Formula

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Milumil?
Krys

E adevarat ca laptele MILUMIL, contine toate vitaminele si mineralele necesare, astfel incat nu mai trebuie facuta profilaxia rahitismului cu vigantol? si nici profilaxia anemiei?
Am auzit aceasta teorie de curand de la un medic dermatolog
Poate ati auzit si voi, dar eu m-as mira sa nu mai trebuiasca sa dam vigantol si sa scapam asa de usor. In prezent folosesc Nan1. Bb are 6 luni.
Eu ce stiam despre milumil este ca e mai apropiat de laptele matern ca si compozitie...

asi
Eu i-am dat Milumil la copil ca nu ii placea Nan.I-am dat si vigantol si i-am dat si Fe pentru anemie.La 6 luni i-am facut analizele si era anemic.

Mirela72
In multe tari europene, si chiar in SUA s-a renuntat la profilaxia rahitismului la copiii albi alimentati cu formula (nu si la cei alaptati)pt. ca aceasta contine deja vitamina D. Avand totusi in vedere faptul ca un litru de lapte formula (oricare ar fi el, Nan sau Milumil sau Similac, etc) contine 400 UI vit. D, adica necesarul zilnic al unui copil si ca nu multi copii beau un litru de lapte pe zi, s-ar justifica o mica suplimentare a vitaminei D, de cele mai multe ori fiind absolut suficienta o pic. de Vigantol pe zi.
Cat despre fier, ramane la latitudinea medicului de a suplimenta sau nu acest element.
Milumil e un lapte bun si bine tolerat de copii, compozitia insa e la fel de buna si la alte marci de lapte praf

daniela1075
Eu i-am dat copilului Milumil dar i-am dat si Vigantol. Nu am auzit de medici pediatri in Romania care sa nu recomande Vigantol (sau vit.D injectabil) indiferent de modul de alimentatie al bebelusului.

DanielaAB
Eu ii dau NAN fetitei mele si vigantol-ul.Dr. mi-a spus ca cel mai apropiat de laptele matern este NAN!

daniella4
Cel mai bine ar fi sa intrebi pediatrul care il urmareste pe copil.

alexa si mami
alexa a papat milumil de la 3 luni, dar viga tot i-am dat, si asta cu stiinta pediatrei. i-a mers f bine. am trecut prin toate etapele: milumil 1, 2, 3. fier, nu i-am dat niciodata. acum facem analize intii, si apoi suplimentam daca e cazul.
sanatate!

mariana tache
Si eu folosesc Milumil pt bebe Simon. Dar nu am renuntat la vit D.
Stefan a primit Milumil pana la 1 an si jum si i-am dat vit D toata perioada asta.

she_wolf
Lui Cristi i-am dat Milumil, dar si vigantol, pediatra nu mi-a spus niciodata ca n-ar fi cazul si doar stia ce lapte-i dau. Cred ca ar fi bine sa-l intrebi pe pediatru, ar trebui sa stie cel mai bine. Sa ne spui si noua ce ti-a raspuns, ca sunt chiar curioasa.

Delia
Si la mine Iris papa Milumil dar Vigantolul a ramas impreuna cu el.
Si deh la paranoica ce sunt, tot vizitez pediatri dar este prima oara cand aud de asa ceva.
Astept si eu alte detalii.

monica-elizabet
noi tot milumil papam(deja am ajuns de multicel pe milumil3) avem 1 anishor si aproape o luna si inca mai luam vigantol...am facut pe la 6 luni si D injectabil...nu am auzit pana acum de ce ai scris tu...
si numai bine

Cerasela67
Fetita mea a consumat MILUMIL inca de la nastere deoarece eu am avut o problema si nu am avut lapte deloc. Totusi i-am facut si profilaxia rahitismului pana la 1,6 ani deoarece s-a nascut cu fontanelele foarte deschise iar la 1 an inca nu erau inchise. Acum are 5 ani si jumatate, 25 kg. si 1,15 m cu analize perfecte.

aurelia1278
Fetita mea a consumat MILUMIL inca de la nastere deoarece eu am avut o problema si nu am avut lapte deloc. Totusi i-am facut si profilaxia rahitismului pana la 1,6 ani deoarece s-a nascut cu fontanelele foarte deschise iar la 1 an inca nu erau inchise. Acum are 5 ani si jumatate, 25 kg. si 1,15 m cu analize perfecte.

AureliaMirsu
In nici un caz...Eu ii dau Milumil, in completare la laptele matern de la nastere iar doctora a recomandat Vigantol de la 14 zile.
Pentru cresterea imunitatii de nelipsit Vitamina C natural toata iarna

ginni
Si noi papam Milumil de la 6 luni jumate,pt ca nu am mai avut lapte la san,si ii dau si vigantol si fier. (la recom. pediatrei)

camelia_cris
Si noi bem Milumil, de la trei luni, dar ii dau zilnic fetitei mele 2 picaturi de Vigantol si 2 de fier zilnic. Si nu pot sa zic ca i-a scazut pofta de mancare de la Vigantol!

sanziana72
Pana la vreo 7 luni, Marina (care are acum 15 luni) a luat lapte doar de la san si vitamina D 300 de unitati (nu stiu de care, asta era concentratia picaturilor).

In momentul in care a inceput sa bea si lapte praf din cutie mi-au dat vitamina D 150 de unitati, adica a scazut concentratia la jumate pentru ca exista si in laptele praf.

Toate astea fara se sa se tina cont de diversificare, care a inceput la 4 luni.

Fier vad ca in Franta nu se da. Astept sa ajung in Romania ca sa ii fac analizele sa vad cum stam cu calciul si cu fierul.

Tocmai mi-am dat seama ca s-ar putea ca in Franta sa nu se dea fier si calciu pentru ca mamele nu alapteaza (mai putin de 50% alapteaza si alea numai 3 luni cat e concediul). Deci copiii isi iau toate vitaminele si mineralele din laptele praf!

Probabil ca medicii nici nu stiu cum sa ii trateze pe dinozaurii ca mine care alapteaza atat si nu le trece prin cap ca laptele matern ar putea avea carente pentru copii !

krys
Dinozaurii

dalimana
Eu ii dau fetitei mele Milumil de la nastere si pentru ca are fontanele aproape inchisa, medicul mi-a spus ca nu o sa ii faca vit. D pentru ca o ia din lapte.

tudorr
In Canada nu se administreaza vit D la copii alaptati exclusiv artificial .

strumfi2004
fetelor, stiu ca ce va voi spune acum o sa atraga poate multe dezaprobari, controverse, etc. ideea e ca va redau ce am aflat de la o buna cunostinta, doctor pediatru care lucreaza in cercetare, cea mai de incredere pt mine - o consult dupa ce merg la pediatrul nostru, dr de fam, etc. - caci din pacate nu este in oras cu noi. asadar fiind in cercetare, stie multe chestii. despre Milumil: noua nu ni l-a recomandat cand am introdus formula de continuare dupa intarcare, dimpotriva, mi-a spus sa-l inlocuiesc cu Similac - este cel mai aproape de comp celui matern. motivul: este f dulce in comparatie cu altele si duce mai tarziu la carii dentare, si da aspectul acela de pufos, umflat la bebei. asa ca noi am mers pe Similac + vigantol + fe.
nu vreau sa supar pe nimeni, ma repet, doar am redat ce mi s-a spus si eu chiar am incredere.

sa cresteti mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

lapte praf - Kingslac 3
radu.

e mai bun decat Milumil 3 ? bun in sensul gust, continut, etc..

cattalina
Milumil are consistenta mai crescuta decat kingslac....calitativ nu stiu ca nu m-am uitat la compozitie...stiu atat ca milumil apare prin listele de tipuri de lapte praf din cartiele de pediatrie si kingslac inca nu( poate ii mai nou introdus la noi...nu stiu)
la gust ambele sunt bune...depinde de preferinta celui mic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


VA ROG_URGENT!!
raalucutza

va rog sa imi spuneti-cei care folosesc milumil 1-cum se trece la milumil 2???revin cu informatii dupa ce aflu raspunsul ca sa nu influentzez....multumesc anticipat!


RalucaCostiurin
Buna.
Cu Radu am mers pe Lactana. Dar cred ca principiul e acelasi, asa cum ni l-a explicat pediatra lui, valabil si pentru schimbarea marcii de lapte.
Presupunem ca bb papa 5 masuri de lapte. In prima zi, o masura de 2, 4 de 1. in a doua, 2 de 2, 3 de 1. Tot asa, pana inlocuiesti complet.
Succes.



bubu05
Si Vlad a papat Milumil, iar eu am trecut de la Milumil 1 la 2 sau de la 2 la 3 ca si cum era lapticul normal. E acelasi tip de lapte, doar mai mult imbogatit in vitamine, nu i l-am combinat unul cu altul. Ieri a baut M1, iar azi M2, pur si simplu, un bibe normal. Doar cand l-am trecut pe lapte pasteurizat l-am combinat cu laptele praf si am facut trecerea treptata.


Alice2004
Eu am inlocuit cite o masura din 2 in loc de 1 ... pina ce toate masurelele au devenit milumil 2 si nu am avut nici un fel de probleme ! Andrei a fost foarte incintat de laptele acesta, am trecut ulterior si la milumil 3 si tre sa recunosc ca inca nu l-am scos total din alimentatia lui !
Sper sa iti fie de folos rindurile mele ! Sanatate multa si toate cele bune


raresionut
Trecera de la Milumil 1 la Milumil 2 se face fara nici un alt pas intermediar, problema cea mai importanta o reprezinta varsta copilului. Daca copilul are peste 4 luni poti folosi aceasta varianta, deoarece Milumil2 este un lapte de continuare. Deci, fara nici un fel de grija, atunci cand bebe a trecut de 4 luni si ai terminat cutia cu Milumil 1, cumpar-o pe urmatoarea, dar Milumil 2. Nu-ti fa probleme, nu se va intampla nimic


georgi75
Noi am folosit Milumil.
Asteapta ca Raul sa implineasca 4 luni si apoi treci pur si simplu la Milumil 2.Eu asa am facut si nu s-a intamplat nimic.


inaioana
Hai, Ralucutza mica, cuu explicatiile. De ce ne intrebi? Ca mai e ceva timp pana o sa pape Celestin Milumil 2. Deci?
Cat despre trecere, o poti face treptat sau direct, dupa cum crezi si dupa cat de sensibil ti se pare bb. Dar deocamdata Milumil 2 nu este un lapte potrivit pentru el, e prea mic pentru structura proteinelor din laptele de continuare.


Editez ca sa adaug ca ceea ce am spus se refera exclusiv la trecerea de la Milumil 1 la Milumil 2, daca e vorba despre treceri la alta marca de lapte (spre exemplu de la Humana la Milumil sau invers) atunci ea se face treptat petnru a preintampina eventualele alergii la laptele nou.


madau
Eu desi am trecut de la Milu 1 la Milu 2, am facut trecerea treptat, adica am inlocuit in fiecare zi cate o masura de lapte, pana la inlocuirea completa cu Milumil 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Humana3
Dory232002

Stiti cumva care este diferenta intre Humana 2 si Humana 3?De ce la varsta de 8 luni trebuie sa se faca trecerea aceasta?


anacami
Buna,

Humana 2 este o formula mai clasica/standard; se presupune ca alimentatia de baza a copilului este laptele (este la fel ca Humana I, dar mai bogat dpdv caloric).

Humana 3 este sa zicem un laptic mai "diversificat",pt. copilasi care au trecut cu succes de diversificarea alimentatiei: este o componenta a unei diete mixte (copilul papa cu succes si altceva inafara de laptic).Humana 3 exista in doua variante, cu banane si cu mere; este imbogatit cu anumite vitamine. Noi am preferat varianta cu mere,gustul de banane nu prea i-a placut!

Eu i-am dat lui Sebastian Humana 3 de pe la 8 luni ( de cand l-am intarcat) pana pe la 1,8 ani. Este singurul laptic pe care l-a baut cu placere dupa intarcare, desi am incercat si Milumil si Nan.

Nu cred ca este o problema sa ii dai pana la o varsta mai mare Humana 2, doar ca prin Humana 3 ii mai imbogatesti gustul copilului.


Dory232002
Deci sa inteleg ca Humana nu exista lapte simplu?. decat cu gust de mar si banana?


Jasmine
Humana3 nu exista decat cu aromele astea,fapt pt care eu i-am dat Humana2 pana la un an si 5 luni cand am trecut pe lapte la cutie,Fulga.N-am vrut sa se invete cu laptele cu arome,ca laptele in mod normal nu are gust nici de mar,nici de banane,nici de vanilie.


Dory232002
Deci ii pot da incontinuare Humana 2, fara nici o problema, nu?


amarantina
Al meu a baut pana la 1 an Humana 2 si de la 1 an la 2 ani si ceva Humana 3. Noi am trecut la lapte de vaca pe la 2 ani si 3 luni.
Eu am gustat Humana 3 (mere) si nu mi s-a parut ca ar avea aroma de mere, mi s-a parut laptic normal. Iar lui i-a placut tare mult, ii dadeam biberonul cu 280ml si il termina in max 10 minute.


Dory232002
Merci , ma mai gandesc si mai astept pareri.


anacami
Dory,
este mai aromat, dar sa nu iti inchipui ca este cu gust super-strident de mere.
Dupa cum am scris mai sus, Sebastian l-a baut cu mare placere. Ca si copilul Amarantinei, Sebi il bea pe nerasuflate- de multe ori ii mai dadeam "supliment", desi ajunsesem pe la 350 de ml/ "sesiune"


Poti sa incerci sa ii vezi reactia; fiecare copil cu gustul lui.
Dupa ce i-am intrerupt Humana 3, nu a mai vrut sa bea nici un alt fel de lapte dulce (si am incercat si cu Parmalat pt. copii, cu Dorna,Fulga,Brenac,etc). Acum bea pe "nerasuflate" lapte batut Brenac la cutiuta.


Jasmine
Dori,nici una din variante nu e gresita,asa ca faci cum crezi tu ca e OK.Mie mi-a fost teama ca daca-i dau Humana3 cu diverse arome n-o sa mai vrea sa bea lapte simplu,ceea ce inteleg ca se poate intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Milumil 3
nicol_nicol

Buna,
Am si eu o problema: nu pot sa o conving pe micuta mea de 8 luni si o saptamana sa pape Milumil 3. Pana acum a papat Milumil 2, insa de la 8 lunute trebuie sa trecem pe varianta 3.
Ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi?
Am incercat sa il introduc treptat, amestecat cu 2 insa cum simte gustul nu vrea sa mai manance.
Ce sa fac?, alta sansa nu am decat sa-i dau in continuare tot 2.


Cristina_C
poate nu-i place Milumil 3. Cauta o alta formula de continuare nr.3, Hipp de exemplu sau Nestle. Nu-i nici o problema sa schimbi marca, noi am incercat toate variantele sde lapte pana am gasit ceva pe placul lui si asta tot pe la 8, 9 luni (ca la 10 s-a intarcat singur).


Alexa Ioana
milumil are un gust aparte, e f dulce si vanilat. poate pur si simplu nu'i mai place. si a mea l'a refuzat la un moment dat. adica il bea doar cat sa'si umple putin stomacul, cand ii era foame. pe urma scuipa facea urat numa cand vedea biberonul.
am trecut pe nan, si nu mai am probleme. goleste biberonul aproape de fiecare data...


MamideIngeras
Nici puiului meu nu i-a placut .I-am luat Humana 3. E mai bun, cu toate ca e mai scump.
Nu este nici o problema sa ii schimbi laptele
Este mare acum.


Andra_
Eu am facut trecerea intr-o saptamina, asa: in prima zi i-am dat M2 nr. de masuri normale, si una de M3, la fiecare biberon; apoi a doua zi, am bagat 2 masuri de MS per biberon, si tot asa in fiecare zi am adaugat cite o masura. Trecerea a fost treptata si nu a simtit diferenta, sau oricum a preluat-o incet. Daca vrei o poti lungi chiar 10 zile, ii pui 1 masura primele 2 zile, apoi 2 masuri - 2 zile la rind, si tot asa. Daca ajunge sa bea cu 5-6 masuri M3, nu mai e o problema.

Al meu copil a baut Milumil 3 pina dupa 2 ani jumate, fr. bun, doar ca ne-am plictisit noi de preparat si am trecut la Fulga.


ana maria
Nici lui Victor nu i-a placut Milumil 3. Si nii eu nu eram prea incantata de el pentru avea si cereale si fructe. Incearca si altceva.


nicol_nicol
Multumesc mult pentru sfaturi.
Mi-e cam teama sa-i schimb laptele sa nu faca vreo reactie la alt tip de lapte, sa nu-l accepte. Multe mamici mi-au zis sa nu-i schimb lapticul, sa fiu cat mai constanta ca e mai bine pentru bebita.
Sunt cam disperata ca nu vrea sa manance Milumil 3.
Tocmai i-am luat alta cutie de Milumil 2. Macar pe asta stiu ca-l place. Am stat mult in dubii sa incerc si altceva, dar mi-a zis si farmacista ca e posibil sa nu-i placa alt tip de lapte si nu rezolv nimic. Sa mai incerc sa-i dau amestecat dimineata cand ii e mai foame, poate nu o sa-si dea seama.
Sper sa reusesc.
Offf,copiii astia fac ce vor din noi , dar noi ii iubim din ce in ce mai mult.


Melania 14
Si daca papa tot Milumil 2 are ceva? nici noua nu ne-a placul 3 si nici nu am incercat cu altceva.Oricum nu suntem foarte papacioase si ne-a fost destul de greu cu diversificarea , atatea schimbari : nr de mese, consistenta meselor ,gusturile diverse si poate-ti mai vin si tie in minte altele.Asa ca pana la 1 an am baut Milumil 2 si apoi lapte de vaca si toata lumea a fost fericita.

Gandeste-te si din punctul de vedere al puiutului ,vrea macar laptele sa stie sigur ce gust are .

Eu zic sa o lasi in pace sa bea ce-i place , iar diferenta dintre cele 2 formule e ca cea cu nr 3 are in plus cereale si gust de fructe, cereale poti chiar tu sa-i pui in lapte iar fructele sa le consume proaspete. .Parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:


Se poate da 2 tipuri de formula?
codruta_grg

Eu ii dau acum Milumil 3. As vrea sa ii dau Nan 2 dimineata iar seara sa ramana pe Milumil 3. Cine da Milumil stie ca e foarte dulce. Din cauza asta as vrea sa ii dau Nan, dar nici sa renunt la Milumil, ca d ecand ii dau, nu prea mai vrea sa pape noapte.
Deci, se pot da alternativ 2 tipuri de lapte praf?


ancutzathree
nu stiu sa-tzi raspun la intrebare,ca noi nu bem lapte praf...insa vreau sa te intreb de ce vrei sa-i dai noaptea sa pape?ideal ar fi sa o dezobisnuiesti de mancatul noaptea...(alex nu mai papa noaptea de la 5 luni,la ora 10 are ultima masa)


aissa
Pai eu stiu ca daca vrei sa ii introduci alt lapte se face treptat, 30 de ml lapte nou, apoi 60 si tot asa. Deci dupa mintea mea nu merge neam dimineata un fel si seara altul...


codruta_grg
Nu vreau sa ii dau noaptea. Dar Milumil 3 contine tot felul de dulcegarii care peste noapte ii tine de foame. Dar fiind asa dulce, daca ii mai dau dimineata, nu prea mai mananca asa bine masa de ora 10. Astfel sa ii dau dimineata lapte normal Nan, iar seara lapte imbogatit cu cereale, cum e Milumilul 3. Oare m-ati inteles ce vreau?
Aissa, da treptat il voi introduce, si astfel intr-o saptamana pot sa ii dau deja 180-210 ml Nan. Dar apoi pot merge cu 2 tipuri de formula?


Kittie
Eu i-am combinat de multe ori lapte de un fel si cereale de alt fel ... ca si cum ar fi doo tipuri de formula si nu mi-am pus problema ca l-ar deranja . Iar al meu tot cu milumil se trateaza de mic insa dulcele nu-l atrage sub nici o forma! Asa ca nu stiu cum sa comentez referitor la gustul formulei milumil si la ce "tine" peste noapte din ea...


Alexa Ioana
codru, de ce nu treci de tot pe nan (eu asa am facut, tot milumil ii dadeam inainte), si seara poti sa ii pui cereale. de exemplu, cele de la nestle (cinci cereale, sau asa ceva) au gustul si mirosul exact asa de dulce si vanilat, ca si laptele milumil.
nu stiu daca poti merge in paralel cu doua tipuri de lapte... cel mai bine la intrebarea asta iti poate raspunde pediatrul...


Laura72
Codruta,
in nici un caz 2 tipuri de lapte diferite ca face o diaree de toata frumusetea.nu se recomanda nici tercerea da pe un lapte pe altul frecvent daramite 2 tipuri intr-o zi.in plus a inceput vara deci e mai problematic cu lapticul.daca vrei scimba si ramai cu unul.ii dau si eu cereale Netle orez,porumb si tapioca au cel mai frumos miros vanilat.si eu le prefer pt seara.


kid2003
Codrutza, are dreptate Alexa...de ce nu incerci sa ii dai numai Nan- dimineata simplu si seara cu o masura-doua de cereale (orez simplu de la Nestle sau 3 cereale tot de la Nestle sau 7 cereale de la Milupa- toate sunt fara lapte)...Eu nu cred ca Petra nu se mai trezeste noaptea din cauza Milumilului...cred ca si cu Nan + cereale ar dormi la fel de bine. Incearca macar, vezi daca doarme toata noaptea...

Nu cred ca ii dauneaza 2 tipuri de formula dar pentru linistea ta alege una doar (e si mai comod decat sa stai sa cumperi mereu 2 tipuri de lapte si sa te incurci in ele).


Cerasela67
Eu sunt mama "copilului lapte praf", a crescut cu Millumil din prima zi de viata. Nu il schimba, e foarte bun chiar daca ti se pare tie dulce. Eventual ii poti adauga seara o lingurita de cereale.
Fetita mea are acum 6 ani si ii depaseste cu mult pe copiii de varsta ei.Eu nu am putut sa alaptez insa nu imi pare rau, copilul nu a fost nici bolnavicios si tind sa cred ca alaptatul la san e numai o teorie. Nu aruncati cu rosii!


Cristina_C
Pe la 8-9 luni am alternat si eu 2-3 tipuri de lapte formula - in ideea sa-i gasesc ceva pe plac- si n-a facut diaree. Dar n-a baut decat max. 100 g din fiecare pentru ca il alaptam inca - de-abia dupa 10 luni cand s-a intarcat a baut mai mult. Pe la 1 an am gasit in sfarsit lapticul preferat.


sirimie
Daca nu face nici o reactie negativa si il maninca, poti sa ii dai fara grija.

Dar eu nu inteleg totusi de ce ii dai sa manince noaptea, ca sa manince dimineata mai putin si sa manince la 10? Mesele la noi erau din 4 in 4 ore, 6-10-14-18-22 si nu minca noaptea (ceea ce era foarte bine pentru mine) si in plus i se facea foame in 4 ore si minca destul de bine la fiecare masa. Eu te sfatuiesc sa incerci sa ii faci un program de mese din 4 in 4 ore. La noi era putin decalat fata de ideal, minca lapte la 7, fructe la 11, legume la 15, cereale la 18 si lapte la 22.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cel mai bun lapte praf?

badriana
Trimis la - 25/10/2006 : 13:53:43
--------------------------------------------------------------------------------

Salutari mamici si bb-ei!

Deoarece eu luna viitoare incep serviciul si lapticul lui mami se cam termina (cu diversificarea...) as vrea sa stiu si eu ce lapte praf ar fi cel mai recomandat/bun. Cerealele ar trebui sa fie acceasi marca cu laptele sau se pot da si diferit?

Multumiri, Adriana si Andrei (04.04.06)

claujro
Trimise - 25/10/2006 : 14:07:47
--------------------------------------------------------------------------------

Numai pediatrul poate sa-ti recomande un lapte praf pt bebele tau. Si nu, cerealele nu trebuie sa fie aceeasi marca cu laptele praf.

Claudia, mamica de baietel 2,10 ani si de fetita 1,1 ani


dordia2000

Trimise - 25/10/2006 : 14:19:37
--------------------------------------------------------------------------------

Dupa parerea mea cel mai bun lapte este cel cu care ii merge puiului tau cel mai bine. Al meu baiat a crescut si inca creste cu Bebelac de pe la 4 luni si...i-a mers f. bine. Am consultat medicul si mi-a zis ca e ok daca copilul il tolereaza. Daca ai sa te uiti la ce contine fiecare cutie de lapte ai sa vezi ca in mare sunt cam aceeasi formula, cu mici diferentze. Asa ca...Tu tb sa te hotarasti si sa incerci sa ii placa puiului si sa il tolereze.



Elle_seb
Trimise - 25/10/2006 : 14:19:41
--------------------------------------------------------------------------------

Lui fi-miu i-a mers foarte bine cu Milumil (de la Milupa). Acesta si Humana se pare ca sunt dintre cele mai bune. Succes!
Elle_seb



Elle_seb
Trimise - 25/10/2006 : 14:24:14
--------------------------------------------------------------------------------

Dordia are dreptate, trebuie sa gasesti laptele cu care-i merge puiului cel mai bine. Lui fi-miu i-am dat prima data Bebelac, dupa ce l-a baut, l-a vomat in jet. Am crezut ca e o intamplare, ca l-a baut prea repede. La masa urmatoare aceiasi poveste. Am renuntat la Bebelac in favoarea Milumilului si i-a mers foarte bine, a luat foarte bine in greutate. In privinta cerealelor, nu-i musai sa iei din aceiasi marca, dar, la fel, trebuie sa vezi ce-i place lui mai mult.
Elle_seb


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

LAPTELE FORMULA


mely_nda
19 Posts
Trimis la - 07/12/2006 : 11:00:06
--------------------------------------------------------------------------------

Ce tip de lapte Formula credeti ca isi merita banii mai ales la cat sunt de scump. Eu ii dau acum MILUMIL ,dar mi se pare ca e cam dulce si nu stiu cu ce sa il schimb.




codruta_grg
Trimise - 07/12/2006 : 11:31:56
--------------------------------------------------------------------------------

Eu ii dau Milumil 3, e dulce, dar il accepta bine si nu il schimb decat atunci cand trec pe lapte de vaca, in primavara.
Sanatate






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopuscasu spune:

Mara are 6 luni si de la 3 saptamini maninca Topfer sau Lactana.
II merge bine, nu a varsat niciodata pana acum in 6 luni, scaun normal, rar se constipa( cand am facut trecerea de la Topfer 1 la 2).
Eu sunt multumita, nu este scump, se gaseste decat in farmacia Dona, costa 37,5 ron cutia de 750 g.
Eu il iau direct de la distribuitor si costa cu 7,5 ron mai putin per cutie, dar trebuie sa iau un bax de 4 cutii( exact cat imi trebuie pe o luna).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

NAN
vio_reurean
A mai folosit cineva laptele NAN?Noua ni l-a recomandat pediatra .

Vio

felicia74
noi acum folosim. cam constipa, ca e imbogatit cu fier. dar copilul se dezvoltabine. cica seamana cel mai bine cu laptele matern dintre toate marcile de pe piata.

Bimilit
Matei al meu are 1o luni si de la nastere bea lapte praf Nan.Eu sunt multumita de cum a crescut , iar dupa varsta de un an trec pe Nan junior, nu ma tenteaza laptele de vaca.


Krys
Si noi tot Nan de la 3 luni si jumatate folosim si mie mi-a fost frica sa nu il constipe, dar are scaune normale 1-2 pe zi. Chiar acum a luat sotul Nan2 si nu mai am in casa nici un pic de Nan1 si nu stiu daca sa ii dau brusc, sau trebuie sa ii dau progresiv, dar ma gandesc ca daca este de la aceeasi firma si este pratic acelasi lapte, dar difera vitaminele nu are ce sa ii faca rau, are 6 luni si trebuie sa il schimb si am uitat sa intreb pediatra si acum e tarziu sa sun. Eu am intrebat la un moment dat pediatra daca sa il schimb pe milumil, ca aici e la moda, dar a zis ca daca ii merge bine cu nan, de ce sa il schimb si am auzit in general numai pareri bune despre nan.


Bimilit
Eu cand am trecut pe Nan 2 am facut-o treptat.Da nu cred sa fie problema daca il introduci direct ca doar banuiesc ca-i dai si mancarica .


tlaura
Andrei a crescut cu Nan si pot sa spun ca e f. bun. S-a dezvoltat f. bine, nu am avut nici un fel de probleme de la el. Spunea cineva ca Nan-ul e ca si formula cel mai aproape de laptele matern; asa am auzit si eu, si dupa cum spuneam, pentru noi a fost o una alegere!


nastasie
si noi tot Nan am folosit pana la 1 an.de la 1 luna il bea acum e pe lapte de vaca.dar noiu nu am facut trecerea treptat ca e acelasi lapte(de la Nan1 la Nan2)si nu a avut probleme.s-a dezvoltat bine si il recomand cu incredere.

Mironna
Si noi am folosit laptele NAN, nu am avut nici o problema, Andrada s-a dezvoltat bine, nu s-a constipat. Trecerea de la NAN1 la NAN2 nu am facut-o treptat si nu a fost nici o problema. De la 1 an am inceput sa bem NAN Junior. Acum avem 2 ani si 9luni si folosim acelasi lapte, laptele de vaca nu ne place.

impreuna
La Sara mea din maternitate i-au dat NAN (eu nu aveam la inceput destul lapte), iar medicii spuneau ca e cel mai bun. Apoi am alaptat-o pana la 1 an si acum am trecut pe Nan 2 fara nici o problema.


Siminaf
Si Deiu meu, acum 5 ani, tot NAN a papat si a crescut ca din apa, la 2 luni jumate arata ca unul de patru-cinci luni! Si sanatos, fara probleme! Absolut superb. Si da, este lapte "umanizat".


roller025
Si Vicu tot cu Nan a cresut de la 6 luni (ca supliment) si nu a avut nici o probleme. Doar mie nu imi placea (cred ca de la fier...)
Trecerile intre Nan1 si 2 le-am facut brusc, ca si trecerea de la NAN la laptele de vaca.

Gabrielama
A baut toate variantele de Nan - Nan 1, Nan2, Nan junior fara probleme si i-a plcut foarte tare. Cu mare greutate a renuntat la el si a trecut la lapte obisnuit.



DanielaAB
Si fetita mea bea NAN si pana acum nu am avut probleme.Am auzit si eu ca este cel mai bun.
Daniela


stoichitescu cristina

Eu am folosit cind aveam copilul inca sugar Nan 1 de la trei luni si a crescut foarte bine cu el. La un mement dat a avut ceva probleme si l-am inlocuit cu Nan fara lactoza , un excelent lapte formula pt copiii cu probleme digestive. Foloseste-l cu incredere dar cind il dai prima data fa-o treptat . Sper ca te-a instruit medicul .


monica_s
Am vazut ca toate raspunsurile de pana acum au fost incurajatoare si cred ca depinde probabil si de fiecare copil, cum reactioneaza la un anumit tip de lapte, daca ii place gustul, etc. Spun asta pentru ca si eu am inceput sa-i dau fetitei mele Nan si aprox. 2 luni i-a mers bine, dar apoi brusc, fara vreun motiv aparent a inceput sa manance mai putin si sa nu mai creasca la fel de bine. Cei din jur imi spuneau ca exagerez, ca toti copiii mai au "toane", medicul m-a asigurat ca e sanatoasa, dar eu am ramas la convingerea mea ca ceva nu e in ordine. Asa ca i-am schimbat laptele. Am trecut pe Humana si la fel de brusc totul a revenit la normal( ba pot sa spun ca a fost mai bine).Asa ca Humana a baut pana dupa 1an si 8 luni cand am inceput sa-i dau lapte de vaca. Oricum oferta de pe piata este destul de larga si calitativ aproximativ egala si daca nu iti place cum creste cu un anumit tip de lapte poti sa-l schimbi, ca in mod normal nu ar trebui sa apara probleme (cu conditia sa o faci trepta si sa nu-l schimbi in fiecare saptamana!).


vio_reurean
Multumesc mult pentru raspunsuri! Trebuie sa il introduc ca supliment seara. Inca nu am luat, dar pediatra mi-a recomandat formula hopialergica de la NAN si mi-a spus si ea ca e "umanizat". Ma tem insa ca dupa ce ii dau biberon nu va mai suge de le san, voi ce stiti de asta?

Vio

roxana1974

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by vio_reurean

Multumesc mult pentru raspunsuri! Trebuie sa il introduc ca supliment seara. Inca nu am luat, dar pediatra mi-a recomandat formula hopialergica de la NAN si mi-a spus si ea ca e "umanizat". Ma tem insa ca dupa ce ii dau biberon nu va mai suge de le san, voi ce stiti de asta?

Vio

--------------------------------------------------------------------------------



depinde de la copil la copil. eu i-am dat lui Serbanica de pe la 6 luni completare, Nan si nici nu facea diferenta intre bibe si tzitzi sau intre laptele meu si al lui...a mancat chestiile astea in paralel vreo luna si jumatate, pana cand m-am oprit din alaptat, respectiv la 7 luni si jumatate...deci eu am avut bafta...va doresc la fel!


--------------------------------------------------------------------------------


tania-z
Am si eu o intrebare: numai mie mi se pare ca laptele NAN miroase urat? Initial am crezut ca e expirat si am verificat pe cutie. Si gustul e pe masura...

Tania & BB Stefan

mamu
Asa este, miroase urat. Si eu am crezut ca-i alterat
si cand l-am mai si gustat, bleah... l-am cainat pe
bietul bebe (care nu-l accepta decat in cereale).

PAULISH
NOI AM FOLOSIT DE LA INCEPUT GAMA NAN ,INCEPAND CU PRENAN DE LA 3 SAPTAMANI.PE LA 4-5 LUNI AM SCHIMBAT CU NAN1 DAR NU A MERS,ACUM MERGAND PE GAMA SIMILAC CU FIER.REFERITOR LA MIROS,CACI AM VAZUT SHI PB ASTA RIDICATA AM CONSTATAT-O SHI NOI.DAR NU LA ORICE LOT.SE PARE CA SE MANARESC CUTIILE CU LACTOVIT.


flavia maria
bebita al meu a baut toate "categoriile" de nan incepand de la prenan (pt prematuri) pana la nan junior...cred ca e cel mai bun si se dizolva f rapid!!

mandyksch
Am o colega de serviciu care a nascut cu doua zile mai devreme decat mine si ca ii da fetitei NAN. A fost totul in regula pana de curand. De vreo saptamana bb nu prea mai vrea sa ia in gurita tetina, o impinge afar din gurita cu limba.Colega mea nu isi poate da seama de ce face bb asta. Oare nu ii place tetina care e din latex si ar prefera bb sa fie din silicon sau nu ii mai place NAN care chiar ca are un miros ciudat?


Andreea79
Buna Vio,
Si au i-am dat lui bb tot nan de la 2 luni 1/2 si i-a mers foarte bine. A luat 1 kg in fiecare luna . Acum are 5 luni 1/2 si 8.5 kg .Daca incepi sa ii dai la biberon s-a cam zis cu alaptatul. Eu asa am patit. Iti doresc mult succes.
Andreea si bb Eduard



Mergi la inceput