Cu ce dati (eficient) impotriva tintarilor?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Exista aparate pentru tantari cu ultrasunete...si solutii pentru piele pentru copii de la Chicco...aparatul este vreo 50 lei solutiile pana-n 30 ...
Si in camera se poate da si cu Baygon,spray de tantari dupa care aerisita camera...

Loreen cu Bianca 15.10.96 si Delia 26.04.05
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Multam fetelor,

Cred ca o sa pun plase la geam sau aparat cu ultrasunete; la "alifii" prefer sa nu apelez cat bebelina este foarte mica.

O zi racoroasa va doresc,

Aura

Life is what happens to you while you're busy making other plans.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitia maria spune:

am cumparat acum cateva zile aparatul cu ultrasuntete de la chicco.l-am pus seara in priza si dimineata baietelul meu era plin de muscaturi de tantari de ne-am ingrozit.
l-am dat cu fenistil gel si deja a doua zi era mult mai bine. acum folosesc aparatul cu lichid dar luca are aproape un an.pentru bebelusi foarte mici nu stiu daca este recomandat.
cand am cumparat aparatul de la chicco am luat si crema dar nu o voi folosi, daca e sa fie tot asa de "buna" ca aparatul. am cumparat in schimb autan pentru copii pe care l-am verificat si este foarte bun.

Beatrice si bebe Luca( 22.07.2005)
http://community.webshots.com/user/beatricemaria100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

La voi ciupiturile de tantari sunt niste buboaie imense care se intaresc de zici ca l-a muscat vreo insecta mutanta????

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Claujro asa arata la mine la ambele fete...la cea mica s-au umflat in asa hal incat a trebui sa apelez la Peritol vreo 2 zile...iar l acea mare se fac imense si o mananca ingrozitor...culmea ca la noi adultii apare doar piscatura mica si atat...
Asa ca eu folosesc de cand erau mici aparatul cu pastile...si nu am vazut sa le dauneze cu ceva...doar cand uit sa pun pastila...


Loreen cu Bianca 15.10.96 si Delia 26.04.05
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Multumesc, Loreen! Asa cum descrii tu ciupiturile sunt si ale lui Matei (ma gandeam ca poate l-a muscat un paianjen...prea sunt mari, tari, rosii si umflate). Oare de ce la copii se manifesta asa si la adulti nu? Exista vreo explicatie??

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 10 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Si la noi tot buboaie imense, tari si cu un lichid sub piele. absolut inspaimantatoare. Saracu copil arata ca un monstrulet cand l-a ciupit un nemernic de tantar chiar de ureche.
Din pacate n-am gasit nici explicatia si nici tratamentul. Doar asigurarea ca dupa varsta de 9-10 ani nu or sa se mai faca asa mari.
traim cu speranta

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Saso spune:

ceva ce calmeaza muscatura de tintar ..mincarimea .. e sucul de ceapa. se maseaza locul muscat cu o ceapa taiata la virf sa-i iasa sucul. la fetita noastra functioaneaza. asta e dupa muscatura.. preventiv.. nu stiu nimic natural!

Nathalie si Sofi
www.nathalie-marie.de/" target="_blank">NATHALIE
si iar NATHALIE
“The duty of the architect is to give life a more sensitive structure.” Alvar Aalto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Si pe baietelul meu de 7 luni il papa tantarii si i se fac niste umflaturi oribile......eu pun aparatul cu pastila in camera alaturata si tin usa deschisa pana ne culcam si noi (camerele sunt semidecomandate, asa ca pun aparatul in camera de trecere). Cand l-au muscat afara tantarii i-am dat cu o crema incolora, inodora, pe care mi-a dat-o o vecina, dar mi-a adus intr-o cutiuta de Acifol si nu stiu care e denumirea cremei. Zilele astea o intreb si va spun si voua..a fost EXCEPTIONALA! A doua zi dupa folosire se mai vedeau doar varfurile intepaturii, asa cum se vad la noi, si nici nu se mai scarpina!

Ioanalui www.babiesonline.com/babies/r/razvan%5Fgabriel/" target="_blank">Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

anii trecuri am folosit OFF pentru copii iar anul acesta am luat Autan.

Fenistil gel a functionat excelent la noi!!!


Dana

Mergi la inceput