salata verde

salata verde | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Stiti vreo reteta de prepare a salatei verzi, in afara de salata propriu-zisa si supa de salata? Se mai poate folosi in vreun fel?

Daniella, mama lu' Alexis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Pai cred ca e pacat sa preparam in vreun fel salata. Ea e plina d evitamine si un excelent detoxifiant, in stare proaspata.
Supa de salata? Pe cuvant ca nu am auzit nicioadata de asa ceva


Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

oau nu ai auzit de supa de salata? este extraordinara, una dintre preferatele mele.de fapt e ciorbitza ca pun si putin kaizer si smantanica.

daca vrei iti dau reteta :

ciorbica de salata verde:

pui la calit f putin si mesteci cu o lingura de lemn, numai sa-si lase asa putin mirosul: ceapa tocata, usturoi tocat, un morcov taiat cubulete mici, daca ai un gogosar sa ardei taiat cubulete mici si cateva feliute de kaizer.

apoi adaugi apa, condimente(daca folosesti vegeta sau un cub knorr) si adaugi frunzele de salata taiate asa nu prea mari nu prea mici si spalate inainte.daca ai poti pune si macris, iese si mai buna.
lasi sa se faca supica.
cand e aproape gata scoti cu un polonic putina zeama, lasi sa se raceasca, adaugi putina smantana si un ou, amesteci bine si torni compozitia asta peste ciorba la sfarsit.

pfta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Un alt fel de salata poate?!

Salata propriu-zisa in care pui un catel de usturoi zdrobit si amestecat cu un pic de otet si ulei, ca un mujdei.

Asta daca va place usturoiul...



Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

De supa de salata stiam, eu o fac cu lapte si usturoi mult, fara morcovi sau altfel de legume.


Ma gandeam daca stiti vreo reteta de mancarica de salata...

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

daniela eu salata verde ca e salata obisnuita, ca e creatza, ca e micutza corcita, o folosesc numai ori cruda(aproape zilnic mananc desi am auzit curand ca de fapt e f nesanatoasa, trage cele mai multe pesticide, sau ce stiu eu) doar spalata, ori in salate amestecata cu alte cruditati, ori ii fac un suc din apa+2 ling zahar+jumate de cescuta de otet si sucul asta il torn deasupra si amestec cu mana, ori fac supa de salata.

de alte mancaruri nu am auzit.

singurul fel de mancare pe care eu il gatesc des , si de 2 ori pe sapt iarna, este un amestec de puree de cartofi cu un ALT SOI de salata numita andive, este o salata cu frunze mai cornoase, putin amariue, mie imi place f mult, asta o fierb odata cu cartofii si dupa ce scurg apa zdrobesc totul impreuna si fac asa ca un puree din cartofi si andivele astea pe care il servesc langa carne , de obicei afumatura dar nu-i musai.

alta mancarica gatita cu salata eu nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Am sa incerc si eu, Mazzel. Suna interesant.

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

un fel de "placintele" cu salata specifici siciliani, se numesc "Pitoni messinesi" si www.cookaround.com/yabbse1/showpost.php?p=204339&postcount=17" target="_blank">aici ai reteta originala si poze de executie

500g de faina
1/2 cub de drojdie de bere proaspata( adica 11 grame)
250g circa de apa calduta
4 linguri de ulei
sare cit e nevoie
1 lingurita de zahar
pt umplutura:
rosii
salata ( e cea creata care are frunzele mai grosute sa nu se "topeasca" de tot in aluat)
brinza
ulei
sare si piper

Inainte de a incepe sa taie salata si rosiile , se usuca bine salata si se condimenteaza cu sare, ulei si piper, se condimenteaza in castroane separate ca sa nu lase prea multa zeama ( sa fie usor de scurs).
Se face un aluat ca de piine( faina cu sarea in care se varsa uleiul , si drojdia cu zaharul topite in apa , framintat bine pina se dezlipeste de pe miini si de pe castron si lasat la odihnit 30 min.. acoperit cu un servet de bucatarie si o fata de masa /patura ..sa stea la cald ..se face un sul cind coca e crescuta , se taie in bucatele si se intinde fiecare bucatica , se umplu cu salata, rosii si cite o bucatica de brinza , se inchid la jumatate apasind bine sa iasa tot aerul.... si sigilind pe margini cu dintii de la furculita.......
se prajesc in ulei


La fel poti face si placinta doar ca aluatul il imparti in 2, intinzi o foaie din jumatate de aluat, se pune amestecul de salata si rosii, se acopera cu cealalta jumatate de aluat. Se da la cuptor pt cca. 20 minute la 220°C, cind placinta se desprinde deja de tava .. se adauga brinza cuburi deasupra si se lasa la cuptor pina se topeste. Se numeste Foccacia messinese www.cookaround.com/yabbse1/showpost.php?p=204340&postcount=18" target="_blank">reteta originala cu poza...

PS in umplutura si la una si la alta se pot adauga acciughe sarate lasate in apa sa se desareze putin, insa in cazul asta nu mai se pune sare caci sunt ei destul de sarati.

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc pentru idei. Am sa le incerc.

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:


MANCARE DE SALATA VERDE

Ingrediente:
4 capatani mijlocii de salata verde,
50 g unt,
2 linguri rase de faina,
100 ml smantana,
sare, zahar,
1 catel de usturoi,
otet sau zeama de lamaie (marar verde).

Se spala bine salata, se taie in fasii, se fierbe cu usturoi pana se inmoaie.
Se prepara un rantas alb din unt si faina, se stinge cu putina apa rece, se toarna peste salata, se acreste cu otet sau cu zeama de lamaie, se adauga foarte putin zahar si smantana.
Se mai da un clocot
Se serveste cu marar verde tocat.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Waw! Multumesc mult Miria_Cristina, asta cautam!



Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput