Totul despre RACEALA...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Copil racit rau
Ovidius
Alex are 2 ani si 6 luni si de o saptamana tuseste, curge nasul, stranuta si are rosu in gat.Am fost la medicul de familie si ne-a dat augumentin,panadol,sirop de patlagina.Dupa acest tratament boala nu a trecut dar a aparut si diareea.Am citit pe aici despre oscilococcinum si vit.C.Poate sa-mi raspunda si mie cineva daca pot da oscilococcinum si vit.C tinind seama ca nu vreau sa se agraveze cu diareea.Sau ce pot sa-i dau sa treaca.Va multumesc


asi
De la antibiotic i s-a distrus flora intestinala si de asta are diaree.Trebuie sa ii dai ceva de genul ecoflorinei pentru refacerea florei.Pentru raceala vorbeste cu un pediatru sa nu cumva fie mai mult decat rosu in gat.

Ralu_A

Si eu i-am dat fetitei mele augumentin dupa ce am terminat tratamentul a facut 39 temp. Augumentinul nu merge intodeauna bine la rosu in gat.Iar pentru burtica este bine sa-i faci un tratament.cu ecoflorina. SI da-i si enterol 2-3 pliculete pe zi.Este foarte bun. EU am avut pr. cu fetita mea 10luni cu diareea.Asa am reglat-o.


CRIXIA

Intai regleaza stomacul, regim( fara lapte initial, apoi banana, branza de vaci proaspata, supa de morcovi...ecoflorina, haydrasec si ceai de menta). DAca repari stomacul, poti sa-i dai in continuare pentru raceala. Ai grija rosul in gat sa nu devina mai grav, iar nasul trebuie aspirat, pus picaturi cu neomicina(mai ales daca sunt verzi), colargol de exemplu(are antiseptic). Poti sa-i dai oscilococcinum, ca in prospect.
SAnatate multa!


Ovidius
Multumiri pentru Crixia,Ralu si Asi pentru ca au fost amabili si au raspuns solicitarii mele.Acum Alex se simte mai bine.Cel putin asa consider eu.Acum nu mai are temperatura,nu mai stranuta ,nu mai curge nasucul si nu mai are diaree.In schimb tuseste in continuare.Nu stiu ce sa cred.Daca i-a trecut de ce mai tuseste?Si mai si vomita din cand in cind ,cand tusea persista.Mai am putin si termin sticluta de sirop de patlagina.Doctorita de familie a zis ca avea rosu in gat in zona inferioara a cailor respiratorii.Nu am decat sa ma duc iar la ea dar mi-e groaza caci este cam aglomerat. Mii de multumiri.


CRIXIA
Cu placere!
Are tuse uscata, neproductiva si tuseste pana varsa!!??? Ti-as recomanda carbocisteina, care fluidifica, nu inhiba tusea! Sunt bune si naturistele, dar nici o tuse prelungita nu e ok!


mamioana
Ovidius, sa stii ca tusea trece intotdeauna mai greu decat celelalte simptome ale racelii.
La baietelul meu siropul de patlagina n-a mers niciodata.Mai degraba i-a facut bine mierea de albine cu zeama de lamaie si ceai cald, sacut cu sare calda pus pe piept seara inainte de culcare, sucul natural de morcov.
Si Sebi dupa cateva zile de tratament cu nurofen, antibiotic etc.,toate siropuri, da in diaree. Astfel ca doctorita e nevoita sa-i schimbe siropurile cu pastilute, in doze corespunzatoare varstei si greutatii, pe care le dau sfaramate amestecate cu putin ceai in seringa de Nurofen.Si bineinteles chinuitul regim pe care ti l-a recomandat si Crixia, la care adaug mucilagiul de orez sau budincuta din orez fiert cu banana in care pun 1/2 pliculet de smecta (asta e singura masa pe care o mananca cu placere din toate mesele de regim pentru diaree.)
Multa sanatate lui Alex.


dddd
da-i si imunobaby, contine echinaceea si este indicat si pe perioada racelilor. ecoflorina una pe zi, dimineata si seara si biotics doua trei pliculete pe zi tot pentru refacerea florei intestinale. pentru tuse incearca bronhicum elixirum. si cei de la boiron au siropul stodal pentru orice tip de tuse dar noua nu ne-a facut minuni.


Lore1980
Am avut si eu probleme cu Radu, prin primavara. Eram disperata ca nu-i trecea tusea, am incercat cu n siropuri. A avut si diaree ceva vreme.
Diareea s-a reparat cu Biotics baby, pliculete dizolvate in lapte, iar dupa 3 saptamani de tuse,(ii trecusera toate celelalte, gatul, diareea) Ventolin a facut minuni. In doua zile n-a mai tusit aproape deloc de la acest medicament, pe care pediatrul ne-a spus sa i-l dam dimineata si seara, cate 5 ml parca. Cel mai bine ar fi sa consulti si medicul inainte, dar mie Ventolin mi-a fost de mare ajutor.
Multa sanatate!!!


Ralu_A
Nu te ingrijora tusea trece greu. Si eu sunt o mamica disperata care a trecut prin multe. Eu iti mai recomand MUCOSIN,dar are mire si nu stiu daca ii face bine la burtica.Sau mai poti sa incerci pt. tuse fluimucil 100 pliculete. Noi asa am scapat odata de tuse.Sanatate multa. Si sa ma mai tii si pe mine la curent cu ce ai facut.


sirimie

Poti sa ii dai oricind vitamina C, mai ales cind e racit, nu strica deloc (excesul se elimina prin urina) si creste imunitatea.
Poti sa ii dai si Oscillococcinum, conform indicatiilor de pe prospect (eu am citit aici ca un fund de capacel are acelasi efect ca un capacel)

Eu i-am dat ceai de tei pentru tuse.


Ovidius

Multumesc tuturor pentru sugestii.Se pare ca intradevar siropul de patlagina era prea slab.Am telefonat la doc. de fam. si mi-a spus sa cumpar bromhexim si maine sa ma duc cu Alex sa-l vada si sa-mi spuna ce o sa facem in continuare.O sa va tin la curent.Multa sanatate si pentru copilasii vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Raceli dese
Karina
L-am dat pe Bogdan (3,5 ani) de la 1 iunie la gradinita. Incet, incet s-a acomodat, doar ca o saptamina merge la gradi una sta acasa, ca-i bolnavior. Intii a facut bronsita - tratata cu antibiotice, apoi amigdalita - iar antibiotice, iar acum are iar rosu in git, tuseste. Temperatura mare n-a facut decit prima data, dar numai stiu ce sa cred. Chiar nu se poate merge la gradi fara sa te imbolnavesti ? Noi plecam la sfirsitul lunii la mare si ne-am gindit sa nu-l mai ducem la gradi pina atunci, macar sa plecam sanatosi in vacanta.
Mai sint copii asa bolnaviori sau e cazul sa-mi fac griji mai mari ?


Cristina_C
Robert merge la gradinita de 3 luni si a racit de 3 ori - deci luna si raceala. Amigdalita si bronsita - prima si a treia oara a luat antibiotic. Mereu ii curgea nasul si tusea i-a trecut foarte greu. Dar nu mi-am pus problema sa nu-l mai duc, desi saptamana viitoare plecam si noi in vacanta.
Mie mi-e groaza numai cand vad anunt in gradinita ca au cazuri de scarlatina- dar noroc ca n-au mai fost din primavara.


crissandrada
Si eu am patit la fel cu Andrada in primul an de colectivitate. Doar ca ea era mai mica - 2 ani si era la cresa. Tot asa se imbolnavea des. Nici nu avea cu cine sa stea acasa asa ca o ducem bolnavioara la cresa cu medicamentele dupa ea. La inceput o tineam acasa (imi luam libere, concedii medicale) dar o ducem 2 - 3 zile si se imbolnavea la loc pt ca erau alti copii care veneau bolnavi. Atunci am dus-o si eu bolnava. In fine la 2,10 ani am fost la mare apoi a mers la gradinita si nu s-a mai imbolnavit decat de 2-3 ori intr-un an. E adevarat ca la gradinita nu ii primeste bolanvi. Acum plecam iar la mare. Eu sunt convinsa ca ii face bine la imunitate. Si din cate mi-a spus doctorul sa ca aiba efect trebuie sa stai minim 12 zile. Noi anul trecut am stat 14 zile si sa speram ca asa vom sta si anul acesta.
Va dorec multa sanatate si concediu placut.


Cristina_C
Si noi mergem la mare, dar o sa stam doar o saptamana. Nu l-am mai dus pana acum si ne-am gandit ca ar cam fi timpul. Nici eu n-am mai fost de cativa ani buni.


Karina
wow, 14 zile. Daca-i zic sotului da in damblageala . El nu e fan mare, da' ce nu face pt. fecior'su
Noi stam 9 nopti.
Vroiam sa va spun ca am inceput sa-i dau ticntura de propolis si sirop de catina si am inceput cura de bronhovaxom - la sfatul pediatrei.
Noi am zis sa-l tinem acasa pina la mare, ca sa plecam cu el sanatos, plus ca el n-a facut varsat de vint, nici scarlatina si sa n-avem fo' surpriza.


Alina
In 3 saptamini,Marie incheie primul an de gradinita .
Nu a racit decit o singura data,in a doua jumatate de ianuarie dar eu....eu sunt racita in fiecare luna .M-am saturat!

Din cind in cind,a mai tusit dar nu mai mult de o saptamina,nu am tinut-o acasa,nu a facut febra.In ianuarie am tinut-o acasa o saptamina,tusea si facea febra mare doar noaptea iar dupa 4 zile asa,doctora a hotarit sa-i dau antibiotic,probabil ca infectia virala se complicase deja cu inf bacteriana.

Nu i-am dat decit,in septembrie,Osciloccocinum si sirop cu catina si propolis,in rest,hrana echilibrata,program strict de nani...daca e dupa ea,mereu are ceva de facut cind e de mers la culcare .Am mers la mare in fiecare an din primul de viata,chiar cred ca o ajuta cura marina sau cel putin pofta de mincare i-a facut,mama-mia!

tinatache
mda, nu prea scapi. Eu zic bogdaproste ca n-au facut vreo boala a copilariei anul asta, cu amandoi la gradi. Pana sa dea caldura si la noi a fost cam luna si raceala. Cum treceau 3-4 sapt., poate si mai putin, cum ne prezentam la dr. cu febra sau alte cele. Ca sa fii sigura ca e sanatos in concediu mai bine il tii acasa un pic.
Vestea buna e ca, cel putin la noi, e mai bine. Luna trecuta am stat acasa cateva zile cu fata dar vad ca acuma se prezinta bine situatia si in 2 sapt. luam vacanta si putem trage linie primului an. Poate al doilea o sa fie mai bine... sper!


daniella4
Am mai citit discutii de genul asta pe aici si de acum ma doare capul cand ma gandesc cum va fi bb in primul an la gradinita, incep sa cred ca nu se poate gradinita fara raceli si alte cele



mamitzica
Al meu merge la gradi de la 4.5 luni si a tinut-o mai mult intr-o raceala peste iarna;daca nu facea ceva cam la 2 saptamini ziceam ca nu e normal.E din cauza de colectivitate si nu ai ce face -daca il duci face boli,daca nu il duci e sanatos.Dar aici e la moda ca peste iarna toti copii isi trag mucii dupa ei si tusesc asa ca ce sa zic...e si el canadian si noi turbam de nervi cind mai ia cite un virus.La inceput si eu il tineam acasa pina ii trecea,dar cind am vazut ca ceilalti isi duc copii cu tot cu muci l-am dus si pe el sa dea virusii mai departe...


lacri
si al meu e tare sensibil.acum iar a racit,nici nu a trecut bine luna de la ultima raceala si de la ultimul antibiotic.cam asa imi raceste macar o data pe luna daca trece o luna si nu a racit e minune.
acum doctorul ne-a spus sa-l ducem la mare ca e cel mai bine.
saracul acum cand a vazut ca iar am inceput sa-l bombardez cu medicamente m-a intrebat ca ce a facut de a racit iar.
anul acesta a facut si oreion ,am avut noroc insa ca avut o forma usoara .
multa sanatate puilor!

Karina
Multumesc mult pt. raspunsuri. Parca ma linistesc cind vad ca si alti copii racesc asa des. Toata iarna a fost o data sau de 2 ori racit, adica i-a curs un pic nasul, dar cu putina tinctura de propolis am scapat.
Intre timp sotul a fost la pediatra si i-a recomandat Imunogrip, pe linga Bronho-vaxom. Asa ca momentan am renuntat la tinctura de propolis (ca mi se pareau cam multe chestii), dar ii dau in continuare sirop de catina.


glover
al meu are 2ani si 3luni si e mai mereu in vizita la doctor.sa nu crezi ca nu am grija de el, ba unii spun ca exagerez dar asta e alta poveste.
anul trecut am fost la mare iar la scurt timp a facut bronsiolita. anul acesta am fost la salina 18 zile si dupa 2 sapt. a facut pneumonie.la 3,4 saptamani raceste iar, ca am ajuns sa stiu toate pastilele ce indicatii si contra indicatii au ,cum se dau si altele de genul acesta.
in rest e super vioi nu are nimic.doctorii spun(am fost la multi) ca generatia lor asa este, dar daca suntem atenti la:alimentatie,mare , salina,sport ii punem pe picioare.


glover
a,uitam sa ti spun:pe noi ne a trimis medicul alergolog la salina(TG. OCNA),pentru a rezolva problema cu racealile repetate.asta trebuie 3 ani la rand.medicul ORL-ist, ne a trimis la mare pentru aerosoli(dimineata orele 6-7) tot 3 ani


daniella4
Cat dureaza cura in salina?


anamaria
nu zic ca ar fi si cazul vostru, dar poate ar fi o idee! uite ce am patit noi...

dr nostru (de la budimex) ne-a recomandat sa facem un consult la un ORL-ist de copii - tot la budimex. care ORList ne-a recomandat operatia de polipi. copilul avea polipi, nu atat de grav incat sa sesizam noi, adica e drept ca noaptea mai dormea cu guritza deschisa, dar ziua nu parea sa aiba probleme, respira pe nasuc.

totusi racea foarte des. secretiile de la nasucul infundat ajung in urechi si la momentul cand am scos polipii avea deja cicatrici pe timpan- care de cele mai multe ori duc la pierderea auzului, in masura mai mica sau mai mare. am avut noroc si s-au vindecat in totalitate.

parerea dr nostru este ca, daca copilul raceste foarte des, si ca urmare ajunge sa ia antibiotice de mai mult de 2-3 ori pe sezon ar trebui scosi polipii (daca are) si/ sau amigdalele. dupa operatia de polipi (avea 4 ani, dar asta doar pt ca nu l-am dus mai devreme la consult, se operau si bebelusi de cateva luni!) NU A MAI RACIT decat 1 data sau de 2 ori pe iarna, insa antibiotice nu au fost necesare decat 1 data.

acuma ar mai fi o problema, dr nostru nu le da antibiotice decat dupa ce le face analize (radiografie, exudat sau sange, dupa caz). spre deosebire de cei la care merg aici, in pitesti, care imi recomanda in 80% din cazuri antibiotice - desi fie nu era cazul, fie nu sunt cele care ar trebui, fie sunt prescrise pe perioade prea scurte !

cel mic are si el polipi, totusi el pare sa aiba un sistem imunitar ceva mai solid, nu raceste asa des si inca are polipii in dotare!
pe langa astea, si noi avem mare in fiecare an - am avut norocul sa poata sta mai in fiecare an cate 2 saptamani la mare, chiar daca nu numai cu noi, i-au dus si bunicii.

asa ca va doresc sanatate multa, si tine-l acasa pana la concediu, ar fi pacat sa pleci cu el racit!

oanab125
Matei are un an si zece luni si acum 2 ierni racea, chiar si in primavara. Nu era luna fara rosu in gat, racea chiar si in casa. Din toamna si pana in primavara asta i-am dat un sirop pt. imunitate "Vironal".Mi-a fost recomandat de medicul homeopat, a costat 900.000 lei vechi, dar a meritat. Din toamna si pana acum nu a racit deloc, plus ca toata iarna a stat pe afara, chiar daca a fost ger. Ii mai dau si acum.

Marilen

Vironal este produs homeopat? Cat timp iti ajunge dintr-un flacon?
Multumesc, Marilen


bmagdaro
Pe baietelul meu care acum are 11 ani l-am tratat cu bronhovaxon, pastile care sunt ca un vaccin, intreaba-l pe medicul orl,el mi l-a recomandat, incearca.


hermelina
Si eu am avut aceeasi problema cu Maria anul trecut in toamna cand am dat-o lagradinita.Acum astept sa vad anul asta, sper sa se mai raceasca aceste raceli.Tinem legatura

geany_bc
Cum l-am dus la cresa pe baiatul meu, imediat a inceput sa raceasca. Din 2 in 2 saptamani se imbolnavea.
Minunea a facut sa vorbesc cu o mama despre imbolnavirile lui repetata si ea mi-a sugerat sa ii dau tinctura de propolis.
De cand am inceput sa ii dau (de prin februarie) nu a mai racit deloc.
Am incercat si cu Brancho Vaxom, Imunoroyal, dar cel mai bine efectul s-a vazut cu tinctura de propolis.


hermelina
Geany cat timp ii dai tinctura si cate picaturi?Astept raspuns

Lala_D
Ei ...noi tocmai ce am terminat 3 ani de gradinita .
Bilantul este asa :
- in primul an mergea 3 saptamani la gradinita una statea acasa cu febra mare, tuse, mucisori
- in al doilea an a stat acasa de 4 ori cu febra si mucisori
-in al treilea an a racit odata serios cu febra mare

La scoala sper sa nu mai raceasca

Karina

De unde iei siropul asta?


GeorgetaR
Se pare ca majoritatea copiilor racesc des la primele contacte cu colectivitatea. Pediatrul nostru zice ca e normal ca un copil sa raceasca de 10-15 ori intr-un an (se refera totusi la raceli usoare, fara antibiotice), ca asta face parte din procesul natural de imunizare.

Karina
Ne-am intors de la mare, unde a fost dezastru. Cel putin 7 zile din 10 a tusit rrrrrrrrau si ne-am uitat la el in git si era cam rosu. Desi am avut antibiotic la noi, nu i-am dat, ca febra n-a facut.
L-am tratat cu sirop de pin, miere pt. git (o miere bulgareasca cu conuri de pin in ea), Imunogrip, Gosept, tinctura de propolis, lamiie multa, Stodal. Dar n-am reusit mare lucru. Avea o zi mai buna, una mai rea. La sfirsit deja tusea f. rau, asa ca i-am dat Humex, care pot sa va spun ca l-a ajutat mult.
Azi l-am dus la dr. si l-a trecut iar pe antibiotic, Cefzil, sirop Eurespal, Eferalgan, etc.
E deja a treia oara cind ia antibiotic vara asta. Sint f. amarita...

Samurai-lady
Buna Karina si Bogdanel,

Sa va treaca repede raceala va dorim.
Hai sa-ti zic ca si Kenutzu mai face raceli dinastea cu tuse la greu.
Il duc la medic sa vad de nu are ceva la plamani,ca in gat il vad ce e roshu.El face des traheite,si medicul ne da niste plasturi de lipit pe piept sau pe spate si siropuri,atat.Antibiotice nu am primit,nici cand avea febra,doar supozitoare de scazut febra.Pentru linistea mea i-am facut si testul pentru astma si nu are.Sa srtii ca se vindeca si fara antibiotice,dar dureaza dublu ca timp.Dar eu il vad pe Ken ca el chiar se lupta prin fortele lui cu raceala.E greu sa-l aud tusind,dar,in ultimul timp vad ca le face mai rar racelile.

Numai bine si spune-i medicului ca nu mai vrei antibiotice.Incearca si fara o perioada.

Karina
Multumesc Sam.
Din pacate nu e chiar asa simplu, ca tb sa ma lupt si cu al meu sot. Pe de alta parte, doctorita nu e fan antibiotice si sincer n-am curajul sa-i ignor sfaturile, mai ales ca pina acuma am fost f. multumita de ea. A stat aproape 10 zile cu tusea asta si nu s-a ameliorat nimik, din contra s-a agravat.
I-am facut si exudat, sa vedem (desi exudatul l-am facut dupa spalat pe dinti, luat imunogrip si Polen). A primit si niste vitamine, desi la cit polen i-am dat, nu cred ca duce lipsa de vitamine.

PS Ce se aude cu bb2?

anda141
Caaaat??? Cum s araceasca de 15 ori, asta inseamna in fiecare luna... Pai copilul meu are 2.5 ani si a racit de maxim 4-5 ori de cand s-a nascut.. asta inseamna ca nu are imunitate??


Gyna
Am auzit de SEPTILIN ca ar fi un bun imunostimulator.
A folosit cineva?

maria_alexia
Am aflat recent ca 95% din racelile copiilor mici sunt cauzate de Haemophilus influentiae. Exista vaccin contra lui (inclus in penta-vaccin -- vaccinul cu plata, sub multele lui forme: Pentaxim etc.).

Noi am facut pana acum schema de la stat, am inteles ca putem sa ma facem si acum anti-Haemophilus asta cumva, si am o mare intrebare pentru voi: copilasii care au avut raceli repetate au facut vaccinul acesta ?

Un medic ne-a spus ca a vazut destui copii raciti chiar cu vaccinul facut.


Ica 1975
Cum i-ai dat tinctura de propolis, Osciloccocinum si siropul cu catina ?

Mergi la inceput