Radiografiile dentare dauneaza?

Radiografiile dentare dauneaza? | Autor: malla

Link direct la acest mesaj

Am o intrebare, va rog daca stiti sa imi raspundeti:
Sora mea a trebui sa faca sase radiografii dentare in cinci luni de zile.
Intrebarea ei este daca are urmari negative asupra organismului, tinand cont de faptul ca urmeaza sa o faca pe a sasea.

(Trebuie sa isi puna o lucrare si o doctorita incompetenta i-a taiat din gingie(si nu trebuia), si acuma umbla peste tot sa gaseasca un doctor priceput care sa ii faca o lucrare buna. Toti la care a fost, spun ca este dificil...In fine, sunt mai multe detalii,... )

[b]Multumim de eventualele raspunsuri!!!


Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Chiar nimeni nu stie sau nu a auzit???

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

eu stiu ca dauneaza, dar ca 2 pe an nu e asa grav (ma gandesc cate una la fiecare control de 6 luni).. daca se pot evita total e bine..
din cauza ca sunt daunatoare asistentele ies din camera cand se face radiografia, dar ele fac radiografi zilnic..

mi se par cam multe dar..


------------------------
Bandit si laleaua ;-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

ok, multam fain!

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Mai si eu stiam ca sunt daunatoare mai ales asa cum se faceau in Ro pe vremuri (fara sort de protectie, sezand, poate cu aparatura veche...). Aici dupa fiecare curatare a dintilor iti tranteste si o radiografie.
Apoi in urma cu vreo 8 ani am fost in Germania la niste prieteni (un cuplu), ea dentista. Povestea ca a venit un rus la ea si sub nici o forma nu a lasat-o sa-i faca radiografie din cauza Cernobalului. La un an dupa intamplare dentista despre care scriu (39 de ani pe atunci) a facut cancer ovarian. De multe ori m-am gandit daca a avut legatura cu meseria ei, desi nu stiu daca ea efectua radiografiile.
Aici mi s-a spus ca nu-s daunatoare dar eu tot nu cred ca am mai multe fixuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mama cand s-a tratat ultima oara, a facut o radiografie pentru toata mandibula. Se pare ca au evoluat. Poate ca daca ar face o asa radiografie nu ar mai fi nevoie sa faca pe rand atat de multe sau e a 6-a radiografie la acelasi dinte, masea?

Nana Motoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Nana, o pun doctorii sa fac asa des ca ea trebuie sa isi puna o lucrare de trei dinti pe partea dreapta a si sa vada cum\daca a mai evoluat ceva... E complicat la ea, ca acuma unii doctori incearca sa repare ce i-au distrus altii...

Multam pt. raspunsuri!

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Adinell, ce stiu eu e ca la radiografiile dentare se primeste o doza de radiate mai mare decat la alte radiografii (osul e mai dur, si pt un contrast bun se mareste in general doza, nu ca n-ar exista si alte solutii, dar...). Insa are avantajul sa fie foarte localizata, adica pana ajunge la gonade, care sunt considerate cele mai sensibile, mai dureaza.
Oricum, cred ca trebuie sa se intereseze la medic ce este mai grav, sa stea asa fara sa faca lucrarea inca vreo cateva luni, sau sa faca radiografia. Ca daca exista un risc mare de infectie eu as face radiografia.
Din experienta personala, mie mi-au facut vreo 10 intr-o zi si inca vreo 3 dupa o saptamana ca aveam falca cat o minge de handbal si ei nu reuseau sa descopere care era maseaua cu pricina, ca n-aveam nici o carie pe niciunde. Dar zau ca la durerile pe care le aveam si la cat de neagra era situatia, nu prea mi-a mai pasat, trebuia descoperit focarul de infectie. Deci o sfatuiesc sa vorbeasca cu medicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

subscriu la ce a zis pisi-pis si adaug ca ideal ar fi sa se efectueze radiografiile si cu protectie pentru TIROIDA! (eu unde fac rx cand e nevoie, in bucuresti, imi pun mereu protectie!)


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by adinell

Nana, o pun doctorii sa fac asa des ca ea trebuie sa isi puna o lucrare de trei dinti pe partea dreapta a si sa vada cum\daca a mai evoluat ceva... E complicat la ea, ca acuma unii doctori incearca sa repare ce i-au distrus altii...

Multam pt. raspunsuri!

Adinella

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

Andrei si Adriana






Off, asa e cu unii medici. Multa sanatate ii doresc surorii tale si sa scape cat mai curand de aceasta problema!


Nana Motoc
Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

cu radiografiile dentare treaba sta asa: radiatia folosita nu e in canitate asa mare, mai ales daca se face pe receptor digital, nu pe film. aparatele moderne de radiografie, sunt cu con care limiteaza zona iradiata( asta inseamna ca practic razele x nu ajung prea departe de zona radiografiata, fiindca nu se pot imprastia). protectia pt tiroida la cum sunt aparatele noi, este mai mult un moft, e foarte buna in cazul persoanelor sub 25 de ani, la care tiroida e reactiva. dupa 25 de ani, se pune pt confort psihic.
6 radiografii dentare mici( film sau digi) sunt ok, daca nu mai face multe de-acum incolo in urmatorul an. peste astea, ar putea sa mai faca si o orto-pantomografie sau inca 2-3 filme mici, fara probleme.
si radiografia panoramica( in care se vad toti dintii, mandibula si maxilar) nu inlocuieste filmele mici, fiindca nu are precizie, eventuale carii sau afectiuni la nivelul radacinilor nu se vad neaparat in radiografia panoramica din cauza suprapunerilor.

M

Mergi la inceput