Amenintare de avort la 9 sapt

Amenintare de avort la 9 sapt | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

de cand sunt insarcinata fac tratamentul de sustinere a sarcinii recomandat de dr T cu magneb6, utrogestan, acid folic si pregnyl, dar acum au inceput niste scurgeri maronii si nu stiu ce sa ma fac si dansul nu raspunde la telefon.miercuri au aparut prima data si dr de aici mi-a facut echo si a vazut k bb e bine si mi-a dat si niste aspenter, apoi mi-a facut cateva perfuzii pt k vomit prea mult si nu asimilez.scurgerea s-a oprit atunci, dar ieri mi-a aparut din nou. astazi iar nu mai curge, dar eu sunt groaznic de speriata, pt k in trecut am mai pierdut 2 sarcini, iar la una dintre ele tot asa a inceput, numai k atunci nu am facut nici un tratament.tot ce fac acum e sa stau in pat si a ma rog la dumnezeu sa nu-mi ia bb-le.
daca vreuna dintre voi a trecut cu bine prin asa ceva, va rog din tot sufletul a-mi spuneti si mie ce ati facut.
va pup si va doresc multa sanatate.

Madalina 9+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Si eu am avut scurgeri maronii.Doctorul meu m-a internat si am facut no spa injectabil.Dupa aceea am facut gravibidon 4 sapt.Tu la ce doctor esti in constanta?Doctorul meu are program la pro vita luni, miercuri si vineri dupa amiaza.Se numeste Chazli si eu am mare incredere in el.

Arabela si bebe Victor(22 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danip spune:

Buna,
Tot pacienta dr-lui T. sunt, acelasi tratament l-am avut si eu, dar nu am patit ca tine. Sfatul meu este sa-i trimiti un mesaj pe mobil, spui ca esti pacienta dansului, cate saptamani ai, ca urmezi tratamentul de sustinere si ca ai scurgeri maronii. Am auzit de la alte paciente de-ale dansului ca asa au mai procedat. Sigur iti va trimite un raspuns. Posibil sa fie plecat din tara, prin urmare sa te trimita la un dr. de incredere din Elias.
Curaj!!
Dani, 17+

Dani17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

abibrinzain C-ta merg la d-na lutescu, dar nu stiu dc este bine sa merg pe mana mai multor medici pt k nu pot amesteca tratamentele.
danip:parca imi este rusine sa ii cer sfaturi prin mesaje.ma gandesc sa nu il supar.alte fete platesc consultatii si echografii iar eu vreau asa mocca, ba din contra sa isi mai cheltuiasca si dansul banii trimitandu-mi raspuns...

Madalina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciaro spune:

Madalina,

si eu am avut in trecut doua sarcini oprite in evolutie. Acum sunt insarcinata din nou, am 13 sapt si merg la dr. T. Slava Domnului, pana acum nu au fost probleme! Urmez tratamentul de sustinere dat de dr. T, numai ca mie mi-a dat de la inceput sa iau si 1 Aspenter/zi si No-spa in caz de dureri de burta.

Vroiam sa-ti spun ca atunci cand am facut testul de sarcina si a iesit pozitiv, trebuia sa plecam in concediu in strainatate. L-am sunat pe dr. T sa-l intreb ce tratament sa fac, dar nu mi-a raspuns. Asta vreo 2 zile la rand, in week-end. Apoi, disperata, i-am trimis 3 (!!!) sms-uri, in care ii explicam situatia (ce sa fac, nu mi-a incaput intr-unul singur). Nu ma cunostea, nu fusesem la el pana atunci, nu mai vorbisem cu el! Si... luni dimineata...surpriza...el m-a sunat... asa ca nu-ti mai face atatea probleme si trimite-i un mesaj!

bafta multa, sa fie bine,

Lucia13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by madaluta

abibrinzain C-ta merg la d-na lutescu, dar nu stiu dc este bine sa merg pe mana mai multor medici pt k nu pot amesteca tratamentele.
danip:parca imi este rusine sa ii cer sfaturi prin mesaje.ma gandesc sa nu il supar.alte fete platesc consultatii si echografii iar eu vreau asa mocca, ba din contra sa isi mai cheltuiasca si dansul banii trimitandu-mi raspuns...

Madalina 9+



Ce e mai important pt tine,bebelusul tau sau faptul ca se supara dr.T?Eu daca as avea aceasta problema si l-as suna si s-ar supara,as apela la alt medic..daca cand iti e rau nu te ajuta,pai atunci cand?Si cum ai mai pierdut sarcini ar trebui sa te gandesti in primul rand la tine si la bebelusul tau..
Sarcina usoara si multa sanatate.
Nu ti-a zis sa iei no-spa(la nevoie)?Oricum cel mai bine e sa-l suni si sa-i spui situatia.Multa sanatate.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Maduta, amenintare de avort am si eu de la 6 saptamani. Si eu am pierdut 2 sarcini si acum tot la dr T merg. Miercuri a fost plecat din tara pana vineri, stiu sigur ca eu eram internata in spital de marti. in primul rand trebuie sa nu intrerupi tratamentul. Aspenter ma mir ca nu ti-a dat unul pe zi, ca face parte din tratamentul lui. In rest am luat si eu tot ce iei si tu, acum in continuare ma lupt cu neprevazutul si fac iarasi pregnyl ptr ca sarcina nu a evoluat intocmai bine. Ce pot sa iti spun e ca daca nu e sange rosu nu e chiar asa de grav. Cel mai bine e sa il suni si sa te duci la spital sa te internezi vreo cateva zile, mai ales ca acum va pleca iar vreo 3 zile. Macar in spital e tot timpul cineva care sa te ajute. Si sa stii ca toti dr de acolo isi dau interesul. Daca mai continua starea asta eu zic sa nu mai astepti. stiu ca e cam mult de la C-tanta la Bucuresti, dar nici de la Pitesti nu e mai aproape rau si drumul e cumplit. Dar eu nu ezit sa fac acest drum cand stiu ca ceva nu e in regula. Eu am contractii des si ma duc pe drum cu dureri care pana la spital fie se accentueaza fie trec, dar odata ajunsa acolo nu mai plec 2-3 zile nici de ma dau ei afara.
Sanatate multa!
Tanima 16+
Am uitat de no-spa Poti sa iei pana la 3 pe zi. E bun ca relaxeaza uterul si poate ca acele sangerari sunt si din cauza unui uter prea contractat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

am sunat la dr T si mi-a spus k mai mult decat tratamentul pe care mi l-a dat nu are ce sa imi mai dea....asta e ...Dumnezeu e singurul care ma poate ajuta.trebuia sa imi dau seama de asta de la inceput.Nu-mi ramane decat sa ma rog Lui in continuare.
va multumesc pt sfaturi si incurajari . sarcini usoare si bb sanatosi!

Madalina 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu am avut iminenta de avort la 7 saptamani si la 10 saptamani in prima sarcina, cu sangerari si maronii si rosii, apoi dezlipire de placenta, titru marit de listeria, triplu test repetat de 2 ori, pt ca primul facut la un lab particular iesise prost.... si tot asa, pentru ca pe sfarsitul sarcinii sa mi se deschida colul mai devreme si de-abia terminasem cu tratamentul pt celelalte ca am inceput altul. Cu toate aste, matei e un baiat sanatos, frumos si destept ! Nu-ti pierde speranta si ai incredere in doc tau!

mamica de baietel de decembrie 2003 si de fetita de august 2005
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

quote:
Originally posted by madaluta

am sunat la dr T si mi-a spus k mai mult decat tratamentul pe care mi l-a dat nu are ce sa imi mai dea....asta e ...Dumnezeu e singurul care ma poate ajuta.trebuia sa imi dau seama de asta de la inceput.Nu-mi ramane decat sa ma rog Lui in continuare.
va multumesc pt sfaturi si incurajari . sarcini usoare si bb sanatosi!

Madalina 9+



Mada,nu mi-o lua in nume de rau si eu tot pacienta lui T sunt,dar in momente de astea nu poti spune asta e!Eu zic sa mai ceri o alta parere..eventual sa te internezi cateva zile pana iti trec sangerarile..Poti lua un no-spa,sau un aspenter(chiar ti-au iesit bine analizele de la hemato?)
Stai linistita in pat intre timp si nu face efort.In rest,Dumnezeu sa-ti ajute,sa duci sarcina pana la capat si sa ai un bb sanatos.
Multa sanatate.


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

buna, fetelor
eu sunt in 12 sapt si am aceleasi simptome ca mada:scurgeri maronii, sau rosii, cand mai intense cand mai slabe. Le am de la inceputul sarcinii, am fost de 2 ori la urgenta si nu mi-au dat nici macar o aspirina.
Unica recomandare a fost sa fac REPAUS ABSOLUT LA PAT, adica nici sa spal o farfurie nu am voie.
Asa ca daca tie ti-a dat si tratament, cred ca ai un doctor mai bun decat cei de aici, ca toate prietenele mele din tara zic ca au luat ceva, dar astia de aici nu dau nici un tratament de intretinere.
deci sfatul meu este sa stai cat mai mult in pat, sa nu te agiti, si sa dea domnul sa fie totul bine.
pupici



ANCA

Mergi la inceput