concediu prenatal

concediu prenatal | Autor: caty77dst

Link direct la acest mesaj

De la cate saptamani se poate intra in prenatal???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cool spune:

din luna a VII-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada taba spune:

Buna
concediul pre si postnatal este de 126 de zile din care in mod normal se iau 63 de zile pre si 63 zile postnatal.
Obligatoriu este sa se ia 42 de zile postnatal. Adica, cu recomandarea medicului se pot lua 84 de zile prenatal.
Sper ca ti-am fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

am si eu o mare nedumirire.concediul prenatal se impoziteaza?se considera vechime?multumesc alinutza30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

in cazul meu am intrat la 7 luni si 10 zile in prenatal, deci din luna a 8-a; medicul de familie nu a vrut sa imi dea mai devreme de 7 luni si 10 zile si am mai auzit si la alte persoane varianta asta

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

concediul prenatal si postnatal nu se impoziteaza si constituie vechime cf legii 19, singura problema este ca punctajul incepand din 2006 se calculeaza la salariul minim pe economie garantat in plata, adica 330 lei

dandana 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

multumesc mult dandana.sarcina si nastere usoara alinutza30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:


Adresez si eu o intrebare :
Concediul prenatal- este platit de angajator??? sau de stat???
Dar cel postnatal??Si pt.unul si pt.altul treb dosar separat???
DANY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ambele sunt platite de stat 100%. Da trebuie demersuri diferite.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:


Multumesc Marius de raspuns. Eu intreb pt. sora mea care este gravidutza...situatia e un pic complicata....ea este angajata doar pe hartie la firma unui prieten...plateste toate darile pt. a beneficia de cei 8 mil. dupa nastere.Deci practic..ea nu primeste nici un salariu...doar cat sa fie la punct cu toate darile. Deci...daca nu plateste angajatorul si plateste statul ...ar putea sa ceara si ea acest drept???Unde trebuie sa faca demersurile... medic de familie/ casa de pensii/casa de asigurari/????am tot cautat ce acte trebuie dar nu am gasit ... Ea intra sapt. viit. in 26 de sapt.
Multumesc pt. raspuns anticipat!!!
DANY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

cine se ocupa de demersurile pt obtinerea pre si postnatalului ?angajatorul sau noi mamicile?si ce ar tb sa contina acel dosar? alinutza31+

Mergi la inceput