FSH_rezerva ovariana

FSH_rezerva ovariana | Autor: dj_mama

Link direct la acest mesaj

FSH sau hormonul de stimulare foliculara este o substanta eliberata de hipofiza si care are rolul de a stimula cresterea si maturarea foliculilor ovarieni (dupa cum ii spune si numele), si prin aceasta stimularea secretiei foliculare de estrogeni.

Intre secretia ovariana de estrogeni si secretia hipofizara de FSH exista o relatie de feed-back negativ. Adica o secretie scazuta de estrogeni determina o concentratie redusa a acestora in sange; sangele ajunge, evident, si la hipofiza; aceasta sesizeaza nivelul scazut al estrogenilor circulanti si isi intensifica secretia de FSH; FSH-ul se varsa tot in sange, prin care ajunge la ovar, unde determina cresterea secretiei de estrogeni. Si de aici circuitul se reia in sens invers: estrogeni multi - concentratie mare in sange - hipofiza reduce secretia de FSH - ovarul isi reduce secretia de estrogeni.

La nastere, o femeie are intre 1 si 3 milioane de ovule. Pana la pubertate ramane cu numai 400.000, iar cate 1000 mor in continuare in fiecare luna, pana ce ajunge la menopauza.
La 20 de ani - 300.000 de ovule
La 30 de ani - 180.000 de ovule
La 40 de ani - 60.000 de ovule

Important de retinut: Recoltarea singelui pentru stabilirea nivelului de FSH se face de obicei īn zilele 2-3-4 ale CM si la primele ore ale diminetii.

Raportul dintre FSH si LH
Īn principiu, LH si FSH ar trebui sa fie egale (1:1)
Un raport de 2:1 sau 3 (LH:FSH) indica o suspiciune de sindrom al ovarelor micropolichistice.

Tratamente naturiste pentru ameliorarea FSH:
Se face un amestec din: radacina de lemn dulce 100 gr, sunatoare 100 gr, sofran 50 gr. Se toarna peste 2 lingurite de amestec 250 ml apa clocotita si se infuzeaza 10 minute intr-un vas acoperit. Se strecoara, se beau 2 ceaiuri pe zi timp de 6 saptamani. Dupa o luna de pauza se poate relua.

DHEA:
In SUA, DHEA este considerata "pilula" miracol impotriva imbatranirii. Se pare ca rezultatele sunt excelente in asociere cu activitate fizica zilnica!! Pentru ca efectele secundare nu sunt prea bine cunoscute, fiind descoperita de putin timp: maxim 10ani se pare, in Franta nu se comercializeaza inca, dar cei interesati cumpara fara pb p Internet din Anglia.

Link-uri utile:
www.advancedfertility.com/day3fsh.htm" target="_blank"> O explicatie interesanta a mecanismului FSH, īn limba engleza
Experiente pe forum
www.presspro-gineco.ro/articole/dosar-75.php" target="_blank"> Recuperarea partiala a rezervei ovariene, īn limba franceza si www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=16169414&query_hl=1&itool=pubmed_docsum" target="_blank"> īn limba engleza
www.centerforhumanreprod.com/premature_ovaries.html" target="_blank"> Despre infertilitate si ovare "imbatranite"
www.formula-as.ro/reviste_441__88__-tinereteasi-batranetea-depind-de-eihormonii...-.html" target="_blank"> Un articol interesant in Formula AS referitor la imbatranire, hormoni, DHEA si nu numai
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28641" target="_blank">FSH=mare, prolactina=mare&masculin
www.nutranews.org/fra/index.php?articleid=1711" target="_blank">LH, remedii
Experiente personale

Saftoiu gina(fericita mamica FIV): eu la primul am avut fsh-ul 14.47 ( ca tot ma intreba d-na Geta de cate ori ma vedea daca a vazut profu valoarea ,ca daca era dupa ea nu mai eram buna )iar la al doilea fiv am avut 11.87 si de fiecare data am obtinut cate 4 embrioni super frumosi

Dj_mama: Tin sa atrag atentia ca eu am asociat acest tratament cu cel al Liviei si mi-au crescut nepermis de mult estrogenii. Prin urmare, fiti atente daca aociati cu alte tratamente naturiste pentru alte afectiuni ce efecte pot sa dea. Eu dupa doua saptamani aveam ESTRADIOL=1485 pmol/L IN Z 3, fata de luna precedenta cand nu luasem nimic si era valoarea de:446.7 in faza luteala


Aceste informatii au fost strinse cu ajutorul membrilor: dj_mama, bubulina1, OanaB, Mariee, Claucia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Am o f buna prietena care are un FSH urias si menstra numai cu medicamnete iar toti dr i-au spus ca a intrat prematur in menopauza - la 35 de ani!
A facut investigatii la Medsana si in Germania (acolo locuieste) si tratamente diverse - apropo, in Romania se pare ca dr sunt mult mai receptivi si mai maleabili, in tarile "civilizate" asigurarile de sanatate sugruma orice alta atitudine terapeutica in afara protocolului, adik minim-minimorum si daca nu sunt rezultate, adio!
Ce-i drept insa, FIV este sponsorizat de stat .De 3 ori! In schimb nu este legala donarea de ovocie.

In fine, ce voiam sa intreb de fapt: fata e disperata, isi doreste mult un bb si inainte de a-i trimite postarile voastre as dori sa stiu daca cineva a obtinut rezultate, adica o menstra normala si un bb, pen'ca nu vreau sa-i dau niste sperante false.Dupa cum stim cu toatele, caderea dintre norisorii trandafirii este f dura.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Dj_mama, multumim mult ptr efortul depus in a strange toate informatiile astea! eu una m-am lamurit si eu , in sfarsit, de ce imi zicea initial dr ca am valorile cam mari la FSH si LH, desi erau in limite ( FSH in final 8.55 , LH-9.07) si cum e cu raportul dintre ele; sper sa fie ok si la mine la FIV-ul urmator.


Imi vine si mie randul... /Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

DJMama, bravo pentru idee si multumim pentru munca depusa. Ca eu tare greu gasesc ceva pe forum; probabil nu stiu eu sa caut.
Chiar o intrebam pe Tabitha zilele trecute de raportul dintre FSH si LH si m-a ajutat cu niste linkuri.

Andreea, mie valorile tale mi se par totusi bune. Eu am FSH 9,64 mUI/mL (3,5-12,5) si LH 10,61 mUI/mL (2,4-12,6).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Fetelor eu am LH foarte mic,sub valoarea normala .In faza foliculara este in limite iar in fazele ovulatorie si luteala mult sub valoarea normala.Stiti vreun tratament? Ginecoloaga mi-a dat Puregon 3 fiole care m-au costat aproape 7 mil si nu am vazut efecte!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musete spune:

Fetelor, ajutati-ma si pe mine, va rog!
In faza foliculara, cum vi se par valorile,
FSH-7.25, LH -4.20 Am inteles de la voi, ca raportul LH/FSH trebuie sa fie 1. La mine, este 0,66. Este sub 1! Este ceva in neregula? Astept cu nerabdare punctul vostru de vedere!

Pupici, Musete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Musete, din ce am citit eu in postarile lui Dj_mama si al altor fete, stai foarte bine! rezultatele sunt super! raportul trebuie sa fie mai mic sau egal cu 1, si la tine e sub 1, ceea ce e f bine! si cu rezerva ovariana stai bine, asa ca n-ai de ce sa-ti faci griji!
Merci, Mirela. Cam ca tine am avut eu valorile in iarna, cand luam Mastodynon si Muguri de zmeur; apoi dr m-a pus sa le repet in aprilie, ca mi-a zis ca trat. poate influenta rezultatele hormonale, mai ales prolactina, si toate mi-au iesit mai mici aproape cu 1 valoare. Oricum, chiar si asa, sunt marisoare, dar in limite!

Imi vine si mie randul... /Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Deci e bine si la mine???? FSH 9,75 LH 5,15. Tare m-as mira! A! si estradiolul 83,08.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

buna fetelor!!!!

eu vroiam doar sa va amintesc ce scrie dj_mama in mesajul ei: FSH este influentat de ora la care se face analiza: tb facut dimineata devreme si prelucrat cat mai repede!!!!! LH dimpotriva, poate fi facut la orice ora!!!!

iar asupra valorilor care le am vazut postate, sunt de acord cu Andreea, ele sunt f bune!!!!!

tzuca, puregonul se ia in faza foliculara ptr cresterea estradiolului din cate stiu eu. Nu lua trat naturist cu cel hormonal ca se dau peste cap toate valorile!!!

pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariee spune:

lachi , esti foarte bine!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Sigur Mariee????Cu estradiolul asa mare? limitele fiind intre 12,53-165,5. Si prolactina 162,6 iar limitele 127-637.
Hai te rog, zi-mi ce parere ai!

Mergi la inceput