ceara rece?!

ceara rece?! | Autor: megbeng

Link direct la acest mesaj

am auzit ca exista, dar nu am folosit niciodata, nu stiu daca se gaseste in comert sau doar la saloanele de cosmetica, nu am idee cat costa si ce marci sunt mai bune
am avut aseara o experienta tare trista cu ceara clasica..am zis ca nasterea, cand o sa fie, o sa fie floare la ureche..ceara pe care o luasem..nu se mai dezlipea!! si nu sunt incepatoare la capitolul ceara, dar de regula se lua toata , ca o fasie..aseara ceaar asta de 2 lei se faramitza in bucatele..am stat 2 ore sa o scot..si azi inca mi se mai lipesc chiloteii de piele

deci: HELP!



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu stiu ca se gaseste in comert, mie mi-a adus cineva la un moment dat si mi s-a parut o mare porcarie adica practic nu-si facea treaba. Poate stiu fetele marci mai bune, eu personal optez pentru epilatul la salon cu ceara calda fiindca asa merge cel mai bine si nu ma stresez ca nu ocup eu.

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Eu folosesc de ani de zile numai ceara rece. O cumpar de la magazinele naturiste si sint foarte multumita. Acum depinde si de tipul de piele si de par. Eu, desi sint bruneta, nu sint foarte paroasa si poate d-aia ceara rece isi face treaba, iar in timp parul s-a rarit si am ajuns sa o folosesc de 3-4 ori pe an!



31+ meu drag
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu sunt blonda, cu fire razlete pe par pe picioare si nu chiar "padure" in zona pubiana..si cum o folosesti, daca e rece?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:


si eu foloseam inca de cand eram in Romania, dar doar pentru puful de pe buza superioara,pt ca pe picioare eu ma fac cu aparatul de epilat. am insa prietene care se fac si pe picioare si sunt foarte multumite.
ceara rece exista sub 2 forme:
- una e in fasii: 2 fasii de plastic unse cu ceara asta lipite una de cealalta. le tii intre palme pana se incalzesc un pic ( 30 sec) si apoi le desparti, astfel fiecare fasie ramane unsa.
- un fel de roll-on care lasa pe piele o pelicula de ceara rece, dar din asta nu am vazut decat aici.

in ro erau de la o firma greceasca parca si era de mai multe feluri: una albastra de care nu am fost deloc multumita, si una din zahar si una transparenta de care am fost foarte incantata.

sper ca am reusit sa fiu un pic clara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amarantina spune:

Are la Body Shop, costa in jur de 400.000-500.000 o cutie. E similara celei de unica folosinta, se ia cu benzi speciale(de bumbac), numai ca e rece. Alt avantaj(unul urias pt tine): e pe baza de zahar si orice rest se ia cu apa. Yo n-o folosesc acasa, ma duc cu ea la cosmeticiana (ca m-am saturat de ceara fierbinte de cand sunt ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Eu mi-am luat vara trecuta ceara rece si am ramas tare dezamagita fiindca se pare ca n-am stiut s-o folosesc!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Ceara rece e ca o miere, se gaseste in niste borcanele de plastic. Se intinde cu spatula din dotare apoi se aplica peste ea niste benzi de hirtie (refolosibile) - tot din dotare - si se trage.

Doare putin cind smulgi, dar macar scapi de durerea din momentul aplicarii celei fierbinti.

Si la magazinele naturiste nu costa asa mult ca la Body Shop, ci e in jur de 200.000 lei.



31+ meu drag
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

eu am luat si ceara care se incalzeste la microunde tot asa in borcanele de plastic, tot cu benzi (chiar refolosibile) iar ceara e pe baza de zahar. Foarte practica. Asa de practica, k tot aparatu de epilat il folosesc :D




, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu cu aparatul in zona inghinala mor de durere ..cu crema creste prea repede si nu=mi place cum arata cand "rasare"..cu lama e si mai nasol..dupa ceara creste mai greu,mai rar si mai ....moale..clar cel mai placut!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floriinutza spune:

benzi epilatoare se gasesc in aproape orice farmacie. incearca Sensiblu, Helpnet,etc.

eu am probat doua: una frantuzeasca, cu vreo 300.000 lei pachetul, pentru piele sensibila si special recomandata persoanelor blonde pentru zone delicate (gen axile, inghinal), si una (Strep sau Strip, cred ca-i zice) care costa vreo 70.000 lei.

ce pot sa va spun e ca le-am testat pe amandoua deodata, iar cea de 70.000 isi face bine treaba. in schimb, cealalta este mizerabila.
nu numai ca nu indeparteaza parul deloc sau aproape deloc, dar daca insisti, te poti alege cu o iritatie de zile mari. ceea ce mi s-a si intamplat.

ce se gaseste la BODYSHOP, este, din cate stiu eu, "metoda de epilare orientala", care, se pare ca e ultima moda in materie de epilare.
da' mi se pare cam scump!

cea mai economica ramane insa, tot epilarea electrica.
eu il folosesc, cu o singura exceptie: axile.


Mergi la inceput