De ce trebuie pusa putza in sus/jos/etc?

De ce trebuie pusa putza in sus/jos/etc? | Autor: inaioana

Link direct la acest mesaj

Am citit o chestie la subiectul cu scutecele care m-a bulversat. Cineva spunea ca putza trebuie pusa/aranjata de mama in sus, chestie recomandata inclusiv de pediatra ei. Dar nu a dat nici o motivatie sau explicatie. Mie mi se pare aiurea. Nici nu mi-a trecut prin cap vreodata sa ii asez eu putza copilului in vreo pozitie...am lasat-o asa cum era ea (adik in jos).
Care e treaba cu putza in sus..stie cineva?


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

la baietei e o problema cu pipi. Daca nu-i asezata cum trebe, face pipi pe langa pampers, se uda tot, etc.! De aici si problema cu scutecele de proasta calitate.

Ti-as da mai multe detalii, dar eu fetita si la noi e simplu!

mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Cre ca faza cu putza in sus se trage din vekime, cica sa ramina putza asha
Nu conteaza cum e pusa putza, numa bine sa fie pusa ca sa nu faca pipi pe linga scutec

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Nu trebuie pusa cumva anume
Am auzit si eu chestia asta dar e aiurea. Eu nu sint niciodata atenta cum e

Ioana, felicitari pentru bb mic!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Mie mi-a spus pediatra sa-i ridic scrotul cu puta cu tot, dar nicidecum sa-i pun puta in sus, ca sigur ar fi iesit pipi afara. Iar explicatia cu scrotul e simpla: ca sa nu i le turtesc cu pampers-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Mai dar ce fel de scutece utilizati voi la baietii vostri? Cum sa turtiti scrotul/putzica? Sau cum sa iasa pipi afara..adica nu are loc..in scutec? sunt asa "dotati" ai vostri?...
Noi utilizam Pampers ptr 9-14kg, iar David se lafaie in ei... (el nu are decat 11kg).

Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)


Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

spic de grau

nici eu nu i-am aranjat putza ca nu am auzit pe nimeni sa faca asa ceva...dar citind aici orice este posibil

Elena17+
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mammy2706 spune:

Eu am aranjat-o o data si m-am lecuit, a iesit pipi afara si s-a udat baiatul la burtica.
O prietena de a mea se tot plangea ca trebuie sa schimbe noaptea baiatul de aproape doi ani pt ca se uda; ea dadea vina pe pampersi cum ca ar fi mici sau. O data a trebuit sa-l schimbe la mine si am vazut ca ea pozitiona obiectul in sus. Cand i-am spus de la asezarea asta i se trag noptile nedormite s-a cumintit cu "excesul de zel".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Eu tot de pe un forum m-am documentat ca trebuie in sus si s-a udat pana la gat cu pipi asa ca m-am lecuit.
Asa e cand iti imbunatatesti cultura pe net
sunt sigura ca o sa stea in sus cand o sa fie cazu

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

quote:
Originally posted by spic de grau

Mai dar ce fel de scutece utilizati voi la baietii vostri? Cum sa turtiti scrotul/putzica? Sau cum sa iasa pipi afara..adica nu are loc..in scutec? sunt asa "dotati" ai vostri?...
Noi utilizam Pampers ptr 9-14kg, iar David se lafaie in ei... (el nu are decat 11kg).

Sa stii ca pipi poa' sa iasa oricum din pampers, indiferent cum ii pui putza. In zilele in care Bogdan a baut mai multe lichide intotdeauna aveam probleme (noaptea ), indiferent de tipul scutecelor.
Si nu inteleg ce te deranjeaza ca unii fac ce le recomanda pediatrul ?! Eu am avut incredere f. mare in ea si am facut ce mi-a spus, ca de aia este medic, de aia a facut o facultate, ca sa se priceapa. Daca m-as fi considerat asa de desteapta, nu m-as mai fi dus la ea.
Eu am spus ce mi-a recomandat pediatrul si in nici un caz n-am zis sa faceti neaparat ca mine. Fiecare face ori cum ii spune pediatrul, ori cum crede mai bine. F. bine ca nu-i ridici scrotul, este optiunea ta, dar te rog numai fii asa de revoltata cind altii nu fac ca tine.
Eu cred ca fiecare e liber sa-si spuna parerea, nu trebuie sa fie luat peste picior, doar fiindca tu crezi altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Nu stiu cat e de...necesara chestia asta cu asezatul puticii.Dar din...deductiile mele nu are cum sa ramana in aceasta pozitie.Ca doar scutecul nu e ca un corset sa o tina strans in acea pozitie! Asta e doar asa ca sa avem noi impresia ca suntem mamici super atente cu bijuteriile odorului.

Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput