Ajutorul de inmormintare

Ajutorul de inmormintare | Autor: lariana

Link direct la acest mesaj

Am si eu o mare nelamurire legat de ajutorul de inmormintare.Am nascut pe 12 iunie un copilas ,iar pe 22 acesta a decedat.De la servici si primarie m-i s-a spus ca am dreptul la un ajutor de inmormintare dar nu stie nimeni unde sa ma duc si cine mi-l da.Eu ma aflu in ingrijire copil pina la 2 anisi din aceasta cauza nu mi-l pot da cei de la servici.Daca stie cineva ceva poate imi spune si mie,macar sa-mi stiu drepturile.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

Ajutorul de inmormantare se ia de la Casa de Pensii...

...imi pare rau pentru puiul tau!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Am fost azi la casa de pensii si m-au trimis la primaria de care apartin ,iar ei m-au trimis la directia de munca si solidaritate sociala(str.Parintele Galeriu).Ma trimit de la una la alta.Nimeni nu stie nimic sigur si ma intreb la ce mai stau acolo daca nu cunosc legile si drpturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:


lariana


Imi cer scuze daca nu am postat bine.Am si eu o mare nelamurire:am nascut pe 12 iunie un copilas care a decedat cu 10 zile mai tirziu.M-i s-a spus ca beneficiez de ajutorul de inmormintare dar nimeni nu stie unde sa ma adresaz.Eu ma aflu in ingrijire copil pina la doi ani cu primul copil si de aceea nu-mi pot da cei de la servici.Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns ii multumesc din suflet.Macar sa stiu sigur daca am dreptul.




aissa

Pune la legislative subiectul inca o data si anunta acolo un moderator sa il stearga pe asta.
Imi pare rau pentru pierderea ta, nu stiu insa sa te indrum.







Freia si Alexa


Intram in legalitate


www.afsolutions.ro/help-ema/despre.php" target="_blank">Sa ajutam la terapia pentru Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

asta scrie pe http://www.pensiiprahova.ro/ :

Ajutorul de deces

A. Conditii de acordare
Ajutorul de deces se acorda, in cazul decesului asiguratului, pensionarului sau al unui membru de familie care nu are un drept propriu de asigurari sociale si se afla in intretinerea titularului la data decesului, unei singure persoane care face dovada ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces si care poate fi, dupa caz : sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul, mostenitorul in conditiile dreptului comun sau in lipsa acestora, orice alta persoana care dovedeste cu acte ca a suportat cheltuielile ocazionate de deces.
In cazul decesului copilului inapt pentru munca, indiferent de varsta, ajutorul de deces se acorda cu conditia prezentarii certificatului de incadrare intr-o categorie de persoane cu handicap sau, in lipsa acestuia, a actului medical vizat de medicul expert al asigurarilor sociale, prin care se atesta boala care l-a facut inapt pentru munca si data ivirii acesteia.
Dreptul asiguratilor la ajutor de deces nu este conditionat de indeplinirea unui stagiu de cotizare.

B. Mod de calcul si plata.
Ajutorul de deces se acorda in cuantumul prevazut de Legea bugetului asigurarilor sociale de stat si facut public de CNPAS, valabil la data decesului.
Pentru anul 2003 cuantumul ajutorului de deces este de 6.962.000 lei.
Pentru anul 2004 cuantumul ajutorului de deces este de 7.682.000 lei.
Pentru anul 2005 cuantumul ajutorului de deces este de 9.400.000 lei.
Pentru anul 2006 cuantumul ajutorului de deces este de 1.077 lei.
In cazul decesului unui membru de familie, cuantumul ajutorului de deces reprezinta jumatate din cuantumul ajutorului de deces cuvenit unui asigurat sau pensionar.
Ajutorul de deces se suporta integral din bugetul asigurarilor sociale de stat.

C. Documentele necesare si platitorii de drepturi
Actele necesare pentru acordarea ajutorului de deces sunt :

cerere tip (anexa nr. 39) pentru persoanele asigurate cu contract sau declaratie de asigurare;
sau
cerere pentru plata ajutorului de deces pentru pensionari;
certificat de deces in original si copie ;
actul de identitate al solicitantului in original si copie ;
acte de stare civila ale solicitantului, din care sa rezulte gradul de rudenie cu decedatul, sau dupa caz, actul care atesta calitatea de mostenitor, tutore, curator, in original si copie ;
acte din care sa rezulte ca s-au suportat cheltuieli ocazionate de deces ;
certificatul de incadrare intr-o categorie de persoane cu handicap sau actul medical prin care se atesta boala care l-a facut inapt pentru munca pe copil si data ivirii acesteia.
Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de catre :

angajator, in cazul decesului asiguratului salariat, respectiv al unui membru de familie al acestuia ;
institutia care gestioneaza bugetul asigurarilor pentru somaj, in cazul decesului somerului, respectiv al unui membru de familie al acestuia ;
casa teritoriala de pensii, in cazul decesului pensionarului sau al asiguratului cu declaratie sau contract de asigurare sociala, respectiv al unui membru de familie al acestora ;
Ajutorul de deces se achita de un singur platitor de drepturi de asigurari sociale, acesta avand obligatia ca dupa efectuarea platii sa inscrie pe versoul certificatului de deces original mentiunea "ACHITAT ", data, semnatura si stampila.

In cazul decesului pensionarului actele necesare obtinerii ajutorului de deces se depun la Casa Judeteana de Pensii,
Serviciul Evidenta si Plati Beneficii ghiseul nr.6, parter,
Sef Serviciu Evidenta si Plati Beneficii Ec. Niculescu Cornelia,
Program de lucru cu publicul >> click aici
Tel: +40244-577257
Fax: +40244-577360

In cazul decesului asiguratului cu declaratie sau contract de asigurare actele necesare obtinerii ajutorului de deces se depun la Casa Judeteana de Pensii,
Serviciul Evidenta Stagii de Cotizare camera 17, parter,
Sef Serviciu Evidenta Stagii de Cotizare Ec. Gilda Zane,
Program de lucru cu publicul >> click aici
Tel: +40244-577410
Fax: +40244-577360

Pentru relatii suplimentare scrieti-ne la adresa de e-mail office@pensiiprahova.ro




Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

De doua zile ma chiniu sa fiu lamurita cu ajutorul de inmormintare unii zic ca am dreptul altii zic ca nu ,ma plimb ca proasta de colo colo.

Mergi la inceput