ce pregatiti simplu pentru copii ?

ce pregatiti simplu pentru copii ? | Autor: Ica 1975

Link direct la acest mesaj

Sunt mamica unei fetite de 8.5 luni. Am inceput diversificarea cam de 3 luni, insa nu mananca f multe tipuri de mancar: branza facuta in casa, iaurt simplu, galbenus de ou, pure de legume (cate una)cu unt, pure de fructe( mar, piersica, ananas), cereale, uneori supa (rar), carnita de pui. Intrebarea mea este- imi puteti recomanda cateva retete simple? Eu nu i-am dat nimic prajit si nici nu as vre s-o fac ptr o perioada cat mai mare. Consider mai sanatoase mancarurile preparate cat mai simplu, insa sunt in pana de idei. Voi ce pregatiti ptr copilasii vostri?





Noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fesulet spune:

Fetita mea are acum 1,2 ani.
Dar la 8,5 luni ii dadeam zilnic:
Pe la 9-10 banana cu mar copt, cereale, o lingurita de cereale
sau banana cu kiwi (fara seminte si fara miez), cereale
sau banana, mar ras, cereale

La prinz ii fierbeam cu carne de pui sau de vita diverse legume (cartof, ceapa, dovlecel, morcov si amestec de legume congelate cumparate de la magazin), dar in fiecare zi ii schimbam amestecul ca sa aiba gust diferit sau ii maream cantitata uneia din legume de ex cartof sau dovlecel. La sfirsit puneam suc de rosii si o lingurita ulei de masline. De 2 ori pe sapt amestecam si un galbenus de ou fiert. Apoi ii dau desert un mar rassau suc de portocale dau grapefruit

Seara un iaurt cu cereale sau mar ras cu biscuit sau cu cereale. Sau poti sa-i dai cereale care contin lapte si se prepara cu apa (eu ii dau de la Milupa) diverse sortimente pentru virsta ei

La culcare si la trezire cite un biberon de lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

se discuta deja aici. multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput