CIC 2 - in caz de adoptie

CIC 2 - in caz de adoptie | Autor: Alexa Ioana

Link direct la acest mesaj

in primul rand ROZI, tie iti adresez intrebarea. daca nu esti disponibila, oricine altcineva cine ma poate ajuta. deocamdata e doar o curiozitate, pentru ca inca nu's gata nici cu prima adoptie. si in plus, pana atunci cine stie de cate ori or sa mai modifice astia legile.
dar ipotetic. sunt in CIC pt bebe nr. 1. dupa ce implineste 2 ani, ma intorc la lucru. cat timp trebuie sa lucrez ca sa pot beneficia din nou de CIC daca vreau sa'l adopt pe bebe nr. 2 ? (exceptam faptul ca procedura poate dura ... o gramada) pt ca in caz de nastere era vorba de prenatal si conc. de maternitate, care se asimileaza perioadei de cotizare. dar cu incredintarea cum e ? unde intra ? sau noi trebuie sa lucram iarasi 12 luni ?
multumesc mult pt info.


alexa si mami

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Uite ca intamplator (sau nu? ) am revenit pe-aici.

Iubita, suntem si noi oameni . Deci si pt noi, perioada de CIC 1 este stagiu asimilat.

In principiu, daca prin vreo minune, il iei pe bb 2 acasa (in plasament de urgenta, in plasament simplu, in incredintare in vederea adoptiei) oricand inainte de a termina CIC 1, din ziua urmatoare poti intra in CIC 2!

Delicata este situatia cand trece ceva timp intre terminarea lui CIC 1 si plasament/~ de urgenta/incredintare in vederea adoptiei (att ca exista si alt fel de incredintari!) pt bb 2. Pe aceasta perioada trebuie sa lucrezi sau sa ai concedii medicale.

De asemenea, atentie ca momentul de referinta nu este (clar!) data nasterii copilului, ci data hotararii judecatoresti (sau a DPC-ului, pt plasam de urgenta). Si, din pacate, inclin sa cred ca este vorba despre data RAMANERII DEFINITIVE, si nu despre data pronuntarii...

Daca nu am fost clara, te rog sa revii cu intrebari.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

iti multumesc din suflet.
suntem si noi oameni ? hmmm... io nu prea m'am simtit tratata asa. decat de cele 2 asistente sociale cu care am avut treaba: a mea si a fetei... ma rog.
asta cu data pronuntarii/data ramanerii definitive ii beton chestia. luni dimineata aflu cum vor avea chef sa considere d'nii de la primarie de la noi... colega mea de la personal o citit in lege "data pronuntarii", si ea tot pe asta merge... tare is curioasa... o sa'ti spun si tie ce rezolv.
deja ne gandim la bebe 2... peste ceva vreme, clar o sa incepem iara actele. acu' sper sa nu ma dezumflu si eu ca alte fete din gashca...
pupici, si mersi mult din nou. stiam eu ca esti om de baza :D
(ps. adevarul e ca majoritatea lumii bajbaie in problemele astea... daca nu s'or confruntat personal cu asa ceva, interpretarea legilor/reglementarilor e la latitudinea fiecaruia...)

alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

quote:
Originally posted by Alexa Ioana

asta cu data pronuntarii/data ramanerii definitive ii beton chestia. luni dimineata aflu cum vor avea chef sa considere d'nii de la primarie de la noi... colega mea de la personal o citit in lege "data pronuntarii", si ea tot pe asta merge... tare is curioasa... o sa'ti spun si tie ce rezolv.


Pai sa-ti citez din lege (ca si mie mi-ar fi convenit cu data pronuntarii...):

Ordonanta de urgenta nr. 148 din 03/11/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului

In situatia persoanelor prevăzute la alin. (2), acordarea drepturilor [...], se face tinându-se seama de 12 luni anterioare datei de la care, după caz, s-a aprobat adoptia, a fost făcută încredintarea, s-a instituit plasamentul sau tutela.

Deoarece insa, pana la data ramanerii definitive, mai exista posibilitatea ca aceasta sa fie atacata, sa fie recurs, sa fie schimbata - nu cred sa-ti accepte fara legalizare.

La mine a fost o chestie de mai mare rasu' - nu au vrut sa legalizeze sentinta deoarece nu venise confirmare ca sotul meu ar fi primit hotararea. Eu aveam comunicarea catre el in mana, primita prin posta, le-o aratam, aveam cartea lui de identitate in original, le explicam ca el este tatal copilului si este imposibil sa atace sentinta - ei bine, nu, nu s-a putut! A trebuit sa mearga el sa dea semnatura in fata judecatorului, ca renunta la orice cale de atac... Dar procedurile sunt proceduri, asta e. Si o hot, pana nu e legalizata, nu e definitiva, deci n-or s-o ia in considerare.

Parerea mea! Oricum, te rog sa ma tii la curent, daca nu pe-aici, pe Adoptii.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

multumesc mult. te pup, si te tin la curent.

alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

no servus. te mai bazai cu o intrebare, ca am avut intre timp o revelatie
eu mi'am depus dosarul pt cic in baza sentintei de incredintare. la un moment dat o sa primesc si indemnizatia ...
dar peste 90 de zile +/- o sa fie procesul de incuviintare, sentinta, finalizarea. atunci o sa trebuiasca sa mai duc si sentinta finala la primarie ? si certificatul de nastere nou ?

si inca ceva. desteapta de mine, cand am depus dosarul pt cic nu mi'o dat prin minte sa il depun si pe cel pt alocatie.
ce trebuie sa contina acest dosar ?
ce termen am la dispozitie sa'l depun ?
va trebui si acesta actualizat cu datele noi in urma incuviintarii/finalizarii ???

si saru'mana frumos !!!


alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Alexa pentru alocatie eu am depus la final, cand era noul certificat deja in mana noastra. Am avut in dosar copie dupa noul certificat si dupa hotararea definitiva si dupa CI mea. Mi se pare ca nu-ti pot acorda retroactiv pe mai mult de 12 luni alocatia, dar si aici e o figura: eu de exemplu o aveam pe Ale din decembrie, in martie s-a terminat incredintarea, si mi s-a acordat alocatia doar din aprilie...desi copilul tot la mine fusese pana atunci. Asa a patit si Rozi.
Cat despre CIC cred ca, pentru a fi mai linistita, cand ai noile acte te poti duce cu toate sa le ai in dosar. Si in cazul asta eu am depus dosarul pentru CIC in ianuarie a.c. (desi eram deja in plata) la multa vreme dupa finalizare dar am pus absolut tot ce aveam, nu numai actele noi: copie dupa vechiul certificat, copie dupa incredintare, dupa hotararea definitiva, dupa cererea facuta initial la serviciu, dupa certificatul nou...desi conform legii puteam duce doar certificatul.
Mi se pare cel mai sigur asa, decat sa te trezesti cu cine stie ce probleme, mai bine te duci cu tot ce ai.



PS: sigur va raspunde si Rozi dar ea functioneaza pe alt fus orar ca observ ca noaptea are timp si ea de net.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

multumesc mult, aissa, de lamuriri.

alexa si mami

Mergi la inceput