Otita...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

Buna fetelor

Noi am terminat cu bine operatia si gata si cu problemele urechilor, se simte f. bine si totul e ok.

Otita trebuie tratata din timp , fetelor sa nu faceti ca mine ca tare greu e dupa aia , ati avut mare dreptate cu tubul, sarumana la toate .

Multa sanatate bebicilor

G.K.R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Baietelul meu de aproape 4 ani a facut, nu demult, otita medie la o ureche. A luat un antibiotic tare (cefalosporina) timp de 7 zile, aparent s-a vindecat dar azi, la cateva zile dupa ce a terminat antibioticul a facut brusc febra mare - peste 39- si concluzia doctorului a fost ca tot de la otita i se trage, ca nu s-ar fi vindecat complet pentru ca n-ar fi fost antibioticul potrivit. Maine mergem la orelist, apoi la pediatru. Azi, in graba mare, am reusit sa ajungem doar la generalist. Pana acum n-a mai facut otite, dar deja orelistul mi-a spus data trecuta ca ar trebui sa ma gandesc sa-i scot polipii. Maine mai mult ca sigur imi va zice iar de asta.
Ma intereseaza daca mai sunt copilasi care au avut otita si s-au vindecat pur si simplu in urma tratamentului cu antibiotic, otita n-a recidivat, n-a fost rezistenta la orice tratament si n-a fost nevoie de operatie de polipi?!




Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Baietelul meu de aproape 4 ani a facut, nu demult, otita medie la o ureche. A luat un antibiotic tare (cefalosporina) timp de 7 zile, aparent s-a vindecat dar azi, la cateva zile dupa ce a terminat antibioticul a facut brusc febra mare - peste 39- si concluzia doctorului a fost ca tot de la otita i se trage, ca nu s-ar fi vindecat complet pentru ca n-ar fi fost antibioticul potrivit. Maine mergem la orelist, apoi la pediatru. Azi, in graba mare, am reusit sa ajungem doar la generalist. Pana acum n-a mai facut otite, dar deja orelistul mi-a spus data trecuta ca ar trebui sa ma gandesc sa-i scot polipii. Maine mai mult ca sigur imi va zice iar de asta.
Ma intereseaza daca mai sunt copilasi care au avut otita si s-au vindecat pur si simplu in urma tratamentului cu antibiotic, otita n-a recidivat, n-a fost rezistenta la orice tratament si n-a fost nevoie de operatie de polipi?!




Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



Fata mea cea mare a facut de 2 ori otita in 6 luni, de credeam ca inebunesc...... De fiecare data a luat antibiotic 5-7 zile, ceva pt febra si Ketoff(parca asa se chema...) circa 1 luna de zile, plus avut grija cu apa la urechi, nas curat etc... Iti dai seama, trecea luna,ziceam gata, mai trecea putin si iar otita... Oricum s-a vindecat pana la urma. Aaaa si dupa aia a mai facut si un dop un ureche..... Dr spunea ca daca cumva mai face si a 3 oara otita in timp scurt trebuie sa-i faca o audiograma pt ca-s prea dese si-i poate fi afectat auzul.... Spre norocul nostru otita n-a mai venit pe la noi de atunci si au trecut vreo 2 ani si ceva.....
Ai mare grija la curent si apa din urechi la baita! Eu in plus at cand afara bate vantul si nu e chiar de pus caciula in cap, ii pun o bentita care sa-i protejeze urechile.


- Poze la intoarcerea cu Teo acasa:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=896b&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

De la botezul Teodorei:http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=c4ee&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Din parcul Tineretului, dar si cu altii: http://pg.photos.yahoo.com/ph/rozibb/album?.dir=9a84&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Nu exista antibiotice slabe si tari ci antibiotice care actioneaza pe anumiti germeni.Cele noi ca cefalosporinele sint cu actiune pe mai multi germeni si nu dau rezistenta pentru ca se folosesc de mai scurt timp decit altele.
Dintii galbeni se fac de la tetraciclina care este contraindicata la copii si gravide tocmai din cauza asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Stiam ca cefalosporinele au un spectru mai larg si ca fac parte din ultima generatie de antibiotice, asa ca ma gandeam ca sunt mai puternice.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Am fost la control la orelist- otita e aproape vindecata si nu mai trebuie antibiotic. Febra o fi fost de la un virus pe care l-a luat intre timp (de la gradinita). Insa, cum ma asteptam, mi-a zis iar de polipi, de o eventuala operatie. Ramane de vazut daca o s-o facem sau nu. Mi-a mai zis dr. ca intre 4 si 6 ani multi copii au probleme cu polipii, dar nu toti se opereaza.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

Fetelor sa va spun io cum e treaba cu otita .avem experienta nu gluma.
la un an si o luna mia facut otita ,medie ac supurata dr dupa cateva zile bilaterala.Medicul orlist mia dat eriromicina,pt5 zile .totul afost ok ,2 saptamani ,dupa care iar otita ,am tinut-o asa pana la 6 ani .deja dr a spus nu mai am ce sa -i fac ,trebuie operat de mastoidita .M-am speriat rau .Un alt medic spunea sa -l operez de polipi .I-am faut control amanuntit si nici urma de polip.A crescut si nu a mai facut de la 6 ani otita.
Tratamentul afost dat gresit de dr ,pt otita se da intre 10-14 zile ,iar cel mai bun antibiotic pt aotita este augumentin sau amocksiclav.
Daca ii este administrat incorect otita poatea junge cronica si atunci e greu poate ramane fara auz.
Cel mai bn e sa i ia din urechiusa o cultura sa se vada exact la ce antibiotic este sensibil sau rezistent microbul,ca asa dupa ureche nu prae merge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu am patit-o cu amandoi copilashii cu otita si tare-mi este sa nu o mai patesc inca cu cea mica (are aproape 2 ani)
a inceput baietelul care cum a intrat la gradinita la 4 ani cum a si facut otita, a venit acasa si a zis ca-l doare urechiusa tare, tare...ne-a dat antibiotic, l-a luat si peste o sapt mergem la control...otita era tot acoloalt antibioticalta saptamana si i-a trecut in sfarsit...dar doctorii ne-au zis sa-i scoatem polipii...nu i-am scos(fiindca nu respira greu, nu sforaie), acum are 5 ani si aproape jumatate si nu a mai facut otita...
fetitza(cand avea 1 an) a facut si ea otita imediat dupa el, la ea ne-au spus ca a facut otita fiindca nu stie sa sufle nasucul si microbul a "migrat" la urechiuse, exact la fel, un atibiotic nu a fost bun, altul si tot asa abia dupa 2 sapt i-a trecut...numai ca la ea a recidivat otita...au trecut cateva luni ai acum o luna a facut din nou otitaacelasi lucru tratament cu antibiotic o sapt, neeficient alt antibiotic de data asta (klaritromicina) 2 sapt...am zis ca mordar ce sa facem...pur si simplu nu vrea sa invete sa sufle nasucul.
eu le pun in fiecare zi in nasuc marimer, ii spal le suflu nasucul...dar cred(cel putin cea mica)are o sensibilitate si de aceea tot face...speram sa mai creasca si ea un picutz si sa nu mai faca...
dar de asta mi-este frica si mie sa nu ramana cu deficiente de auz...de la otitele astea repetate
oare de la cati ani se poate face audiograma?
numai bine

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Robert o va face prima data la controlul de 4 ani. Nu m-am interesat daca se poate face si mai devreme - presupun ca da.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

multumesc mult cristina, ma interesa pentru cea mica(1 an si 10 luni) dar presupun ca trebuie sa coopereze cu dr-ul si acum nu cred ca poate sa faca asta...
la alex deja pot merge cu el sa-i fac...
numai bine

monica

Mergi la inceput