Imunitate scazuta in sarcina

Imunitate scazuta in sarcina | Autor: RUXMAX

Link direct la acest mesaj

Dragilor,

am si eu urmatoarea problema, am facut analiza "Proteina C reactiva" - care e printre altele un indicator al starii de imunitate si a iesit 10, in loc de max 6.
Eu fac caderi imunitare anual, pe care de fapt mi le-am diagnosticat singura ca atare, se manifesta prin raceli puternice, herpes bucal, lipsa de vlaga etc. Ureaplsma pe care mi-au gasit-o in col, se pare ca pare tot pe fond de imunitate scazuta.
La fel cind am fost operata de nodul la san, am reactionat tot asa, nu mi se inchidea taietura, facusem herpes etc.

Problema mare e ca sunt acum gravida in 3 luni si nu stiu ce sa fac. Daca aveti idee de un medic imunolog bun in Bucuresti, va rog sa-mi dati de stire.

Multam,
Ruxmax

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu,te inseli,proteina C reactiva este marker de inflamatie; nu cred ca ai nevoie de imunolog, poate doar de un consult medical.Poate ai o infectie pe undeva. Sau poate ca nu e nimic.Celelalte analize cum ai iesit?De exemplu fibrinogenul, VSH-ul , hemoleucograma , sumarul de urina.Se analizeaza toate inainte de a se trage niste concluzii.medicul de familie sau ginecologul o pot face si te pot indruma daca este cazul spre un consult de specialitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Da,
mi-am facut si analizele mentionate de tine si toate se mentin
in limite normale, mai putin VSH-ul care e 14 dar in sarcina e normal sa fe marit, asa am citit.
Deci misterul ramine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

In sarcina este normal sa fie un pic crescuti markerii de inflamatie (VSH, fibrinogen, proteina C reactiva). In plus pot fi crescuti si din cauza unui ganglion inflamat sau de la o banala carie. Asa ca nu te speria.

In legatura cu imunitatea: in sarcina scade, este normal asa, altfel nu ai putea tine sarcina. Bebele are alt cod genetic decat ai tu, iar organismul il poate vedea ca pe un "intrus". Dar pe de alta parte este destept si "stie" ca nu trebuie respins intrusul, asa ca scade imunitatea (pe acest principiu functioneaza si transplantul: oricat de compatibili ar fi donatorul si primitorul, imunitatea primitorului este scazuta cu medicamente speciale pt. a nu respinge grefa).

Sarcina usoara si bebe sanatos !

Daca va fi nevoie de investigatii amanuntite, ginecologul te va indruma, fii sigura.



Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput