hellllllllllllllllp

hellllllllllllllllp | Autor: tlory

Link direct la acest mesaj

sunt noua pe acest forum si va rog sa/mi sa/ti o mana de ajutor. problema mea - socrii mei.
Ne fac zile fripte, ei sunt convinsi ca nu vom ramane impreuna (suntem impreuna de 8 ani si casatoriti de 2 ani) si din acest motiv tot timpul il toaca la cap pe sotul meu. problema e ca nu poate pleca de acolo pentru ca au o firma impreuna si daca pleaca nu avem ce face cu banii. nu stiu cum sa/i mai abordam, eu nu am mai fost pe la ei de un an si nici ei la noi acasa dar el ii vede zilnic si are discutii cu ei pe aceasta tema. ei sunt convinsi ca eu stau cu el pentru bani si ca sigur il voi parasi la un moment dat. cum sa/i abordez sa vada ca nu avem probleme intre noi? datorita acestor mizerii ne/am certat de multe ori si nu stiu cum sa rezolv problema :cry:

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nm_stelu spune:

Imi pare rau ca treci prin asta !!! Un lucru insa trebuie sa incerci sa nu uiti .... tu esti casatorita cu el , nu cu parintii lui !!! Iar daca ei nu vor sa te accepte, atunci ar trebui ca prima data sa ai o discutie cu sotul tau, apoi cu ei .... sau macar sa incerci sa vorbesti cu ei !! in orice caz, faptul ca ati fost atata timp impreuna spune multe ... NU TREBUIE SA UITATI CA DOAR VOI CONTATI SI RELATIA VOASTRA .... iar el nu trebuie sa permita ca parintii lui sa va desparta.
Multa bafta !!



ta Neagu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlory spune:

multumesc pentru incurajari, nu uit niciodata ca doar noi contam, dar de un timp el a devenit foarte nervos din cauza acestor lucruri. tot timpul am avut probleme cu ei, pt ca ei vor o femeie care sa stea acasa si sa fie supusa lor, cum ar veni, iar eu nu ma incadrez deloc in acest profil. saracul nu reuseste sa/i faca sa inteleaga ca totul e bine intre noi si ca ne iubim. ei insista ca stau cu el doar pt bani, dar daca nu asi mai fi cu el sigur asi avea mai multi bani, si sunt barbati cu multi bani care ma curteaza, daca vroiam asta nu plecam cu unul din ei? asi vrea macar sa nu ne mai bata la cap, pt ca de la aceste chestii ne certam cumplit uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

solutia,din punctul me de vedere, e sa nu discutati acasa despre chestiile astea.......mai ales ca nu stati impreuna cu parintii lui!
staileste ca de la data de....nimeni nu mai pomeneste nimic despre ce a zis mama-soacra,tata-socru....si ce replici a dat fiecare, sau cine ce si cui ii mai reproseaza cea!
asta pt. ca va face rau,pt. ca aveti discutii inutile.......etc.....asta ar tb. sa-i spui sotului tau!
acasa vorbiti despre voi,despre copii,despre ce va pasioneaza,dar nu despre ce ti se reproseaza........si daca te iubeste si isi doreste liniste, el poate sa aplaneze conflictul atata cu tine cat si cu parintii lui!!!
pt. ca aceesi chestie o poate spune si parintilor lui.........nu discut problemele mele cu voi,nu dicut despre sotia mea......daca o sa am nevoie de ajutor vreodata o sa vi-l cer si PUNCT.....
numai bine,

Elena-V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Buna, tlory!
Din cate inteleg, tu si sotul tau sunteti convinsi ca va iubiti cu adevarat - asta e foarte bine! Dar sa stii ca si aceasta iubire poate fi "zgariata" de problema ce o ai cu socrii tai. Tot ce trebuie sa faci este sa nu ii iei in serios - nici tu, dar nici sotul tau! Nu astepta sa ii convingi ca nu vrei banii, probabil vei astepta mult si bine... Simtul umorului e mult mai practic aici (parerea mea): Daca ei (socrii) nu vor sa fie nici cum de acord cu voi, atunci fiti voi de acord cu ei! "Da m-am casatorit pentru bani. Ei, si? " sa fie replica, impreuna NEAPARAT cu un zambet vesel de indragostiti si un sarut! Daca sunteti de acord cu ei nu vor mai avea cum sa va contrazica...

In plus, puteti sa va distrati pe aceasta tema in loc sa va certati: "Dragul meu, daca tot m-am casatorit cu tine pentru bani, nu-mi cumperi si mie ceva ce-mi doresc foarte mult?..."

Fiti mai relaxati, oameni buni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

off topic: tlory, daca ai nevoie de un sfat, de ungand bun si de intelegere, vino in clubul nurorilor (la Prieteni din totdeauna), unde suntem multe nurori si cu soacre bune si cu soacre nebune!! te asteptam la noi!

"Nu uita:langa cel mai inalt punct al fericirii se afla cea mai adanca prapastie a durerii."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlory spune:

stiu aveti dreptate, am incercam sa nu discutam, chiar mai multe luni. si atunci il simteam stresat si credeam ca are ceva cu mine, cu noi. nu se intampla des sa siscutam acasa despre ei, dar stiu ca/l deranjeaza si sufera, mai ales ca se simte singur, in ceea ce/i priveste pe ai lui. cu parintii mei avem o relatie superba, chiar si el dar tot si/ar dori putina intelegere de la ai lui. va multumesc pt sfaturi. chiar nu mai stiu cum sa/l ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlory spune:

fetelor, poate ma lamuriti si pe mine. ce au parintii de baieti? si ai mei poate isi doreau altceva pt mine dar cand au vazut ca suntem hotarati nu s/au bagat. chiar ne sustin si ne ajuta cu tot ce pot si ei. dar ai lui, nu si nu. eu nu i/am deranjat niciodata cu nimic, am fost politicoasa si draguta. daca nu l/ar pisa la cap cu chestiile astea ne/ar fi mult mai bine.stiti la ce m/am gandit? sa o chem pe maicasa la mine si sa discutam ca doua femei mature. sa/mi spuna ce nu/i convine si care e problema lor, ca socrul e un tiran notoriu care si/a calcat in picioare familia. ce spune/ti?sa am aceasta discutie? poate voi aveti mai multa experienta..........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

poti sa stai tu si in cap..si in coada...si intr-o mana..si intr-un picior..oricum...problema e a sotului tau! daca el nu-si gestioneaza relatia cu parintii...tu nu poti face nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Mai fata, trage-i una barbatului tau undeva sa-i vina mintea la cap si gata..

La gara cu parintii, el trebuie sa rezolve problema ca-s ai lui!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

Da, de ce nu??? Dar inainte de a sta de vorba cu soacra asigura-te ca il ai pe sotul tau de partea ta si ca e si el de acord cu "intalnirea" asta.

Fruntea sus si numai bine!

D.K.

Mergi la inceput