Dupa CIC ma pot concedia?

Dupa CIC ma pot concedia? | Autor: rapsody

Link direct la acest mesaj

Dupa ce am intrat in CIC acum 2 ani, in august 2004, de la firma au trimis in somaj cativa colegi (chipurile restructurare cu 4 insi??); eu peste 2 luni, in august 2006, ar trebui sa incep serviciul, intrebarea mea este:au voie sa ma concedieze imediat sau mai am dreptul sa muncesc acolo 6 luni? Pot lua in perioada de preaviz concediu medical? Am dreptul la somaj?Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti fi concediata depinde desigur de motivatia propusa de angajator. Poti desigur sa ajungi si in somaj. Nu mai exista garantii pt un job astazi.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenabianca spune:

Nu are voie sa te concedieze pe o perioada de 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Stii sigur sau cunosti un caz? In lege spune ca daca au fost restructurari se poate( acuma depinde ce inseamna restructurari, 2-3 persoane trimise in somaj, inseamna restructurari???). Pot lua concediu medical dupa CIC??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

si eu am citit ca nu te pot concedia timp de 6 luni, la o prima greseala ce se poate pune pe seama readaptarii la locul de munca; se deduce ca la a doua greseala au dreptul sa te dea afara.... nu stiu ce se intampla insa, daca ei numesc asta restructurare si ce protocoale cu drept de prioritate intervin in acest caz...

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Incetarea contractului de munca dupa revenirea din CIC se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condițiile legii.

***(art. 21/OU 96/2003- privind protectia maternitatii si art. 60 din codul muncii)***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapsody spune:

Reorganizarea judiciara(si ce inseamna?) cand sa aiba loc? Dupa revenirea mea la serv. acum in 2006 sau in trecut( acum 2 ani dupa plecarea mea in CIC in 2004, s-a transformat din sucursala in Directie de productie si au trimis in somaj 3 persoane)??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceea ce (la primul punct) se aplica cu succes pe piata muncii. Din pacate desigur.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput