ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(2)

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(2) | Autor: Ioanatugs

Link direct la acest mesaj

Va invit la un nou capitol despre ENDOMETRIOZA si ce trebuie facut pentru a nu ne pierde speranta ca intr-o buna zi vom strange in brate un puiut drag! Sa dea Domnul ca acest capitol sa fie cu gravidute care au invins endometrioza ! Am vazut in capitolul trecut, ca sunt multe fete care si-au vazut visul implinit, desi au suferit de endometrioza. Si va multumim voua, celorlalte fete, care ne-ati adus exemple clare! Aceste exemple ne-au dat multa incredere in viitor si in visul nostru, chiar daca unele fete nu sunt convinse ca li se va intampla si lor minunea. Haideti sa le incurajam pe cele mai deziluzionate, pe cele care se lupta de ani de zile cu aceasta boala si sa le aratam ca: SE POATE SA AVEM PROPRIUL NOSTRU COPIL !!

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sabineta spune:

te felicit pentru initiativa. este nevoie de cineva ca tine, care sa ne adune la un loc pe noi, toate fetele chinuite de endometrioza. cand am aflat diagnosticul nu stiam de unde sa adun mai repede informatii si tare bine mi-a prins forumul dc.


...las' ca ma fac eu mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy_14 spune:

Fetelor,nu disperatiEndometrioza se poate depasiEu am pe cineva in familie care a ramas insarcinata la vreo doua luni dupa ce a fost diagnosticata cu endometr.Mai are doua sapt. pana la nastere!Si voi avea o nepotica superba!Dumnezeu e mai bun cu noi decat ne inchipuim!Trebuie doar sa stim sa cerem!Bafta multa si va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

SABINETA in primul rand, bine ai venit pe forum!
Ai mare drepatate, la fel am patit si eu cand am primit acest diagnostic. Nu intelegeam ce poate fi, de la ce se formeaza acesta boala. Cand am mai citit si ca 50% din femei sufera de endometrioza, m-am alarmat si mai tare si am inceput sa cred ca nu voi putea avea niciodata un bebe! Dar aici, au venit sa scrie si sa ne incurajeze multe fete care au reusit sa aiba unul, sau chiar doi bebelusi, desi sufereau de aceasta boala. Atunci am realizat si eu ce important este sa ne incurajam una pe alta, sa venim cu solutii, ca sa ne simtim mai bine in pielea noastra si sa nu ne pierdem speranta de a avea un bebe.
Fetele te vor ajuta cum pot ele mai bine, deci daca ai intrebari, nu ezita sa le pui si fetele i-ti vor raspunde cu siguranta!! I-ti doresc mult succes in implinirea visului cel mare

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

KATI_14 multumim pentru incurajari si nastere usoara rudei tale!
Vedeti fetelor ca se poate??!!

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Si eu imi doresc din tot sufletul sa fie cu noroc noul capitol, pentru noi toate!

Ioana, cum te mai simti scumpica?

Ieri in cabinet m-am intersectat cu o fata care facuse laparo acum 1 an, nu a vrut nici ea sa faca diphereline si acum revenise cu un chist endometriozic de 4 cm pe ovar. Era distrusa biata de ea, mai ales ca spunea ca sansele sunt aproape nule sa ramana cu endometrioza, chiar si prin FIV. Va spun sincer, mi s-au inmuiat picioarele auzind discutia, iar . mi-a si zis: uite, vezi ce se intampla cand nu faci diphereline?

Voi ce parere aveti? Pe mine chestia asta m-a pus un pic pe ganduri...

Va cu drag!

"Mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

AMELY...of iubita, de ce numai vesti proaste pe ziua de azi? I-mi pare rau, dar nici eu nu va aduc vesti bune azi! Tocmai mi-am luat rezultatul de la prolactina si surpriza: Hiperprolactinemie! Cat timp am luat brocriptin scazuse la limita inferioara, iar acum dupa ce-am stopat tratamentul, a crescut pina la 1.335, fata de 625 val. max normala! Va dati seama?? Acum iau dostinex, care am inteles ca e mai bun si ma gandesc serios si eu la Diferreline pt. luna viitoare. Inca nu m-am hotarat! Dar sa stii Amely, ca au fost fete care desi au facut Diferreline, dupa cele 3 luni tot le-a aparut chisturi, asa ca eu cred, ca e o loterie! Niciodata nu poti sti, daca ti s-a intors endometrioza, atata timp cat nu poate fi prevenita. Nu e optimist ceea ce spun, e realiatea spusa de medici! Asa ca noi trebuie sa speram ca nu o vom recapata! Dar pe mine acum, ma ingrijoreaza mai mult prolactina decat endometrioza! Cu endometrioza am mai ramas de 2 ori gravi, insa cu hiperprolactinemie nu se poate ramane gravi! Asta e, o sa iau dostinex, stau 2 luni pe tusa si o sa sper ca va fi bine. La tratamnetul naturist, nu renunt, o sa-l iau in paralel pentru ca nu cred ca-mi poate face rau! Va pup si va rog sa nu ma bagati in seama azi! Am si eu zile mai proaste, dar promit ca ma indrept!!

http://photos.yahoo.com/ioanatugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaiosif spune:

eu sper ca totusi endometrioza nu evolueaza atat de repede. o cred pe fata de care spui si imi pare rau pentru ea.
ce pot sa va spun din experienta mea este urmatorul lucru: eu am avut acum 13 ani un chist de 12/8 cm, adica ff mare. am luat 10 ani pilule. de 2 ani nu mai iau. si intre timp nu mi-a mai aparul nici un alt chist ovarian. e adevarat ca nici insarcinata nu am ramas.
am facut laparo in ianuarie si inca astept. nu am facut Difereline.
in alta ordine de idei, Ioana - am o prietena insarcinata in luna a 2-a care a ramas avand hiperprolact. asta nu inseamna sa nu faci tratamentul.
va spun eu - se poate orice, doar ca nu cand vrem noi.
trebuie sa avem rabdare si incredere.
va pup

andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TERBITZA spune:

4 ani am facut toate tratamentele posibile pentru a scapa de hiperprolactinemie si ...nimic. Apoi, anul trecut in iunie m-am operat de endometrioza. Au urmat 3 injectii de diphereline si mi-a revenit menstruatia dupa aproape 7 luni de la prima injectie. Luna trecuta am refacut prolactina si este in limite normale.Eu cred ca hiperprolactinemia a fost in stransa legatura cu endometrioza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gal Simona spune:

Buna fetelor,

Si eu am fost diagnosticata cu endometrioza acum 2 ani, am facut 3 luni dipherelyne si apoi am asteptat minunea, dar nu s-a intamplat. Anul acesta am dat de forum si undeva la capitolul endometrioza, am citit despre cineva cu acest diagnostic, care a urmat un tratament cu ceai de naprasnic, tinctura de cretisoara, tinc mladite de zmeur si coada soricelului. Dupa o luna a ramas insacinata. Si ea a luat dypherelye 4 luni si stimulare cu ceva si nu s-a intamplat nimic timp de un an. M-am apucat si eu de tratament si sa vedem..
Am o intrebare, cele care aveti endometrioza, credeti ca se poate mosteni sau aveti in familie sora care sa aiba si ea aceasta problema?
Eu am suportat foarte bine tratam cu dipherelyne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaiosif spune:

cum esti acum dupa difereline?
ce ti-au zis doctorii?

andreea

Mergi la inceput