tratament natural ptr eliminarea apei

tratament natural ptr eliminarea apei | Autor: esty

Link direct la acest mesaj

va rog ff frumos daca stie cineva vreun tratament natural ptr eliminarea apei din organism.sora mea are probleme cu asa ceva si din cauza apei ii se umfla ff tare tot timpul picioarele.a folosit cineva vreun tratament si a dat rezultate?va multumesc ff frumos de atentia acodrata.

timmmy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Pentru eliminarea apei din organism se recomanda consumarea a 2-3 litri de apa pe zi.
Este bun si ceaiul de mesteacan.Se prepara din 4 lingurite cu varf de frunze maruntite,care se oparesc cu o cana de apa clocotita.Se lasa 1 minut,se strecoara si se bea.Se recomanda consumarea a 2 cani de ceai pe zi.Reteta probata!
Tinctura de ienupar.Se bea de 3 ori pe zi.Se pun 10-15 picaturi de tinctura intr-un pahar cu apa.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna,
eu beau vreo 3 l apa plata/ zi si tot am probleme.
Pt. "cazuri mai grave" cred ca ar trebui facute si unele analize medicale.
ca tratament natural am mai citit despre infuzie/decoct de cozi de cires (mai era ceva, dar imi scpa acum)

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Ceaiuri diuretice, de codite de cirese, de soc...

"Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutza2002 spune:

Buna!
Eu am facut reflexoterapie simi s-au desumflat picioarele o perioada de 4 luni dupa reflexoterapie, dar acum dupa ce am inceput sa imi reiau vechile obiceiuri au inceput sa mi se umfle din nou.
Depinde si de alimentatie.
Am mai inteles ca picioarele umflate apar si la persoanele care au platfus.
Eu am mai baut si ceaiuri diuretice si au avut efect.
Pupici!

'Ubita si 'Ubitu'
http://community.webshots.com/user/ginutza2002
Asa cum apa in apa se scurge, tot asa zilele mele in ale tale vor curge!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizy spune:

eu stiu de ceai din coada calului, cozi de cirese, teci de fasole, soc, urzica moarta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Ca sa nu se mai umfle picioarele din cauza retinerii apei in organism:

Ceai diuretic de matase de porumb.

Reducerea sarii din alimentatie (ea este cea care face sa se retina apa impreuna cu motivele hormonale sau de rinichi).
Retinerea apei in organism duce in general si la cresterea tensiunii asa ca ar trebui sa si-o verifice.

Sa stea cu picioarele in sus cat de mult poate. Sa nu stea prea mult in picioare sau in fund, adica nu cu picioarele in jos.

Cu ceaiurile diuretice trebuie avut grija pentru ca baute in exces elimina prea mult lichidul din organism si tensiunea poate sa scada prea mult.

Apa nu trebuie bauta prea multa, ci echilibrat.
Daca mananca sarat si bea apa multa se va umfla de apa.
Daca bea ceaiuri diuretice puternice trebuie sa bea apa ca sa spele rinichii, dar nici prea mult ca atunci degeaba a eliminat apa.

Cafeaua are si ea proprietati diuretice, dar creste tensiunea.

Sa nu stea prea mult in soare sau caldura mare deoarece dilata venele si acestea nu mai fac fata ca sa impinga sangele in sus, ca urmare acesta ramane in picioare.

Sa faca sport, dar moderat. Sa nu ia prea mult in greutate. Sa nu fie supraponderala.

Pana la urma e o chestiune de igiena de viata, ca tratamente miracol nu exista.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns esty spune:

va multumesc ptr raspunsuri si o sa inceapa sa foloseasca ceaiuri si ceva dieta caci e si mai plinuta si are si platfus la picioare.....deci sunt adunate toate...sanatate multa si numai bine.

timmmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Diureticele nu sunt bune. Eu am citit cand am fost insarcinata ca trebuie sa fim bine hidratate ca sa nu se umfle picioarele (contrar a ce s-ar crede, ca daca bei apa multa, acumulezi mai mult, ca ai de unde...) Am baut mereu (mi-a fost si sete!) si nu mi s-au umflat picioarele deloc. Diureticele elimina apa din organism, asigura o curatare a rinichilor, dar nu ajuta la desumflarea picioarelor, dimpotriva.
Poate incerca cu ananas (ajuta si la slabit), ori (ca tot e perioada) cu socata. Mai tarziu, cu pepene rosu.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

miscare, dusuri reci, miscare, mincare sanatoasa, putina sare, miscare si masaj pt drenajul limfatic.

insa cel mai important miscare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns whiskas spune:

eu beau din cand in cand ceai anti-adipos, de la farmacie. nu prea des ca simt cum ma deshidratez! Medicul mi-a zis sa beau multa apa pana obisnuiesc rinichii sa elimine singuri surplusul. din pacate..stiu ca suna aiurea, dar nu am timp sa beau >2 L de apa pe zi! 8-10 ore stau pe la scoala si nu imi face placere sa ma duc la toaletele de acolo. dar in weekend beau ca o rata! Sarea am eliminat-o mai de tot din alimentatie, iar fructele sunt la ordinea zilei!

Atentie insa cu apa in exces. O cantitate mare de apa ingerata intr-un timp scurt duce la intoxicatie cu apa! Suna ciudat dar e adevarat! cam 2 L in jumatate de ora duce la asa ceva...cui ii incap 2 L de apa in stomac

Mergi la inceput