vaccin in tp sarcinii??????

vaccin in tp sarcinii?????? | Autor: b.aly

Link direct la acest mesaj

am nevoie urgenta de un sfat.stiti ceva de vreun vaccin in tp sarcinii??dr de fam m-a sunat sa imi spuna ca tb sa fac un vaccin(ce fel de vaccin?nu mi-a dat nici o informatie doar ca tb facut in sapt 28-32)eu sunt in sapt 31 DPN22.08.2006 alinutza31+ cu bb maria-louisa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sibip spune:

poate antitetanos ?! (am mai auzit de cazuri cind medfam recomanda asta) in orice caz nu cred ca e necesar si nici recomandat, mai bine intrebi obstetricianul!!! nu te grabi sa te iei dupa medicul de familie, si in nici un caz nu te panica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Eu tocmai am facut vaccin antitetanos, caci pe cel anterior il facusem cu mai mult de 10 ani in urma cit este activ in organism acest vaccin. Am facut acum o luna prima doza si acum a doua, urmind ca peste 1 an sa fac ultima doza.
Aici se face pe scara larga.
Tatiana, 34 w

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emiliapop spune:


vaccin antitetanus, dar mi-a spus doctora de familie ca se face dupa saptamana 34.
doctora ginecolog mi-a spus sa il fac cand ma cheama medicul de familie.
nu l-am facut inca poate saptamana viitoare.

emilia 34+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;0;28/st/20060804/dt/7/k/90af/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

La 7 luni jumate(cam 34 saptamani) se face vaccin antitetanos (VTA) pentru profilaxia tetanosului la nou nascut in timpul nasterii. Am observat ca nu toti medicii ginecologi recomanda, dar medicii de familie il recomanda,intra in programul de vaccinari.
Eu nu cred ca medicul de familie il recomanda doar asa de placere, asa ca mai bine asculta-l, poti cere insa si sfatul ginecologului.

Alina (28+) & Dragos (11.04.2002) pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu n-am facut nici un vaccin in timpul sarcinii si totul a fost OK.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

multumesc frumos pt raspunsurile voastre alinutza31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Da, antitetanus se face la 7 luni jumatate de sarcina. Da imunitate 10 ani. Daca l-ai facut inainte, nu mai trebuie facut acum.
Sanatate!

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Nu cumva ai rh negativ? Gravidelor cu rh negativ li se administreaza vaccin Rhogama (imunoglubulina anti D) in saptamana 28 la prima sarcina, si inca o doza la maxim 72 de ore dupa nastere daca bebe e rh pozitiv. Asta ca sa se previna izoimunizarea.

Cel mai bine e sa suni dr. de familie sa-ti spuna exact la ce vaccin se refera.

Numai bine.


Larisa 21+ Horia Matei

http://pg.photos.yahoo.com/ph/larisa_bucur/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

intradevar este vb de antitetanus si se fac 2 doze la interval de o luna,si este mai mult pt bb.este destul de dureros.va pup alinutza31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu l-am facut intr-o singura doza si nu m-a durut deloc. Poate putin locul-ca e mult de atunci ?!

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

&

www.euroski.go.ro" target="_blank">SCOALA SKI

Mergi la inceput