stimulare ovariana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Diana,da, poti face chisturi daca nu te monitorizezi. Utrogestan am luat pentru ca am lipsa de progesteron, fostimon este ca si puregonul si choragon = pregnil(pt. declansare ovulatie).Nu prea stiu eu sa iti explic in termeni medicali dar sper ca m-am facut inteleasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianadi spune:

Draga Mica, intai trebuie sa mergi la ecografie in zilele 12, 13 sau 14 sa vezi daca se fac foliculi destul de mari. Daca nu se fac, ginecologul iti va prescrie ce sa iei si sa iti faca monitorizarea. Pentru prolactina marita ce trebuie sa iei?

Cum zicea daciovi, efecte negative sunt doar aparitia chisturilor. Dar, ma intreb, pregnyl-ul nu se ia tocmai pentru a impiedica acest lucru?

Diana

"Singurul lucru mai maret decat puterea mintii este curajul inimii."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Pregnilul sau choragonul se dau pt declansarea ovulatiei.Eu de exemplu inainte cu 24 ore am facut injectie cu choragon,dupa 24 ore echo, am mai facut un choragon ca a zis ca nu s-au desprins toti foliculii si exista riscuri sa se transforme in chisturi, inseminare , iar a 2-a zi inainte de inseminare la fel echo si nu mai aveam nici un folicul in ovare.Acei foliculi care nu se sparg si ramin in ovare se transforma in chisturi.Eu am avut parte de asta si am rezolvat-o cu AC, dar nu este placut sa iei AC at cind iti doresti un bebe,nu?
Va pup si ne auzim miine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Dinadi - pt. prolactina marita iei bromcriptin dar numai la recomandarea medicului. De obicei iei in doze mici pe care le tot cresti pentru a obisnui organismul treptat cu subst. caci altfel da stari de greata, somnolenta etc.

Si eu astept acum dupa utrogestan sa vina rusii ca sa iau pt. prima oara clostylbegit. Dar tot asa voi face monitorizarea sub supraveghere medicala. Dr. mi-a spus sa iau din Z5 pana in Z10 iar in Z9 sau 10 trebuie sa ma vada ca sa stie cand sa-mi administreze Pregnyl si cand sa ma anunte sa prestez. Am emotii dar sper sa reusesc. Nu stiam ca numai 3 luni poti face stimulare Si pe urma pauza cat ar trebui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Buna.
Eu am luat clomifen dn ziua a 5-a a CM si bromocriptima 5 zile (seara) iar cand am fost la doctor in a 11-a zi aveam andometrul de 6,3mm si un folicul de 16 mm.Doctorita a spus ca este foarte bine si mi-a dat PREGNYL 2 fiole de 5000 UI si mi-a spus sa il fac in in a 13 zi seara adica miercuri si sa prestez joi si vineri.Sambata nu pot ca sunt la servici, asa ca o sa o mai fac si duminica.
Oare a ramas cineva dupa pregnyl?Eu cred ca se intampla ceva in interiorul meu si sunt 100% sigura ca o sa raman ca mi-a spus Dumnezeu.Poate o sa credeti ca sunt nebuna, dar nu sunt si am sa va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu am facut stimulare cu clomiphen si puregon si in a doua luna am ramas gravi Am facut totul sub stricta observatie a medicului, mi-a facut un plan pe care l-am urmat. Succes fetelor Ca sa va incurajez va spun ca am ramas gravi dupa 15 ani, dar trebuie sa stiti ca nici nu am incercat cu tratamente pana atunci.

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

Andreea sa stii ca si eu luna asta am inceput stimulare. Si asta dupa jumatate de an de prestatie fara rezultat. De ce jumatate pai sa va explic: In luna oct 2005 am avut nefericitul eveniment si anume acela de a pierde o sarcina de 25 saptamani" avort spontan" doctora mi-a recomandat sa 6 luni pauza, dar dupa 6 luni nu am reusit si iata ca am facut un an de la nefericita si dureroasa intamplare.
Citind mesajele fetelor si vazand ca mi-a venit " rusii" in ziua 5 pana in z.9 am luat fara prescriptie clostibelgyt, dar n-am stat cu mainile in san. In z. 13 m-am programat la Romar eco transvaginala si tot in z. 13 programare doctor ginecolog. Acesta vazand rez.de la eco care era fff bun din ce am citit pe la fete adica 28 mm folicul, mi-a prescris pregnyl chiar in seara zilei 13. si utrogestan. 2 pe zi
Am avut imediat ovulatie adica s-a simtit acel mucus de care se vb. Insa durerile de burta au inceput sa apare. Printr-un mesaj catre dr. il anunt ca am dureri de burta crampe daca este normal? Dragul de el imi raspunde in 5 min "Da aeste semn de ovulatie luati no-spa bai javascript:insertsmilie('')
dus calde si faceti sex" Oau Asa am facut La inceputul lunii noiembrie astept rezultatul O sa va tin la curent

Andreea si eu am o presimtire ca Doamne Doamne este cu noisi sa ne vedemcu si cuDoamne ajuta

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

maraki draga,Eu am incercat sa ma doc.despre acest Clomiphene ,pt. ca al meu doctor nu mi-a dat nici un trat.L-am intrebat de ce si mi-a zis ca daca sunt sanatoasa ei nu dau trat,astia sunt medicii din SUA.Am inteles de la o prietena ca o prietena de-a ei a ramas grav.dupa multi ani tot cu Clomi...dar doct,ia prescris reteta,deci intrebarea mea este:ca fara recomandarea lor,eu nu pot sa iau acest med.?Dar puregonul ce si cum e cu el?Tu ai avut ceva probleme hormonale de ti-a prescris acest stimulent?Ce plan ti-a facut doct?
Te ,MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelutza spune:

Buna seara tuturor.Am o nelamurire,CM neregulat,3 luni pauza dupa Puregon.Sunt in ziua 49 de la ultimul CM.Trebuie sa iau Orgametril acum ,mi-a spus sa iau 4 pe zi..voi ce credeti fetelor.Dupa am Pregnylsi Duphaston.Daca mai e cineva cu un caz similar cu al meu as vrea o conversatie.O singura trompa si stimulare da rezultate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_mirica spune:

pitzirica30 stai linistita . Parerea mea este ca nu are ce rau sa-ti faca pregnylul, iar durerile de care vb. sunt fff. normale asta inseamna semn de ovulatie(asa mi-a spus doctorul meu )pe care l-am contactat a doua zi dupa admin. pregnyl, pt. ca aveam aceleasi simtome. Astept vesti de la tine luna viitoare . Eu am avut ovulatie pt ca am simtit dupa ce am administrat pregnyl si nu puteam sa prestez de dureri de burta Am luat no-spa si a trecut. Astept si eu inceputul lunii noiembrie . O sa va tin la curent sa vedem daca intradevar clostibelgyt si pregnylul sunt eficiente asa cum s-ar zice Va pupicesc pe toate si fiti optimiste

Elena

Mergi la inceput