carnea de pui cu probleme, help!!!

carnea de pui cu probleme, help!!! | Autor: Taty

Link direct la acest mesaj

Este a doua oara cind patesc asa, cumpar pulpe de pui de la un magazin respectabil de aici(lantul Mercadona pt cine stie) si se intimpla sa le pun la fiert, apoi cind sa vad asa spre finalul procesului daca sunt ok, infing furculita in ele si iese singe...(deci lichid).
Nu mi se pare normal sa se intimpla asta, voi ce ziceti?
E posibil sa fie din cauza unor fracturi pe care le-au avut puii respectivi, sau...?????
Le-am aruncat, bineinteles.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Nu cred ca au avut fracturi . Pulpele sunt bine vascularizate, au niste vase mari de sange. Cand bagi furculita, sunt sanse mari sa spargi vreunul si sa iasa sange.

Eu le pun la fiert in apa rece, intotdeauna, asa te sfatuiesc sa faci, ca sa se patrunda bine carnea. Daca o pui direct in apa clocotita, proteinele de la suprafata coaguleaza repede si risti sa mananci carne in sange, cruda la mijloc, spre os .

Spre sfarsitul fierberii, inteapa-le cu furculita in cateva locuri, pt. ca apa sa ajunga si in interior si sa fiarba tot.

Eu, una, nu pot manca un copan sau pulpa care e cruda langa os.

Spor la gatit!



Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

De obicei le pun la fiert in apa rece, Diana, si m-a surprins sa iasa singe intr-un moment al fierberii care se apropie de final, deci...si asta fac mereu - le incerc cu furculita, numai ca ultimamente am avut surpriza sa iasa singe si sa imi taie cheful sa le mai maninc.
Tatiana

Mergi la inceput