probleme cu limba -dati-mi niste sfaturi

probleme cu limba -dati-mi niste sfaturi | Autor: madymar

Link direct la acest mesaj

buna,fetelor

Dati-mi, va rog niste sfaturi sau daca s-a mai scris despre asta ca eu nu am gasit. Sa va spun despre ce este vorba. Asta este o problema pe care o am de mica.Pe limba imi apar ca niste cercuri rosiatice unde pielea este mai sensibila.In ultimul timp este cam tot timpul asa dar nu ma ustura doar daca mananc nuca ma ustura f tare si uneori de la rosii.Cand eram mai mica imi apareau mai rar dar ma ustura f tare.Parintii au mers de mica cu mine la dr si li s-au spus la inceput ca este de la biberon si suzeta si apoi le-a spus ca daca mananc fructe sa fie tot timpul spalate si sa fie tot sa fie cat mai igienic la masa.
De curand am citit intr-o revista ca boala unui om se poate spune dupa cum arata limba si dupa cum arata limba mea mai ales dimineata m-am cam speriat
va rog sa-mi dati niste sfaturi daca v-ati mai lovit de asta si la ce doctor ar trebui sa merg

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Ai numai puncte rosii sau este si incarcata (alba)? Ar putea fi o candida.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv spune:

Buna Mady,
Si eu am la fel, dar nu de multa vreme. Cand eram mica imi ieseau doar afte, niste puncte mici albicioase, dureroase. Acum pe suprafete destul de mari de forma circulara la varful limbii am aceste zone dureroase. In acelasi timp am si limba f incarcata de toxine, o simt, este alba. Am inceput sa fac un tratament cu ulei de floarea soarelui, sa zic ca s-a mai ameliorat, cred ca de vina este cantitatea mare de toxina acumulate. Am vazut intr-o revista, suplimentul de la jurnalul national, o dr care spunea ca pune diagnostice pe baza aspectului limbii, dar nu cred ca o mai am, nu mai stiu de ea. Poate ne ajuta cineva care stie mai multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Ai incercat sa-ti badijonezi limba cu albastru de metil?
Ar putea fi solutia la problemele tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Adevarat. Medicina traditionala chinezeasca pune diagnostic (printre altele) pe baza aspectului limbii: culoare, uscaciune/umiditate, crapaturi, etc..Cei care au pregatire in domeniu pot spune cu precizie despre ce e vorba. De regula persoanele care fac acupunctura (deci au studiat medicina trad. chinzeasca) stiu despre ce e vorba.
Cine stie engleza, sa caute pe google dupa "chinese medicine /tongue" ...este informatie girla.

Eu aftele mi le tratez cu tinctura de propolis aplicata cu pipeta. Face minuni!
Poti incerca si tu pentru petele alea rosii.

Find a job that you love and you'll never have to work another day in your life.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

multumesc pentru raspunsuri fetelor .Ioana,cum spuneai,cred c-o fi si candida dar cred c-or mai fi si altele.Cum va spuneam cel mai rau arata dimineata si cand merg la baie incerc sa o curat cu dintii si se aduna ca o pasta alba,dar cred ca asta nu e totul pentru ca daca deschid gura si apas tare cu dintii in ea se desface parca ar fi taiata. Cam fac asta cand ma uit in oglinda si sotul meu ma cam cearta sa nu mai fac asta ca o sa raman fara limba,e bine totusi ca nu curge sange si nu ma doare.Fetelor de tratat cand eram mica mi-a dat dr o sticluta in care era un lichid ceva ca mierea de albine la compozitie si putin dulceag, cred ca era glicerina, nu sunt sigura ca nu am folosit de multi ani.Altceva nimic,pastile sau altceva,am cam neglijat-o
despre albastru de metil si tinctura de propolis cum tr sa procedez, de cate ori pe zi cate minute sa sau cu ea pe limba si banuiesc ca nu tr sa o inghit,spuneti-mi si incep si apoi vin cu rezultate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Madymar, imi pare rau ca mesajul meu n-o sa te ajute prea mult.

Fetita mea avea aceeasi problema cand era mica. Pediatra ne-a spus la fel, ca vine dintr-o igiena insuficienta (degete murdare bagate in gura etc.). Cand era mica, intelegeam, ca nu poti sa fii tot timpul in urma copilului. Tratament propriu-zis n-a existat, doar glicerina, cum spui si tu, si care nu a avut efect.
Pana la aproape 7 ani petele acelea apareau si dispareau, dupa un "calendar" doar de ele stiut. Pe ea nu o deranjau, nu-mi amintesc sa se fi plans de usturimi sau altceva.

Dupa care am venit in Franta. Dupa catva timp mi-am dat seama ca nu le mai avea, suntem aici de 6 ani si nu i-au mai aparut niciodata.
In schimb... dupa o luna de vacanta petrecuta in Romania, ii apar din nou ... dar nu e o regula. Sa vedem anul asta...
De aceea ma gandesc la un factor de mediu care nu-i prieste acolo, dar poti sa stii care ?!? Poate faptul ca aici bea numai apa imbuteliata? Zic si eu..
Succes!

.................................................................................
Dragii de noi
.................................................................................
« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »
Kyo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Incearca sa speli zilnic limba cu bicarbonat.Pui pe periuta de dinti si perii de la interior la exterior.E sfat de la medicul stomatolog pt. candida.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

madymar – nu cred ca de teorii ai tu nevoie, asa ca nu voi spune diagnostice, cauze, samd.....

Am sa trec direct la recomandari:

CEAI DE MUSETEL – 2 lingurite / cana. Cu ceaiul rece se fac spalaturi bucale, adica iei o gura ceai, clatesti bine, tii un pic in gura si ARUNCI apoi. Faci acest proces (clatit – aruncat) macar de 5 ori dimineata, 5 x la pranz si 5 x seara.

Tehnica se face dupa ce ai mancat si dupa ce te-ai spalat pe dinti !

PROPOLIS – tinctura, va trebui sa iei dimineata si seara (DUPA CE CLATESTI de 5 x cu ceaiul de musetel !!!), cate 15 picaturi si sa le tii in gura, sa le plimbi peste tot, 1-2 minute si apoi sa inghiti propolisul cu tot cu saliva adunata.

O sa apara o senzatie de amorteala, in special inspre varful limbii, dar e normala.

Atentie !
Propolisul este tinctura, deci este cu alcool, deci nu conduce masina dupa ce iei propolis ! Da reactie + la testul cu fiola pentru alcoolemie !!!

PS> Albastru de metil nu este indicat pentru tine..... sorry !

Sanatate tuturor !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Stie cineva daca in timpul sarcinii pot sa-mi clatesc gura cu bicarbonat de sodiu?
Am si eu aceeasi problema cu limba foarte incarcata de vreun an deja si am tot amanat spalaturile cu bicarbonat. Iar acum sunt insarcinata si nu stiu sigur daca e voie.

si mersica

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Cititi ultimul nr din formula as. Se vorbeste despre limba care ar fi prvestitoarea unor boli.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput