Tratament pentru negi

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Pe mine rostopasca nu m-a ajutat absolut deloc, desi am tamponat o vara intreaga, imediat cum intilneam aceasta planta. In schimb cu usturoi am scapat f. repede, in 2-3 saptamini nu aveam nici urme. Am aplicat feliute de usturoi pe neg si am pansat, lasind pe noapte. Tratamentul l-am aplicat vreo 3-4 zile consecutiv, atit.

------------------
Numai bine,

Natalia




Cat timp ai pus usturoi?>.3-4 zile,sau 2-3 saptamani.

Si eu am 2 veruce si,desi am incercat 3 solutii farmaceutice diferite,nimic nu mi-a folosit.Am Fost ieri la dermatolog si mi-a zis ca trebuie operati.Se face anestezie locala sub neg (cu ace ca de insulina).Mi-e tare frica si stiu ca trebuie sa ma duc pt cei pe care ii am cresc ,iar altii incep sa apara in jurul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

De la bazin Ozi a facut un neg pe aratatorul mainii drepte care a tot crescut pana ce am hotarat sa iau de la Plafar o solutie (nu-i mai stiu numele) care nu a avut efect. Coincidenta sau nu, in cateva saptamani i-au aparut zeci de negisori pe buricele degetelor de la mana dreapta (a se intelege 10-20 pe fiecare degetel). M-am ingrozit, am mers la medic si a confirmat ca-s negi si ne-a trimis sa-i cauterizam. Norocul nostru ca o prietena medic care a avut probleme asemanatoare cu baietii ei ne-a dat Duofilm. In 2 saptamani negul urias a disparut (ceilalti cam in 8 zile).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Cred cel mai bine consultati un medic inainte de toate.
Dupa cum vedeti, se poate pati mai rau daca incercati tratamente din auzite.
Bafta!

"Seriozitatea e singurul refugiu al omului mediocru"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

quote:
Originally posted by grati.ela

De la bazin Ozi a facut un neg pe aratatorul mainii drepte care a tot crescut pana ce am hotarat sa iau de la Plafar o solutie (nu-i mai stiu numele) care nu a avut efect. Coincidenta sau nu, in cateva saptamani i-au aparut zeci de negisori pe buricele degetelor de la mana dreapta (a se intelege 10-20 pe fiecare degetel). M-am ingrozit, am mers la medic si a confirmat ca-s negi si ne-a trimis sa-i cauterizam. Norocul nostru ca o prietena medic care a avut probleme asemanatoare cu baietii ei ne-a dat Duofilm. In 2 saptamani negul urias a disparut (ceilalti cam in 8 zile).


Am incercat si eu Duofilm,dar degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Anelize, am scris, tratamentul l-am aplicat 3-4 zile consecutiv, apoi n-am mai facut nimic, iar peste 2-3 saptamini din negi nu mai ramasese nici urma.

------------------
Numai bine,

Natalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Eu am luat de la farmacie ceva de la Urgo .Un leucoplast cu o gaura in mijloc umpluta cu o crema .Este special pt negi si bataturi .Vreau sa zic ccc ca eu aveam un neg de vreo 2 ani si nu-mi trecea cu nimic .Cu leucoplastul asta in circa 3 zile s-a desprins evectiv negul si pana in ziua de azi vad ca nu mi-a mai aparut altul .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lolly spune:

Anelize, sper sa glumesti cu "operatia".
Eu zic sa mai consulti un doctor. Nu este cazul sa te operezi pentru un neg. Exista foarte multe solutii sa scapi de el. Eu am avut, si la dermato, m-au dat cu un acid, dar nu-mi amintesc care. Dupa care, mi-a adus tata acid si ma dadeam singurica. Am scapat de el, relativ repede.
Dar, acidul era pe atunci una dintre solutii. Acum, s-au inventat mult mai multe. Mai incearca.
Chestia cu usturoiul am auzit-o ieri de la o colega de serviciu. e posibil sa functioneze.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Am incercat si plasturele ala de la Urgo
Lolly,nu am glumit in legatura cu operatia.Cica trebuie chiuretat....cel putin mie asa mi-a zis cel mai "tare" dermatolog din Cta.
De acid am auzit si eu.E ceva cu argin....nitrat de argin sau asa ceva.Te-a durut cand puneai acidul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Nu e nici o gluma cu operatia. Eu am incercat ani de zile cu tot felul de leacuri babesti (ceapa, usturoi), naturiste (rostopasca) sau solutii luate de la farmacie si nu au cedat cu absolut nimic. Si am ajuns la dermatologie, unde mi i-a cauterizat. Dar au aparut din nou si iar i-am cauterizat. Si iar au aparut . Asa ca dupa nastere va trebui sa vizitez din nou dermatologul .




29+ meu drag
Bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

anelize .... e vorba de nitrat de argint cu care se ard granuloamele pe care le fac nou-nascutii la buricutz! si ala arde pe bune numai ca e cam greu sa pui o cantitate potrivita pe neg fara sa scapi pe langa !upppppps!

eu acum il aplic cu un betisor din ala cu vata dar mai mult il spoiesc cu solutia ! indicat ar fi sa ai o pipeta ceva , ca sa pui nici prea mult nici prea putin!

VEROLIT este o solutie intr-adevar buna (e cu acid citric parca).

Oana

Mergi la inceput