probleme dupa intarcare

probleme dupa intarcare | Autor: miry

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 1 an si 3 saptamani si m-am gandit ca poate ar fi bine sa-i intrerup alaptarea la san.Nu sunt inca foarte hotarata,mai ales ca el suge de 3 ori pe zi,de doua ori seara si o data dimineata.Imi fac probleme in privinta lui,cum o sa doarma si cum o sa accepte altfel de laptic,dar si in privinta mea ce o sa se intample cu sanii,cum o sa se opreasca producerea de lapte.As avea nevoie de niste sfaturi,voi ce credeti ca ar fi mai bine? pt bebicul meu in primul rand sa mai continui alaptarea si cand ar fi momentul sa-l intarc...si pe urma pt mine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micaela spune:

Eu l-am intarcat pe Sebi la 1 an si 4 luni. Si el papa laptic la fel de des, dar in acelasi timp manca si lapte de vacuta. Mi-a fost destul de usor sa-l intarc el fiind destul de mare si (spre mirarea noastra) a acceptat faptul ca lapticul de la mami nu mai este bun si asta e. Am dat pe san cu sare si i-am dat sa guste spunandu-i: Mami ti-ar mai da dar nu mai este bun si de atunci nici nu a mai cerut, nici macar noaptea. Cand probabil ar mai fi vrut imi arata spre san ca nu e bun. Asta a fost cu el, cu mine a fost mai greu, dar am pus pungute cu ghiata pe san si a trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

eu am intarcat-o pe anda pe la 9 luni si jumatate, pentru ca n-a mai vrut (asta inseamna ca de fapt s-a intarcat singura); mi s-au lasat sanii, din pacate, dar imi pare bine ca am alaptat cat si-a dorit micutza mea, pentru ca abia acum, la aproape un an, a facut o raceala f. usoara si in rest a fost foarte sanatoasa; stiu de la alte mamici ca bbii au fost foarte tristi o vreme (chiar au refuzat sa mai manance), dar aici te pot ajuta mai mult mamicile de pe forum care s-au luptat chiar ele cu asta.
sanatate multa,

Daniela si bb Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry spune:

multumesc pt raspuns...sunteti tare dragute
mirelasibrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilia spune:

Eu spun ca l-am intarcat destul de usor pe Adi.
Avea aproape un an, iar eu vroiam sa incep serviciul (m-am si dus de altfel la un an si trei luni).
L-am intarcat treptat, cum spune dr. Spok in cartea sa. A durat cam 10 zile. mai intai i-am scos laptele de la pranz, dupa vreo 3 zile pe cel de dimineata, iar cel de seara... A fost chiar nostim...M-a chemat la pat (aveam un fel de ritual) sa-l alaptez pe la ora 21. I-am pregatit un biberon de lapte pentru ora 23, caci nu prea mai aveam lapte si se trezea in timpul noptii. Cand a vazut biberonul, desi trecuse putin timp de cand il alaptasem, a cerut sa i-l dau. Dupa ce a baut laptele a capatat o vitalitate nemaipomenita. De atunci nu a mai cerut san... parca nici nu ar fi existat.
Nu am avut nici un fel de complicatii datorita faptului ca lactatia s-a redus treptat de la sine. Cred ca de aceea nici nu a mai cerut Adi, si-a dat seama ca nu mai are ce.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karol spune:

Michelle a mea are un 1 an si 3 luni si inca suge.Mie mi-e groaza s-o intarc.Habar nu am cum as putea s-o fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea spune:

Eu l-am intarcat pe Vladut la 5 luni si o saptamana pt ca nu-mi mai ajungea laptele, ajunsese sa ma scoale noaptea la 2 ore ca sa pape. Asa ca din punctul lui de vedere a fost super ok, biberonul a fost primit cu entuziasm si curand (cca 10 zile) nu a mai acceptat sanul. Asa ca pt. bb nu stiu ce sa-ti zic, dar pot sa-ti spun despre mine ca mai produceam totusi laptic si aveam sanii ca ghiuleaua. Nu tinea cu nimic, cu comprese, cu infasat strans.... A mers pana la urma cu Brocriptin, un medicament pe care mi l-a prescris pediatra si din care luam o pastila dimineata si una seara. Combinat cu putin muls cu pompita (f. putin, cat sa dispara senzatia de tensiune) am scapat de probleme in 3 zile.
Daca vei ajunge sa iei acelasi medicament, atentie ca da ca reactii adverse ameteli destul de serioase.
Andreea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azibel spune:

Eu l-am alaptat pe bebelus pana la 1 an si 5 luni,dar la un an am inceput sa-i dau si lapte Dorna care i-a placut foarte mult.El adormea si la pranz si seara cu tzatza in gura si mi-era teama ca nu o sa se dezobisnuiasca asa ca inainte de culcare am inceput sa-i dau biberon cu lapte.Suptul a ramas cand vroia el dar nu inainte de culcare.Cand l-am intarcat a fost ,zic eu ,usor.A protestat vreo saptamana,eu am fost tare pe pozitie si nu i-am mai dat sa suga iar lactatia a disparut de la sine ,nu am avut nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Si eu sunt ingrozita de subiect... Cel mai tare ma ingrijoreaza faptul ca el nu stie sa adoarma decat la san...Eu sper sa se intarce singur sau sa mi se reduca lactatia treptat, treptat pt ca altfel n-as stii ce sa fac, nu l-as putea refuza si mai ales n-as putea sa-l las sa planga.
Mult succes. Nu esti singura. :)
Singurul sfat ar fi sa incerci sa-l intarci cand esti hotarata, pentru ca daca eziti, sigur va simti si va fi mult mai greu.

Florina & bb Tudor (11 luni si jumatate)

Mergi la inceput