Ajutor-dezvatz de bratze

Ajutor-dezvatz de bratze | Autor: badriana

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor mamicilor si bb-lor.
Sunt o proaspata mamica a unui baietel de trei luni. Al meu flacau s-a invatzat sa stea in bratze si ii place sa circule numai la verticala. Cat timp sta treaz, il mai pacalesc eu cu jucarii la el in patutz, mai vorbim amandoi, dar daca am plecat de langa el incepe sa planga si pana la urma tot in bratze ajunge. Cu caruciorul avem aceeasi problema, sta cat sta dupa care vrea in bratze si uite asa ne intoarcem din parc eu cu el in bratze si cu cealalta mana imping caruciorul.
Multzam anticipat!
Adriana si bebe Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pune-l si in marsupiu, poate o sa-i placa.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

L-am intrebat pe pediatru despre marsupiu si mi-a recomandat sa nu il folosesc pana cand nu sta el in funduletz ca cica i-ar deforma coloana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Nu vreau sa te sperii, dar nu prea cred ca ai ce sa ii faci deocamdata . Si a mea tot asa a fost - nu accepta sa vada lumea decat de sus!
S-a mai linistit progresiv cam asa: pe la 4-5 luni cand putea sta in carucior ceva mai ridicata, pe la 6-7 luni cand a inceput sa mearga in 4 labe. Dar la 9 luni cand a plecat in picioare a inceput iar pentru ca obosea destul de repede, dar nici nu mai voia in carucior...
Dar de luatul in brate una-doua am scapat abia aproape la 2 ani .

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babisa spune:

Noi de luat in brate am scapat abia acum la 1.5 luni...cred ca nici barbatimiu care e de doua ori cat mine nu ar fi in stare sa care greutati ca mine (de,am antrenament)....exact cum a descris Soleil am patit si noi.Depinde de la copil la copil ,unii sunt mai ponderati ,mai linistiti,altii (ca ale noastre) sunt mai active,sunt dornice de nou ,sa vada si sa stie tot ce misca...as ca tu momentan o sa fii calutul ei de bataie.Sunt mamici care au rabdare inca de la inceput si mai cu scanceala mai cu plansete ,ii lasas acolo in patut si se obijnuiesc in final,asta fiind un mare avantaj ,pt ca acel copil stie sa se joace si sa studieze o jucarie pt mult timp ,pe cand celilati sunt mai agitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adila spune:

Mi-e in privinta asta mi-a fost de folos un fotoliu balansoar. I l-am cumparat cand a facut o luna exact pentru acelasi motiv: se invatase in brate. Bebei sunt foarte curiosi. In patut se plictisea repede si nu prea avea priveliste asa ca il asezam in balansoar. Si noua ni se intampla sa ne intoarcem din parc cu el in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am citit asa: in primele 3 luni un bb plinge cind are nevoie de ceva, nu se simte bine sau ii e sete sau are colici, si daca nu il iei in brate va fi plingacios si mai tirziu. Abia pe la 6 luni isi da seama ca daca plinge il vei lua in brate si incepe sa speculeze lucrul asta.

Daca plinge dupa masa sau intre mese, eu zic sa incerci sa gasesti cauza, poate ii e cald sau il stringe pampersul. Seara nu il invata sa adoarma plimbat, ca se invata si nu mai adoarme altfel..

Si in rest: eu te sfatuiesc sa il tii in brate cit mai mult, poti sa il tii in marsupiu daca isi tine capul, nu se intimpla nimic daca nu il tii ore in sir. Are sa invete orice mai repede si va avea incredere in lume

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badriana spune:

Multzam de sfaturi.
La mine problema este ca am si mama si soacra ,copilul a fost foarte dorit de toata lumea, si cu toate ca imi ziceau mie sa nu il iau in bratze ele erau primele care il luau la primul scrancet. Dupa care imi ziceau mie ca l-am invatzat in bratze!!! Mai tarziu, au venit si cu celebrul sfat de a-l lasa sa planga asa ca va imaginati ca nu mai stiu ce sa fac...i-al in bratze sau lasa-l sa planga. Si cum nu ma lasa inima sa il las sa planga tot in bratze va ajunge.
Vroiam sa stiu ca nu gresesc, ca nu sunt singura in situatia asta..out there. (cu ocazia asta mi-am descoperit niste muschi la spate care n-au vazut in viatza lor atata munca!!)
Adriana si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Spatele ca spatele, dar sa vezi ce brate o sa faci... ca ma vad pe mine, nu de alta

E greu cand bebe se invata in brate.

O sa gasiti pana la urma o cale de mijloc.

Eu am facut niste reguli acasa, printre care NU la luatul in brate la orice scancet. Il lasi un pic, pana vezi ca chiar e ceva grav si in nici un caz imediat luat in brate. Mangaieli, vorbesti cu el, sa incerci sa-l linistesti daca se poate. Se invata usor cu narav si apoi e greu sa-l dezobisnuiesti.

Si o vorba pe care am auzit-o si eu: copilul il ai asa cum ti-l cresti. Sunt multe pro si contra expresiei, dar incearca sa gasesti varianta ta. Tu vei stii cel mai bine ce e bun pentru puiul tau.

Pupici.



Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Era un citat frumos "mamele isi tin copii in brate o perioada,in suflet toata viatza"...
Normal ca o vreme este variabil,dar necesar...
Fata mea cea mica din primele ore de viatza daca nu-mi simtea bratel nu dormea...asa ca pana am realizat asta mi-a luat vreo saptamana...si nu as putea spunea ca la varsta aceea se invata...
Si asa am dus-o pana pe la 3 luni...si este in fond normal sa vrea sa vada lumea si din alta pozitie inafara de ceea ce vad cand se holbeaza cineva la ei...sunt curiosi 99 % din timpul cat sunt trezi...
Cu carucior la fel am patit si eu si vreau sa-ti zic ca am schimbat 3 carucioare iar acum la un an si 2 luni sta in carucior cat nu stat toata bebelusia...
Si exista maruspiu pentru prima zi de viata ...asta ca sa-ti fie mai usor tie...eu am pus fetele de foarte mici in marsupiu...

Loreen cu Bianca 15.10.96 si Delia 26.04.05
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

quote:
Originally posted by badriana

L-am intrebat pe pediatru despre marsupiu si mi-a recomandat sa nu il folosesc pana cand nu sta el in funduletz ca cica i-ar deforma coloana.




marsupiul nu dauneaza, mai ales daca e unul bun..poti sa-l pui de pe la 7 saptamani in el...in plus, va veni o vreme cand ai vrea sa-l iei in brate si n-o sa mai poti fiindca o sa aiba 18 sau 20 de kg...si o sa te gandesti la clipele cand plangea ca vrea in brate (desi e gresit, fiindca el vrea aproape de tine...) si nu l-ai luat, cica sa-l dezveti....eu nu cred in chestia asta, cu invatatul in brate, nu cred si pace. Copilul vrea aproape de mama, iar daca-l iei langa tine, ii oferi siguranta si certitudinea ca-l iubesti si asa, va creste sanatos psihic, va deveni un adult fara frustrari. Hai ca nu mai ai mult...lasa povestile babesti Bafta!

Mergi la inceput