati foarte dragute din cauza carora pustii nu mai doreau sa plece acasa. Si au fost 30 de invitati! Cred ca se pot face in astfel de locuri, atat la petreceri cat si in general, si alte activitati decat eterna topaiala pe gonflabile. Eu una asta mi-as dori pentru puiul meu.
Cat am mai scris!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

leagan de pus in curte

Autor: IEPU

Poate stie cineva unde as putea sa gasesc un leagan.
Nu vreau din ala din scandurele. Nu mi se pare confortabil si nici prea sigur; am vazut un model si imi dadea impresia ca daca BB s-ar apleca mai tare in fata s-ar rasturna.
Am avut cand eram eu BB un leagan din material textil, gros, un fel de material de tapiterie. Arata ca un chilotel larg si destul de adanc (cam pana la piept), cu doua gauri pentru picioruse. "Rama" de sus era rigida, probabil o vergea indoita in forma de patrat. Si avea, desigur, 4 corzi si un carlig.
Am iubit leaganul ala. Din pacate dupa ce am crescut au urmat alte neamuri amatoare si leaganul s-a pierdut.
Daca a vazut cineva asa un leagan de cumparat... sau daca are de vanzare...
Va rog mult! As fi in stare sa vin dupa el si in alt oras daca nu e foarte departe...



Autor: clau2toma

Eu am vazut asa ceva in Carrfour la raionul jucarii pt nisip si costa in jur de 300.000 de lei .Numai ca leaganul nu estedin material textil ci din plastic .


Autor: RaluD

Noi am primit la motz un leagan cu scaunelul din material textil, sustinut de un cadru de metal.
O s-o intreb pe prietena noastra de unde l-a luat.
Cred ca din Bucur.


Autor: IEPU

Originally posted by clau2toma

Eu am vazut asa ceva in Carrfour la raionul jucarii pt nisip si costa in jur de 300.000 de lei .Numai ca leaganul nu estedin material textil ci din plastic .

Am luat unul din asta, e 220.000 lei.
Pana sa il pun in gradina l-am atarnat in casa. Am bucataria deschisa catre hol si l-am pus cam intre ele. Vede toata casa, il am si eu sub ochi cand am treaba, e super!
Nu as mai fi revenit la subiect daca nu ar fi fost evident cat de tare se distreaza in leagan.
Fetelor, daca nu aveti inca, luati un leagan pentru bebelus. O sa ii placa precis.


Autor: kid2003

Au modele frumoase, practice la Cora Lujerului. In parcare au deschis un raion de sezon cu tot felul de articole pentru gradina inclusiv leagane, tobogane, de pus in curte. Sunt super si nu f scumpe comparativ cu ce am vazut in alte parti (Tomy sau Chicco)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Jucarii

Autor: abriana

Buna ziua la toata lumea!
M-am inscris pe acest site de ceva timp, dar pana acum nu am postat nimic - am asteptat momentul potrivit.
Sunt mamica unui ingeras minunat, Briana, nascut prematur, la 34 sapt(acum 10 zile ar fi trebuit sa se nasca).
Acum suntem relativ bine si am ceva mai mult timp sa caut ce e mai bun si potrivit pt ingerasul meu.
As avea nevoie de ajutorul vostru, sa-mi recomanadti din experienta voastra care sunt cele mai bune si utile jucarii pt bebei, pt stimularea dezvoltarii motorii, a atentiei, coordonarii, etc.
Va multumesc anticipat...



Autor: ancamironiuc

SALUTARE ABRIANA!

cand sunt micuti au succes jucariile colorate, moi, din plus cat mai curat (nu cu fie lungi sau puf!). Poti sa ii cumperi cuburi cu zornaitoare inauntru, le va folosi mai mault timp, "zdranganele" tot din plus daca se poate sau oricum sa nu fie tari, ursuleti micuti ca sa ii poata lua in manuta etc.
Cand era Emanuel mic i-am pus in patut trei patru ursuleti si chiar daca nu ii putea ridica se uita tot timpul la ei si le zambea! Poti sa ii iei si un carusel, la noi nu a avut succes insa. Eu am facut altceva. Am luat o sforicica pentru cadouri si am prins de ea mai multe animalute de plus mici si 2 clopotei de la bradul de Craciun. Am prins capetele de barile de la patut si i-am aratat piticului ce se intampla da o atinge. A fost cea mai aficienta jucarie!


Autor: abriana

Buna Anca!
multumesc pt sugestii, asta am facut deja, am agatat tot felul de jucarii de plus, majoritatea ursuleti - asa s-a nimerit, si are si zornaitoare.
Eu eram curioasa daca a folosit cineva jucarii de la Bebe Confort din gama Physiotoys, sau de la CHICCO - CENTRU DE ACTIVITATE, JUCARIE VOCEA MAMEI, SALTELUTA CLOWN, SALTELUTA MUZICALA, etc., adica jucarii din acelea fffffffffffff scumpe.
Oare isi merita banii?
Chiar stimuleaza atat de mult dezvoltarea copilului????????


Autor: adseana

Si la noi au functionat cel mai bine jucariile simple, de plus, moi, mai mici, dar fara puf si fire.Si zornaitoarele.Am avut si un carusel cu catelusi, care a incantat-o pe printesa mea tot timpul.Nu stiu ce sa zic de cele fffff scumpe, noi nu i-am luat...


Autor: Yasmin

din categorie 'scumpe dar accesibile', Asli a fost foarte fericita si indelung ocupata cu un cub educational din material textil. fiecare fata a cubului avea cateva 'pagini' pe care se ascundea cate o supriza. oglinjoare, buzunarase cu animalute, pe o fata sub ultima pagina era chiar o gaura unde puteai baga mana si gasei un alt aninalut, etc. asli a avut multe de descoperit cu el. a invatat-o foarte multe lucruri. cum sa tina in mana un obisect mai mare, cum sa aiba rabdare, cum lucrurile pe care nu le mai poti vedea nu sunt complet disparute...
il recomand cu incredere. eu l-am luat din ToysRUs


Autor: ancamironiuc

Am testat si jucariile scumpe, atunci cand afost cazul. De exemplu pentru un centru de activitati merita sa dai mai mult, nu se compara cu celelate. De la Chicco am cumarat, de exemplu, o masuta cu butoane, muzicute, constructii etc. Sunt mai bune calitativ insa copilul se va plictisi de ele la fel de repede.
Ah stii ce i-am luat si a avut 2 ani de succes, o lampa care se prinde de patut, cu un ursulet care face nani pe o luna (luna se ilumineaza) si canta o melodie numai buna de nani. Este singura jucarie care a prins! Din pacate lampa nu stiu daca o gasesti si aici, ceva asemanator trebuie sa existe, pentru ca am cumparato din italia. In rest nu stiu cat de mult merita sa dai multi bani pe o jucarie care s-ar putea sa nu aiba succes prea mult timp. Incearca sa vezi ce ii place, de ce nu iei bebe la cumparaturi. Al meu nu s-a dezlipit de un carut cu papusi si eu vroiam sa ii iau o masina care se putea demonta!!!


Autor: abriana

Pai avem doar 7 saptamani, nu am cum s-o iau la cumparaturi.
Incerc sa ma informez din timp ca sa stiu pt fiecare varsta in parte ce e util, sa incerc pe cat posibil sa nu irosesc prea multi bani pe lucruri inutile, mai ales din exces de zel.
Astept in continuare sfaturile voastre


Autor: sirimie

Cind era mic mic lui Vladut i-a placut caruselul si o zornaitoare cu ochi.

Inteleg ca bb al tau are 1 luna doar. Sa iti traiasca si sa fie sanatos!


Autor: mimsi

Jucaria "vocea mamei" de la chicco mie mi s-a parut de exceptie. Alexia a primit-o pana sa implineasca o luna si nu-si mai lua ochii de la ea. Acum a inceput s-o butoneze singura .


Autor: Candy

In primul rand, sa-ti traiasca printesica, Abriana, sa creasca mare si sa fie sanatoasa, ca sunt sigura de de jucarii nu va duce lipsa.
Baietelul meu cand era mic a ignorat cu desavarsire jucariile tip "bebe" (zornaitori, etc), a trecut direct la cele muzicale si la masinute! La jucariile pentru copii mici chiar nu conteaza daca e Chicco sau no-name, toate sunt colorate si zornaitoare. Mai mult, Eric a primit de la nasa lui, care nu are copii si a fost foarte bine intentionata, niste jucarii K's Kids, din alea superscumpe si superpremiate pe la nu-stiu-ce concursuri, sa stii ca ii plac cel mai putin!
Are si o gramada de jucarii pentru dentitie, sa stii ca orice baga in gura, numai pe alea, nu!
O jucarie care dupa mine i-a stimulat coordonarea este un cub multicolor cu fete detasabile, pe fiecare fata sunt decupare forme geometrice (cerc, patrat, triunghi si steluta) si are si 16 corpuri geometrice, de asemenea colorate care trebuie inserate in formele cu pricina. Cu ajutorul acestui cub, copilul invata culorile, formele si in plus ii dezvolta coordonarea. Pentru copiii mai marisori, cubul se dezasambleaza complet. Exista ceva smilar si la Chicco, dar nu are atatea forme.
Lui Eric i-au mai placut de asemenea la nebunie cartile muzicale de la ed. Crisan (Teddy si telefonul sau si Piu-Piu isi cauta mama) si in general toate jucariile cu butoane (inclusiv un telefon mobil jucarie, cu mai multe sunete), se amuza teribil sa apese pe butoane si sa produca un efect vizibil.


Autor: ralcat

La noi au avut mare succes inca de cand bebe Mitz avea cateva saptamani juncariile de la chicco Mister Circo si un catzel care are 2-3 butoane unul pentru melodii, unul pentru latraturi si unul care imita pulsul inimii. Evident ca bebe nu avea idee ce sa faca si cum sa se joace cu ele, dar noi ii apasam pe cate un buton si el era tare interesat de ceea ce facea jucaria. Aku la 5 luni, mai nimereste si singur cate un buton pentru melodii de la Mister Circo, si a inceput sa aiba succes o lampita care are 3 tipuri de muzica (melodii, susurul apei si greieri) si e in forma de ciuperca (tot de la chicco).
Iar de la 3 luni se joaca de se zapaceste cu un play gym cu zdranganele de plastic nu de plus, dar nu mai mult de 30 minute/zi ca se plictiseste repede.


Autor: kid2003

La noi e f f eficienta salteluta cu cele doua arcuri de care sunt suspendate jucarii...noi am primit-o, dar exista si la chicco un model (clown). Acolo o las si cate o ora sau mai mult si trage de jucarii, chitzaie, e f fericita. Acum are 5 luni si jumatate.
La o luna, se uita la carusel, atat...celelalte jucarii, zornaitoare mai ales, le-a perceput ca lumea dupa 3-4 luni. Are o zornaitoare preferata, cu un cap de iepure din plus...dar la fel de mult iubeste si un ursulet din plastic pe inel de plastic. Mie mi se par mai igienice cele de plastic pentru ca bebe arunca totul pe jos si se curata mai usor.


Autor: andre_ea

In prima luna e bun caruselul. Apoi lui fi-miu i-au placut niste zornaitoare care aveau maner sa poata fi tinute de el. Asa a invatat sa apuce si sa tina cat de cat in manuta.
Foarte mult s-a jucat cu un playgym. Cu el a invatat sa-si coordoneze miscarile mainilor. Dar era din plastic si cand a mai crescut a inceput sa impinga cu picioarele in el si l-a stricat. Altfel cred ca se mai juca cu el. Cred ca era mai buna o salteluta ca aia nu se rupea.

In rest, depinde de la copil la copil. Unii se joaca cu un tip de jucarie, altii cu altele. Vei cumpara si tu jucarii la care nu se va uita. Chiar acum i-am cumparat niste cubulete pe care scrie ca sunt de la 6 luni. Fi-miu are aproape 8 si nici nu se uita la ele.


Autor: abriana

Buna fetelor,
multumesc pt sfaturi.
Cred ca am sa investesc intr-o salteluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Bucatarie plastic fetite.Unde?Cu cat?

Autor: Lya

Buna!As vrea sa-i cumpar fetitei mele o bucatarie.Am vazut intr-o reclama veche de la Cora(din decembrie)una care mi-ar place,la 1 200 000.Am auzit ca la Carrefour a fost aceeasi la 800 000.Oricum ,as vrea si eu una si sa nu fie f scumpa(nu f mult peste 1 milion),sa aiba ceva accesorii(aragaz,cestie c usita de spalat vasele.Am fost si azi la Babay Expo si intr-un tarziu a gasit una care era deja vanduta la 900 000.



Autor: badjoke

Du-te si la Doraly. Poate gasesti acolo.
Sotul meu a fost acolo de a cumparat o casuta si un tobogan piticei noastre. Si mi-a zis ca acolo sunt asa de multe lucruri din plastic! Eu vreau sa ajung acolo sa-i iau, poate, si o tricicleta.


Autor: lenca

Buna BADJOKE.As vrea sa te intreb cat a costat toboganul si casuta ca ma intereseaza si pe mine.


Autor: gangurici_licurici

Am vazut si in catalogul Quelle una care arata bine, dar nu mai stiu ce pret avea, si nu mai gasesc catalogul.


Autor: badjoke

Originally posted by lenca

Buna BADJOKE.As vrea sa te intreb cat a costat toboganul si casuta ca ma intereseaza si pe mine.

Toboganul a costat 700.000 lei si nu este foarte inalt. Are doar 2 trepte, dar pt varsta fetitei mele este ideal. Casuta a costat 3.400.000 lei si este destul de inalta. Intru si eu daca stau in genunchi.


Autor: Ela2001

am vazut ieri la Cora bucatarie din plastic; costa aproape 1 milion.


Autor: Lya

Multumesc fetelor!
Ela,maine merg la Cora sa vad dac-or fi primit intre timp,pretul e OK.
Badjoke,la doraly,mai greu de ajuns ca-i ca departe,dar daca nu gasesc merg si pana acolo.
Gangurici,ce-i aia Quelle?Ii gasesc cumva pe internet?Daca gasesti catalogul te rog sa-mi spui si mie.


Autor: Lya

Am fost ieri la Cora,nici urma de bucatarii,era doar ceva grill cu 1 milion si ceva parca.
Apoi am fost la Carrefour,acolo avea o bucatarie in jur de 500 de mii,era ce-mi trebuie mie doar ca prea mica,tre sa stea copilu in genunchi sa se joace,cea mai mare era prea scumpa la 2 milioana si ceva,asa ca astept sa aduca Palau Chef model mai mare(asta e buna ca marime si pret)ca cea care o au e doar de vreo 58 cm si e cam micuta.


Autor: mariana75

Buna fetelor, unde este Doraly?
Pana pe la ce ora este deschis acolo?
Multumesc mult.


Autor: badjoke

Buna fetelor, unde este Doraly?
Pana pe la ce ora este deschis acolo?
Multumesc mult.
Treci podul ala din fata de la Europa si mai mergi un pic si e undeva pe dreapta. Daca ajungi la Europa iti spun oamenii de acolo cum ajungi la Doraly.
Cred ca pana la 16. Nu sunt sigura. Eu ma duc sambata si adac vrei iti spun ce program au.


Autor: Lya

I-am luat fetitei bucatarie de la Casa Retro,am gasit-o pana la urma pe net,a fost 850 000,are 88 cm si Rut e f incantata de ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

balansoar ptr bb

Autor: felicia74

as vrea sa-i iau un balansoar fetei mele care are doar 2 luni. Asa as putea s-o iau cu mine peste tot in casa si ar avea si o activitate care sa-i tina de urat.
Voi ati luat asa ceva? ce marca?



Autor: roxisialexia

Draga Felicia, fetita mea implineste trei luni si si tot asa pe la 2 luni i-am luat un cos auto tot in ideea de a o lua cu mine peste tot in casa,fals fata mea nu vrea sa stea in el decat f putin cand avea 2 luni statea mai mult acum ---,cat despre tinut de urat spune-mi si mie cum reusesti ca draga mea daca nu vb cu ea si nu sunt linga ea plinge.Si inca ceva trebuie sa ai grija la ce unghi e inclinat pt. ca bb e prea mic ca sa poata sta in fund si chiar iti recomand sa nu il lasi.Cat despre marca vezi si tu, eu una nu am cu cine sa las bb-ul si imi fac cumparaturile de pe net, oferta e foarte buna.Si ca sa vezi pina unde am mers i-am luat si marsupiu tot in ideea ca o sa ma scuteasca de tinut in brate dar degeaba.Succes si numai sanatate


Autor: she_wolf

Nu i-am luat lui Cristi, insa lui bb2 am de gand sa-i iau pentru ca mi se par tare simpatice si practice. Inca nu m-am hotarat ce marca, mai trag cu ochiul la subiectul asta sa vad ce spun alte mamici.


Autor: zapacila

Eu am fisher-price si sunt foarte multumita de el. Sta acolo se uita dupa niste pesti care se rotesc deasupra capului si e super. Daca are totusi chef de vorba si de companie atunci nici mama leaganului nu il linisteste


Autor: codruta_grg

Si noi avem bouncer, ca asa am vazut ca i se zice. Este Fisher-price si sta in el de cand avea o luna (poti sa te uiti prin pozele noastre). Dar de pe la 4 luni nu mai vrea sa stea in el.


Autor: she_wolf

Codruta, m-am uitat la balansoarul vostru, este tare dragut si vad ca are si pozitie mai joasa, astfel incat bb sa nu stea chiar in fund.
Eu vreau sa cumpar unul nu in ideea de a suplini cu balansoarul vorbitul si joaca cu bb, nici vorba, insa sunt momente in care pur si simplu nu poti sta cu bb in brate si daca bb2 va semana cu Cristi, nici in patut n-o sa stea. Caruselul ala nu ne-a folosit la nimic. Imi amintesc si acum ca in primele luni ale lui Cristi n-aveam timp sa fac aproape nimic prin casa, dar pe vremea aia eram in tara si aveam ajutoare, insa acum n-am pe nimeni aici asa ca va trebui sa ma descurc singura. In conditiile astea, decat sa-l las pe bb sa urle in patut, m-am gandit ca mai bine iau un balansoar, il asez langa mine si mai stam de vorba, ii arat ce fac, se mai leagana, mai trage de jucariile agatate pe acolo etc etc si uite-asa imi fac si eu treaba si este toata lumea multumita. In plus, va trebui sa ma joc si cu Cristi, normal, asa ca ma gandeam sa-l iau si pe bb cu balansoarul langa noi, sa se uite, ca doar n-o sa-l asez pe jos din prima. Cam asta astept eu de la un balansoar...


Autor: codruta_grg

Claudia, asa e si Petra. O pun in patur, apoi o mut in bouncer, apoi in carucior (ca il tin in sufragerie si bag ture cu el pe covor), ba ii pun salteluta clown de la Chicco, phuuu...nu mai stiu unde sa o pun sa nu se plictiseasca. Daca sta in brate, e foarte linistita.


Autor: AC

Mey la bb1 n-am avut, dar la bb2 mi-a fost indispensabil ca pe amandoi trebuie sa-i hranesc, sa-i culc eu sau alt adult pe care o picat treaba asta! Si teoria cu doar in brate a trebuit schimbata
Si a fost grozav si cand bebe a racit si nu putea adormi la orizontala ca se inneca cu mucusorii depusi.

Poti gasi o poza in albumul lui.

L-am preferat pe acesta pentru ca se poate plia si baga intr-o valiza maricica.


Autor: Otilia

Noi il avem pe asta (Babymoov): http://www.babymoov.com/puericulture/sortie-de-bebe/transats/transat.asp?Num=392 si e grozav, spatele are 3 inclinari, picioarele doua, balansatul se poate bloca in pozitie fixa, se pliaza usor, se poate dehusa si spala, are o pernita care mentine capul (nu se vede in poza) si bineinteles centura de securitate si jucarele.

Alt model de balansoir ar fi si acesta de la Graco: http://www.graco.fr/product/swings/athome/playtime/
sau asta: http://www.graco.fr/product/swings/athome/babydelightswing/
sau asta: http://www.graco.fr/product/swings/athome/traveliteswing/
si am auzit ca ar fi grozave.

Sau alta solutie ar fi si scaunul inalt cu balansoir Dondolino de la Peg Perrego:
http://www.eveiletjeux.com/choisircommander/fiche.asp?n0=&id_produit=201907


Autor: felicia74

de cand navighez eu pe forumul acesta, n-am mai vazut raspunsuri asa de bine documentate si cu atatea argumente!

Multumesc tuturor pentru sfaturi!


Autor: anyc79

Codruta, eu te deranjez cu altceva. Mi-au placut tare mult ursuletii de pe perdea. De unde ai luat-o?


Autor: anyc79

am gasit ceva pe la http://www.lineaoro.ro/images/20bun1.JPG dar trebuie sa merg eu acolo. mi-ar place si http://www.lineaoro.ro/images/19bun1.JPG
http://www.lineaoro.ro/images/21bun1.JPG
http://www.lineaoro.ro/images/22bun1.JPG


Autor: anyc79

am uitat ce era mai important: balansoar http://www.barza-ro.com/image/aksesoary/lulkaBig.jpg si este 950000 lei vechi


Autor: zapacila

La noi bouncerul nu foloseste la nimic, l-am pus la vanzare sper sa ii dau viteza. E ieftin rau de tot 10 usd. Bebele meu nu sta in el de nici o culoare, cum il pun cum urla, are si vreo 3 maimutoi agatati dar nu ii plac si pace. Am zis ca sunt doar fite si am tot incercat, important este ca au trecut 2 luni si tot degeaba nu ii place. Norocul meu cu leaganul si scaunelul de masina ca altfel eram terminata.

Mergi la inceput