meserii,joburi

meserii,joburi | Autor: teodora35

Link direct la acest mesaj

Profesati meseria la care ati visat? Daca da, sunteti multumiti? Daca nu, ce altceva v-ar place sa faceti?

nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni
familia mea
de-ale croitoriei
animalutze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Nu profesez la ce am visat in copilarie pentru simplul motiv ca visam sa fiu mecanic de locomotiva !

Daca imi place ce fac acum ?
Nop... pentru ca sunt angajat la “Cooperativa munca in zadar” !

Ce sa fac altceva ?
Sa fiu Fericit ! Momentan lucrez la acest aspect..... sper sa-mi si reuseasca .....

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

NU!
In copilarie visam la doua meserii: Medic si profesoara. La liceu, a trebuit sa aleg o cale, am ales sa ajung profesoara (a contribuit mama, care mi-a prezentat foarte 'picant' meseria de medic in Romania).
Asa ca m-am facut profesoara, mi-a placut, si m-am lasat de meserie dupa 4 ani de zbatere degeaba si pe bani putini.
Am trecut in domeniul privat, crezand ca in asta cine munceste are si de castigat. Nu pot spune ca nu e deloc asa, dar acum ma simt sclav pe plantatie. Nu imi convine ca sunt obligata sa muncesc 10 ore pe zi, desi este ilegal, si de fapt ajung sa muncesc 11 si 12 ore pe zi, nu pot sa fac scandal (oricum nu face nimeni...), nu imi convine ca sunt mai mult de jumate platita la negru, nu imi convin o gramada de chestii.
Dei treaba aia cu visele si realitatea...... asta e un vis! Urmeaza trezirea la realitate...
Aaa, si ce as vrea sa fac... as vrea sa tai frunza la caini!
Lasand gluma la o parte, as vrea sa imi pot permite macar cativa ani sa nu mai muncesc, sa pot sa mai fac un copil, sa pot sa stau mai mult cu fetita mea si cu bebe asta la care visez, sa ne plimbam mai mult, sa stam mai mult de vorba, sa ne jucam mai mult, sa desenam cu creta pe asfalt, sa citim povesti, sa ii invat lucruri frumoase, sa o ajut la lectii cand o ajunge in clasa I.
In schimb ce am?? Nervi, oboseala, trezit cu noaptea in cap, culcat dupa miezul noptii, si sigur, bani cu care sa imi platesc facturile. Prea putin timp de copilul meu. Deloc timp pentru mine. Nu mai ascult muzica asa cum ascultam candva. Nu mai citesc. Nu mai vad nici macar un film pe saptamana! Nici macar la TV. La cinema n-am mai fost de cand imi facea barbatu-miu curte!
Deci as vrea sa nu fie asa de scarbos sa muncesti!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:


NU...
Cand eram mica vroiam inginerie genetica (hihihi) am ajuns sa lucrez in vanzari (tot asa ca Ankalaura, sclavie) si de fapt as vrea sa fiu bucatar. Nu glumesc. Chiar ma gandesc sa fac un curs ca sa obtin o patalama si sa ma angajez bucatar.
Sau poate ma finanteaza cineva sa-mi deschid un restaurant...



J si Carla (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Eu visam sa fiu astronaut. Ma fascinau cerul, Universul, stelele, constelatiile... Aveam poze peste tot cu astronauti... Pe atunci inca nu aveam Star Trek ca sigur eram fan number one

Acum lucrez la aceeasi companie de 11 ani, la biroul principal si fac contabilitate. Asi vrea sa fac altceva, mai adventuros, mai interesant dar deocamdata nu se poate.
Imi place ca avem un colectiv frumos la munca, un office in care fiecare merge cu placere dimineata, atmosfera este relaxata, prietenoasa si ca o familie. Majoritatea celor care lucreaza in firma sint acolo de lunga durata ceea ce denota siguranta.
Munca este ok, programul il am de la noua la cinci strict, fara weekenduri si overtime. Pur si simplu la cinci inchid computerul si plec acasa! Si acasa sint linistita ca nu ma mai gindesc la munca!
Banii sint indeajuns sa ma descurc singura si imi da satisfactia ca le pot oferi fetelor mele o viata linistita si fara grija zilei de miine.

Ce asi vrea sa fac daca asi cistiga la loterie?... Visul meu este sa am o pensiune intr-un loc in care sufletul meu sa spuna "aaaahhhh" in fiecare zi, intr-un loc in care sa ma simt "acasa", unde imi pot creste radacini si mie. Un "bed and breakfast" modest in care toata lumea sa fie primita ca acasa.
Sau sa am o cafenea micuta in care sa fac eu pe brutareasa. O cafenea confortabila, cu carti si reviste multe, cu fotolii si semineu in care lumea sa se intilneasca cu placere si sa vorbeasca despre carti. Sa miroasa a brinzoaice sau placinte calde de mere cu scortisoara.

Intre timp insa ma intorc la cifrele mele si incerc sa le aliniez si sa le dau de cap pentru satisfactia celor mari.
Dar in fiecare vineri ma trezesc devreme si duc la munca ceea ce imi vine mie in cap sa "creez" in dimineata aia... Si ma opresc si la colt si ii dau celui care cerseste din ce am facut si zimbesc fericita cind toata lumea imi spune ca ar trebui sa imi deschid o cafenea-brutarie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

NU!
Io visam ceva intre ultimele 2 care ati raspuns ca vroiam sa ma fac "inginer genetician la NASA" . Apoi, probabil trezindu-ma, am zis ca ma fac medic. Si am tinut-o una si buna pana intr-a 11-a cand dintr-un motiv pueril (mi-au schimbat profa de chimie cu care ma intelegeam minunat....era si greu sa fie altfel ca eram singura interesata de materia ei din clasa mea) am sucit-o spre ASE. Am zis: urasc conbtabilitatea si am dat la REI. Ghici ce fac acum? Bineinteles...lucrez in contabilitate.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Ha! Ha! Ha!... care e mai cu treaba cu NASA ca apoi ne resemnam in contabilitate?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Da, eu fac ceea ce voiam cind eram la virsta la care se alege constient o meserie. E drept ca 3 ani am fost inginer info si-mi pacea teribil si asta.

Cind eram mica (de la 2 ani pina la 17) voiam sa ma fac doctor. Si n-am avut curajul sa dau la facultatea de medicina.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Si eu am visat sa lucrez in genetica, de aceea dupa ce am terminat doua facultati in tara am plecat in USA am facut un doctorat in genetica si am lucrat in cercetare....acum am revenit in tara, am predat un curs de genetica, din pacate nu erau multi interesati de ce aveam de spus si am renuntat....in prezent ofer consultanta tehnica pentru niste proiecte si sper sa nu ies la pensie inainte de finalizarea lor;))

Cu stima, Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu am vrut sa ma fac mai multe in copilarie: inginer ca tata, arhitect ca nasa, politista, cantareata .Apoi mi-a venit ideea cu medicina si din pacate pentru mine nu mi-a mai scos-o nimeni din cap . Asa ca am ajuns ce mi-am dorit : sunt medic. Dar " Ce-si face omul cu mana lui , lucru manual se cheama" sau " Ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se realizeze"...prin urmare regret alegerea facuta din toate cele mai multe puncte de vedere.Mi-as dori sa fac niste cursuri de design interior sau sa fiu bucatar cum zicea cineva mai sus. Sau mi-ar placea sa lucrez in cercetare (dar nu in Romania) in domeniu medical.

PS.Uneori cred ca cea mai frumoasa meserie pentru o femeie e sa fie "cheltuitoare". E o munca palcuta, iti faci programul cum vrei, nu ai sef si mereu apar lucruri noi de dat banii pe ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

in mare, subscriu la ce a spus ankalaura...

Sint atitea alte lucruri frumoase in viata incit devin pe zi ce trece mai constienta ca nu e o afacere buna sa vinzi 3/4 din timpul tau unui angajator, INDIFERENT ce salariu ai.

Elise

Mergi la inceput