Cine a nascut natural (cu epidurala)cu dr. Badiu ?

Cine a nascut natural (cu epidurala)cu dr. Badiu ? | Autor: inni

Link direct la acest mesaj

Buna!

Sunt o viitoare mamica foarte speriata de nastere.Sunt pacienta dr Badiu si din cate mi-am dat seama nasterea naturala cu dansul presupune anestezie epidurala pana in momentul expulziei...sau cel putin asa am dedus eu.

As dori sa intreb fetele care au nascut in acest fel cu Badiu, daca intr-adevar asa este sau se mai face o doza de anestezic inainte astfel incat sa nu se simta chiar atat de tare durerile expulziei si sa fie suficient cat sa fii constienta ca tr sa poti impinge.

Sunt oarecum ingrijorata pt. ca mie pana acum mi-a placut de acest medic, dar totusi as vrea sa nasc fara dureri. Ma lasa destul de rece sintagmele "tr sa suporti..... ca faci o minune". Daca va fi sa fie asa...asta e...nu-i bai...dar as dori sa fac tot posibilul sa-mi fie bine si sa nu fac din momentul nasterii ceva traumatizant de care sa-mi aduc aminte cu groaza.

Inni 26+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Inni - eu am nascut natural cu Badiu. La dilatatie 4 mi-a facut o doza si dupa alte 2 ore jumate o alta doza care m-a tinut pana in momentul nasterii si probabil si al cusaturii caci nu am simtit mare lucru. E adevarat ca la expulzie, m-a ajutat si moasa ca eu nu simteam nimic. Curaj, sa stii ca e un dr. bun si mai ales un "carpaci" desavarsit.


www.ubi.ro/alexandra
www.ubi.ro
http://www.ubi.ro/botez/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wannajo spune:

Dr. Badiu prefera nasterile naturale? Eu asa inteleg din cam toate discutiile in care se pomeneste numele sau...Ma interesa sa stiu dc accepta si cezariana, daca asta ar fi alegerea mea.
Multumesc


wanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by wannajo

Dr. Badiu prefera nasterile naturale? Eu asa inteleg din cam toate discutiile in care se pomeneste numele sau...Ma interesa sa stiu dc accepta si cezariana, daca asta ar fi alegerea mea.
Multumesc


wanna




Da, in general prefera nasterile naturale. Dar nu cred ca refuza o pacienta care vrea cu tot dinadinsul cezariana.

E pacat totusi sa ceri in mod deosebit cezariana. Eu am facut cezariana pentru ca nu vroia sa iasa copilul. Si dupa aceea ma simteam de parca ma calcase trenul. N-am sa uit niciodata cum arata o mamica care nascuse in noaptea dinainte. Cand a venit de la sala de nastere arata de parca se intorsese de la un picnic. Nici un semn de oboseala, nimic.
Eu zic sa te mai gandesti.



Andreea, mami de Tudor (zis Dudau) - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu nu am nascut cu Badiu (mare pacat,desi la inceput mi-a supravegheat sarcina,insa mi s-a parut ca e prea ocupat si ca imi poate rata nasterea si am renuntat ca fraiera la el).Am nascut la universitar prin cezariana,din cauza ca am avut sarcina pelviana confirmata de mai multi medici (au confrmat mai multi pentru ca nu mi-a venit sa cred cand am auzit ca nu pot sa nasc normal.Aveam deja cam 8 luni cand am aflat si copilul nu s-a mai rotit).Slava Domnului am o fetita sanatoasa si perfecta ,insa la mine cezariana a fost unul din cele mai traumatizante experiente.Poate si unde eu toata sarcina am visat la o nastere naturala.Oricum nu asta a fost.M-a duruuuut operatia o saptamana ,cand ma rasuceam pe o parte(cand incercam)-credeam ca imi smulge cineva abdomenul,credeam ca am un tractor care se misca peste mine.A fost cuuumplit,deaia nu as recomda cezariana fetelor care pot sa nasca natural.

Mergi la inceput