ajutor, recidiva candida

ajutor, recidiva candida | Autor: alina_v

Link direct la acest mesaj

Sint in mijlocul unei infectii cu candida (recidiva ca eu fac o data pe luna). Si asta de acuma e mai nasoala decat ce fac eu de obicei.
M-am programat la medicul meu, dar abia marti ca era full. Eu ce fac pana marti, stau asa cu secretiile astea? Daca se agraveaza? Sa caut un alt medic la care sa merg acuma de urgenta?

Mancarimile le-am domolit cu gelul Plant Intim de la Hofigal (ma dau cu el in exterior). Dar turbez cand vad secretiile.
Ii tot dau cu recidivele astea de vreo 3 ani. Si tot mi se da cate o pastila de Mycosist, Flucovim, Diflazol, etc pe luna. Ei, vreau sa zic ca in luna in care iau una din astea e mai naspa recidiva decat intr-o luna in care nu iau nimic. Am fost si la homeopat. Astia sint extremisti. Daca ar fi dupa ei n-ar trebui in viata mea sa mai iau nici un medicament alopat. Mai bine stau si sufar ca un caine.

De obicei fac dupa ovulatie, dar acuma m-au "stricat" cu Mycosystul si nu mi-a mai trecut nici aia de dupa ovulatie (acuma mi-a trecut ciclul si tot am secretii si mancarimi.)

Ce e de facut?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ar fi bine sa faci un examen citologic. Poate ca nu e candida, sau e candida combinata cu un alt microb .
De obicei infectia cu candida apare dupa administrarea de antibiotice sau in perioadele de stres mare. SAU !!! Poate ca degeaba te tratezi tu daca partenerul tau nu urmeaza nici un tratament pentru asa ceva!!!


poze rochita civila
eu
diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_v spune:

Problema mea acuma e ce se intampla daca stau asa pana marti cand am programare la medic. Daca se agraveaza peste weekend? Unde merg, ce fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

In unele situatii de recidiva trebuie obligatoriu tratat si parteneru altfel "o iei cu mare placere inapoi". Drului tau ar trebui sa-i dea de gandit ca recidivele sut prea dese si trebuie "umblat " putin si la partea de ridicare a imunitatii.
Bafta multa!

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Ia Nistatin pastile si scapi cat se poate de repede.Eu fac candida daca iau antibiotice,asa ca de fiecare data cand iau,iau si Nistatin preventiv,ca sa nu fac candida.Oricum,chiar daca iti trece,la medic trebuie s amergi oricum,fiindca nu e in regula sa apara fara nici un motiv si atat de des.

-------------------------------------------------------------------------------------One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Am uitat,la un medic de familie insa tot trebuie sa mergi fiindca nu se da fara reteta.

-------------------------------------------------------------------------------------One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:

Fugi repede la un magazin naturist si cumpara-ti pelin.Fa-ti un ceai dupa cum zice in prospect si baga-te cu in el si stai acolo pina se raceste.Mai fa-ti o tura si spala-te intra cu el.Daca nu ai irigator cumpara-ti niste siringi de unica folosinta ,cele de capacitate mare si poti s-o faci cu ele.Eu n-am avut chiar asa mari pb,dar mi le-am rezolvat intr-o saptamina.Spalaturile la faceam seara inainte de culcare.

Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Incearca, solutie de avarie, pana ajungi la medic, spalaturi intravaginale cu bicarbonat de sodiu (1 lg bicarbonat dizolvat in apa fiarta si racorita - 1 litru). Daca gasesti vreun magazin naturist deschis, exista niste ovule de la Hofigal, Monofemina I si II, pe baza de uleiuri din plante si spirulina (II), care iti pot ameliora simptomele. Daca s-a iritat si pielea la exterior, incearca un unguent cu galbenele sau Propoderm, cu propolis.
Sanatate multa!

Dana
And, yes, I am a blonde!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns merry_p_s spune:

Si eu votez cu ovulele Monofemina.Eu zic ca acum iti trebuie Monofemina I.Si ai grija cu imunitatea.Ceva nu e in regula!Da o fuga si la farmacie ca poate a inchis la plafar,s-ai putea sa aiba si ei ca doar sunt de Hofigal.Sanatate si bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitumac spune:

Fetelor iata ce am gasit ...un produs de la Hofigal....eu il voi incerca...
http://www.naturaplant.ro/produse/2489/Monofemina_1



http://pg.photos.yahoo.com/ph/mitumac/album?.dir=/8872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Si eu trag cu candida asta nenorocita. Acum a reaparut dar vad ca sunt iritata si la exterior. Nu stiu ce naibi s-a intamplat dar au aparut niste liniute mici albe care dor. Ce sa fac? Ati mai auzit?

Mergi la inceput