tratament furuncule

tratament furuncule | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Stiti cumva cum se trateaza furunculele?

Daniella, mama lu' Alexis

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Eu m-am luptat cu o furunculoza nenorocita, prin 1992. La timpul respectiv am fost tratata cu Cantastim (vaccin facut la Cantacuzino) si Kanamicina. Vaccinul il faceam in umar, iar Kanamicina in fesa. Toate astea mi le-a prescris medicul dermatolog. La un furuncul am facut chiar si o curatare a acestuia, adica m-a taiat si m-a tratat, m-a pansat, timp de cateva zile. Dar nu-ti recomand procedura asta, ca cica s-ar inmulti.
In plus, cineva mi-a zis sa dau si cu un spray pe furuncule, Bioxiteracor (pt arsuri) se numea; nu stiu daca se mai gaseste. Dar vreau sa-ti zic ca datorita lui am scapat de furuncule.
Si inca un amanunt: furunculele nu trebuie stoarse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

In primul rand nu-l storci.Aplici un bandaj cu rivanol,care face minuni,si-l schimbi de doua ori pe zi.Nu ti-as recomanda curatarea,e o metoda barbara.Stiu ca nu se face anesezie si e neplacut numai sa atingi locul dar sa mai si tai.
Eu am tratat si barbatul si BB mic cu pansament cu rivanol si in 3 zile nu mai avea nimic.In plus nu au mai aparut altele.Mai exista bioxiteracor dar n-am auzit sa se foloseasca in asa ceva.Oricum consulta si un medic.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc. Deocamdata e unul singur...si l-am cam stors (devenise mare si acumulase puroi) sper sa nu se inmulteasca. Speram sa existe niste unguente eficiente.

Daniella, mama lu' Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimika spune:

Vaccinul stafilococic preparat la Institutul Cantacuzino (cel stoc sau autovaccin) combinat cu Cantastim. Asta daca infectia recidiveaza. Cazurile izolate...mai oxacilina, mai o frunza de varza (sa acumuleze puroi repede), mai un pansament cu rivanol...Sanatate!

M

x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Stiu pe cineva care a vut un furuncul urat de tot pe san. S-a tratat f bine cu aplicatii cu frunza de varza cruda si numai asa a trecut. Cred ca si cu alifie de galbenele. Ideea e ca trebuie sa stii sa prepari frunza: se oparreste f outin (adica o treci prin apa fiarta de 2 - 3 ori), o pui intre 2 carpe de bumbac curate si treci usor cu o sticla peste ea ca sa se striveasca putin nervurile frunzei apoi se aplica pe furuncul impreuna cu alifia de galbenele. Qsta se face de mai multe ori pe zi. Am vazut in mai multe randuri ca trage puroiul f bine. Merge f bine si la asa zisele sugiuri (parca asa le zice) la unghii.

inceraca si asa poate trece. si nu stoarce decat daca vezi ca iese aproape singur si mergi si la dr ca poate stie alte remedii mai bune.
sanatate!

Crinutz codita de maimutz


"What a piece of work is a man! How noble in reason, how infinite in faculties, in form and moving, how express and admirable in action...the beauty of the world" (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

M-am patimit 3 ani cu o furuculoza, am avut 49 de furunculi in total! Internari, curatari, antibiotica, vaccin, leacuri babesti. Pana la urma am scapat cu un autovaccin produs din puroiul recoltat de acolo!

Mergi la inceput