eritem fesier

eritem fesier | Autor: laura72

Link direct la acest mesaj

Dragelor mamicilor,
avem din nou funduletul rosu si zona inghinala.ieri si azi a avut cate 4 scaune ,probabil de la rosie sau piersica.am mai patit-o cu marul si cel mai bun remediu a fost albastu de metil.am incercat o gramada de unguente dar cam nimic.in fiecare zi e schimbat urgent,spalat si aerisit dupa fiecare scaun.maine treb sa merg la o nunta si as vrea ceva rapid.in4 ore s-a facut ca racul.acuma i-am dat cu baneocin pudra ,nu stiu daca o fi bun da incerc.voi cu ce scapati de problema.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Laura nu-i mai da cu baneocin pudra ca nu rezolvi problema. Eu am dat-o pe piticoata mea cu violet de gentiana cand am fost "maimutzele". Am pus pe un betizor de urechi si am tamponat fiecare bubitza. Arata cam ciudat..dar s-a rezolvat intr-o zi. De atunci o dau zilnic cu crema ptr fundulet de la Mustela si n-am mai avut probleme. Noi cu Bepanthen nu ne-am inteles deloc.
Ceva mai rapid..nu stiu, poate doar ceva cu cortizon, Nidoflor, Fluocinolon, Neopreol. Insa nu abuza de ele ca nu-s ok si dau si dependenta. Pupicei

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 5 luni
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">asa s-a nascut Miruna
varsta Miruna
www.dropshots.com/madau" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

noi am folosit cu brio Dexpantenol, si am scapat de probleme desi Alexa niciodata nu a fost ft. iritata.

DORY & ALEXANDRA DENISA
http://photos.yahoo.com/dory232002

FILMULETE : http://www.dropshots.com/dory232002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bv33kmi spune:

De cand am renuntat la servetele umede, David nu a mai avut funduletul rosu niciodata. La fiecare schimbat, apa calda cu sapun, sters bine si pampers. Atat fara crema, fara nimic altceva. La noi asa a functionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Laura,

am vazut ca bea mult suc de portocale/mandarine. Asta e mai laxativ si am mai auzit ca tot ceea ce e bogat in vitamina C provoaca iritatie. Probabil ai aplicat sfaturile de mai sus. Totusi, daca nu merge si nu merge nimic, trebuie sa il lasi cu fundul gol. Asta mi s-a intamplat mie cu primul copil si nimic altceva nu a mers. Cu aceasta ocazie a invatat sa spuna la pipi dar avea cam un an jumate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Noi cu Bepanthen si nu mi-a mai facut niciodata de cand il folosim.Si folosim si servetele umede.Sanatate multa!

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

intrdevar bea in fiecare zi suc de citrice dar asa bea de cateva luni,eu suspectez rosia o sa vedem dupa ce-i trece.de stat cu funduletul gol sta cam 2 ore zilnic,la asta ma refeream cand am spus ca e aerisit.
Baneocinul -nici un rezultat aseara iam dat cu albastru de metil si s-a mai atenuat ,azi fund gol doar cu sosete si bluzita si la nani de dimineata Nidoflor.
cu Bepanthen iam dat cand era mai mic da n-am fost pera multumita.
o sai iau si de la mustela am auzit ca au produse f.bune mai am o gramada de creme dar...a avem un ulei de masaj de la Mustela fain. folosim si noi servetele umede.pana plec diseara sper sa fie mai bine ca-l las cu mama.nu mai fusese iritat rau de la pasti deci prea mult de fapt ma enerveaza scaunele acide ce sa le fac?
multumesc penru raspunsuri si daca mai stiti ceva o sa aplic.
LAURA SI GEORGE-STEFAN 1.1 ANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Dac vezi ca nu-i trece nici cu bepanthen,penaten sau ceva cu zinc,atunci poate fi si candida si nu-i trece decat cu o crema pe baza de nistatin.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la un anisor
Cristian mot si chelut,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lori99ursu spune:

Laura, la noi merge cel mai bine si rapid Unguentul de galbenele cu propolis.

O mamica Lori (14.februarie.1977)
și un îngeraș:George-Octavian ( 14.februarie.2005 )




"Daca cineva nu-ti surade, fii tu generos si ofera-i surasul tau. Nimeni nu are nevoie mai mare de un suras decat cel care nu mai poate sa surada celorlalti." Dalai Lama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

Bepanthen si ...ceai de pelin+galbenele.A fost singurul remediu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

buna dimineata! pe vremea mea erau si diverse creme, dar uleiul fiert la bain -marie a dat intotdeauna rezultate .intr-un ibric cu apa se pune o sticluta cu ulei (sticla de sticla si ulei de care aveti )pana fierbe uleiul cateva clocote bune .desigur ca uleiul se foloseste rece pentru uns .intai se spala cu apa si sapun se sterge cat mai bine ,foarte bine si apoi se unge .

Mergi la inceput