dintii o mare problema

dintii o mare problema | Autor: ramo

Link direct la acest mesaj

Ajutor fetelor!!!!!!!!!!!
Fetitei mele au inceput sa ii iasa dintisorii si face febra pana la 40 grade. Din pacate nu stiu ce sa mai fac cu febra ca sa ii scada. Ii dau paracetamol, ii pun clasica comprese de apa cu otet si tot degeaba. Am mers cu ea la spital si doctorita care era de garda imi spune ca nu e cazul de antibiotice, sa ii dau paracetamol din 6 in 6 ore. Problema e ca in primele 24 ore nu ii scadea febra deloc orice as fi facut eu. Eu am crezut ca doar la primi 2 dintisori e asa nasol cu febra, dar se pare ca m-am inselat. Daca stiti ceva metode care ne-ar putea ajuta, va rugam sa ne spuneti si noua, poate reusim sa trecem mai usor peste perioada asta.
Multe multumiri.

Ramo si Ari

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Foarte bun pt scaderea febrei este algocalminul, cate 1 supozitor la 5-6 ore, febra scade aproape instantaneu! Mie mi se pare totusi ca este o temperatura cam mere ca sa fie cauzata de dintisori, insa daca Dr e de parerea asta...
Multa sanatate si eruptii mai "delicate"!

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Si eu cred ca este o temperatura cam mare ca sa fie cauzata de dintisori. Orice temperatura peste 38,5 este ciudata... ca sa spun asa. Fi cu ochii pe ea.
Poti sa asociezi diverse preparate ca sa nu depasesti dozele. Spre exemplu ii poti da paracetamol, apoi la o ora algocalmin (5-10 picaturi, sau supozitor), apoi nurofen, sau novocalmin... fiecare are alt preparat de baza, deci nu vei depasi cantitatile pentru o zi.
Insa cel mai important este sa depistezi cauza... mai mergi si la un alt doctor.
Sanatate multa!

Mergi la inceput