Sociologie-psihologie "Spiru Haret" (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

buna fetelor,
mai am un examen si scap


ORGANIZAREA ȘI DESFĂȘURAREA PRACTICII STUDENȚEȘTI DE SPECIALITATE ÎN ANUL
UNIVERSITAR 2005-2006
Condiții și exigențe :
• Perioada în care se efectuează practica de specialitate este cuprinsă în intervalul 30 iunie – 30 septembrie
2006.
• În intervalul 1 octombrie – 1 noiembrie a.c. studiile sau alte tipuri de materiale rezultate în urma efectuării
practicii se vor depune la secretariatele Facultății sau vor fi expediate prin poștă, cu mențiunea pe plic :
Pentru practica de specialitate ( anul…, forma de învățământ…).
• Adeverințele eliberate de diverse instituții, fără însoțirea lor de studii sau alte materiale realizate în timpul
practicii, nu se iau în considerare.
• Studenții care efectuează practica, se în scriu la una din formele anunțate, înregistrând datele personale în
fișele de evidență ale coordonatorului de practică.
• Studenții care, din motive bine întemeiate, nu pot să efectueze practica de specialitate în intervalul anunțat,
pot să o efectueze într-o altă perioadă din următorul an universitar, stabilită de comun acord cu Decanatul
Facultății și cu unul dintre coordonatoii practicii studențești.
• Varietatea formelor prin care se poate efctua practica este determinată de formele de învățământ, rezidență
și condiții locale.
• Studenții care sunt implicați în efectuarea practicii în instituții guvernamentale ( ministere, autorități,
agenții și oficii ), în unități de cercetare științifică, medico – sanitare sau cu regim special, în organizații non
– guvernamentale, fundații, asociații, etc., vor respecta cu strictețe condițiile cerute de profilul unităților
respective.
• În cazul unor încălcări ale acestor condiții și la sesizarea conducerii unităților unde se realizează practica,
studentul în cauză încetează efectuarea acesteia, este notat cu 1 ( unu ) în catalog și obligat să efectueze
2
practica de specialitate ulterior. Cazurile deosebite, care afectează imaginea Facultății și raporturile cu
instituția unde se efectuează practica, pot merge până la exmatricularea studentului respectiv.
• Evaluarea și acordarea unui calificativ practicii se realizează diferențiat, după cum urmează :
a. studenții care lucrează sub îndrumarea unui coordonator de la instituțiile guvernamentale,
de cercetare, medico – sanitare, de asistență și protecție socială, etc., primesc calificativele
de la coordonatorii de practică;
b. studenții care efectuează practica individual, indiferent de forma în care se realizează, vor fi
evaluați de cadrele didactice coordonatoare ale Facultății;
c. studenții care efectuează practica la unități cu regim special ( penitenciare, unități militare,
de poliție, jandarmerie, etc), trebuie să prezinte studiul elaborat la finalul practicii
conducerii unității respective pentru a fi avizat. În caz contrar, studiul nu este luat în
considerație, iar unitatea respectivă este încunoștințată de situație.
• Calificativele obținute la practică trebuie să fie înregistrate, în mod obligatoriu, în
cataloage și semnate de către coordonatori. Practica de specialitate este obligatorie
pentru toți studenții, cu excepția anilor terminali, indiferent de forma de învățământ.
Verificarea lucrărilor de practică se va efectua în perioada 1 – 15 octombrie a.c.
Acest program are caracter orientativ. Studenții care nu identifică în program o variantă
acceptabilă în tematică sau o modalitate oportună de realizare a practicii au libertatea să
aleagă o altă temă precum și modalitatea specifică de cercetare și realizare a studiului.
Precizăm că: practica este obligatorie pentru toate formele de învățământ (ZI, FR și ID).
- Pentru promovarea practicii studenții trebuie să facă dovada că au efectuat integral numărul
de ore prevăzut în programa analitică și să prezinte în intervalul precizat anterior rezultatele
cercetărilor (studiu, referat, raport de cercetare etc)
- Studenții care efectuează practica la instituții și organizații din București sau provincie
primesc calificative de la coordonatorii de practică ai Facultății, fie de la cei desemnați de
către instituțiile sau organizațiile respective unde efectuează practica;
- Programul de practică va fi editat și în format electronic.
- După afișarea electronică a programului de practică, Secretariatele ID trebuie să îl facă
cunoscut studenților din Centrele Teritoriale prin afișarea lui la avizierele Centrelor"

sper ca v-ati lamurit;
adunati-va puterile si haideti sa trecem si peste examenele ramase.
bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

da Lili bine spus sa terminam si dupa aceea sa facem un chef pe cinste


iri
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iri_sori/album?src=ph&.dir=/86bcre2&.tok=










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Cam liniste pe ultima suta de metri... Am examen maine la statistica, sa-mi tineti pumnii, nu stiu daca voi mai lua nota maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariela15mai spune:

Alma, ti-am tinut pumnii pentru statistica. Cum a fost?
Eu nu am reusit sa gasesc manual si am invatat... dupa ce-am gasit. Nu stiu ce-o sa fac! Oricum, statistica mi se pare cea mai grea disciplina! "Parerea mea!"
Mariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Mariela, multumesc! A fost bine, am luat nota maxima. Si mie mi s-a parut grea, insa am citit cu atentie ce am in sinteze si apoi parca a fost mai usor sa invat.

Multa bafta si tie si tuturor fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns koalitza spune:

Da cineva licenta acum?
Si daca da, ce se mai aude pe la facultate despre subiecte probabile? Ma refer daca s-a discutat despre asta la intalnirile alea cu profesorii din 15 si 16 iunie la care nu am ajuns..
Bafta pentru toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariela15mai spune:

Salve!
Mai am un examen -la psih.ed.- si termin. Nu am hotarat nimic cu practica. Dar voi?
In alta ordine de idei, as vrea sa fac 2 ani in unul singur. Am citit niste precizari la secretariat si se poate, daca ai in anul precedent media peste 8. Ce puteti sa-mi spuneti despre asta? Oare as putea sa fac fata? As vrea sa ma sfatuiesc cu cineva. Multumesc!
Mariela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

S-a dus si primul an! Am scapat de examene, cu bine chiar, azi am dat-o in bara cu un 8 la engleza, insa a trecut, daca nu sunt atenta asa-mi trebuie...
Unde sunteti, fetelor?

Va pup pe toate si va urez vacanta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

ati luat deja vacanta? sper sa nu pierdem subiectul daca am intrat in vacanta
Felicitari tuturor pt. terminarea anului
Eu una nu stiu cum este sa faci 2 ani intr-un singur an, dar banuiesc ca este destul de dificil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

BUNA FETELE!gata ati scapat de examene
acum sunteti in vacanta!!!!!!
va doresc o vacanta minunata



iri
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iri_sori/album?src=ph&.dir=/86bcre2&.tok=










Mergi la inceput