glanda endocrina si fertilitatea

glanda endocrina si fertilitatea | Autor: chiquitita

Link direct la acest mesaj

Buna, am mai postat intrebarea asta si la clinica virtuala dar inca nu am primit raspuns.
Am facut tratament de anexita cu Flamexin si Zanocin,iar durerile persista. Am fost la alt doctor care mi-a prescris Diclofenac si Aulin. Partea rea e ca eu imi doresc un copil dar doctorul mi-a dat trimitere la endocrinologie, deoarece banuieste ca am o problema cu glanda (menstruatii neregulate, pilozitate excesiva, greutate la inghitire)si a spus ca o sa fie greu pana voi obtine o sarcina deoarece ovarele mele sunt dereglate. Chiar m-am speriat, nu stiu ce tratament ar trebui sa fac pentru glanda (sa nu ma dereglez mai rau). Am uitat sa mentionez ca am si uter retrovers.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Cred ca este cel mai bine sa mergi la endocrinolog, o sa-ti dea niste investigatii sa faci pentru tiroida si prolactina, in functie de rezultat o sa-ti dea tratament. Nu are nicio legatura cu uterul retrovers, daca asta ar fi singura problema la toate aspirantele, ar fi forumul (si nu numai) plin de gravi!
Eu pentru anexita am luat Zanocin, Diclofenac si Calciu efervescent.
Sanatate multa si succes!

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Ciquitita, sa te duci la PARHON, acolo sunt cei mai buni si sa alegi unul care are specializare si in sexologie
Eu am o hipertiroidie usoara si iti recomand dr. Ursu dar el nu se baga pe fertilitate si nu cred ca asta iti trebuie
Mai este o lista cu medici Parhon
Vezi ca acolo imbatranesti pe la cozi ca la orice spital
Sa afli unde au cabinet privat
Ursu nu are
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Hai sa-ti povestesc cum sta treaba la mine.....
Eu nu am avut decat un ciclu sau doua toata viata mea natural , mie nu-mi vine ciclul decat daca iau diverse medicamente hormonale.
Cand aveam vreo 17 ani m-am internat la Parhon sa vedem care este problema si s-a descoperit ca am microadenom hipofizar , ovare polichistice, anovulatie etc...... Si de aici intreaga poveste : infertilitate . Problema cu ovarele am rezolvat-o cat de cat printr-un driling ovarian ,dar tot nu am ciclu si implicit nu ovulez. Singura mea sansa de a ramane insarcinata este de a face stimulari pt ovare , ca glanda mea hipozifa nu prea imi pune in functiune ovarele.
Deci mare atentie verifica ce este cu glanda hipofiza , ca acelasi probleme am si eu , pilozitate excesiva , cicluri neregulate (adica mai deloc , in cazul meu) , disfunctii ale ovarelor si toate astea din cauza hipofizei care nu-mi functioneaza cum trebuie din cauza microadenomului hipofizar.
Eu am avut un medic f. bun la Parhon dar care din pacate nu mai lucreaza la noi in tara.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Laura, am facut radiografia sa turcica si ceva dozari ale hormonului hipofizar si pare a fi ok

trebuie sa-mi repet TSH si T3 la alt laborator chipurile mai de incredere,ca am schimbat dr. si trebuie sa imi reevalueze acesta fara a fi sub un tratament ca sa poata face strategia de lunga durata

hormonii ne joaca feste de la o varsta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Trebuie sa faci analize si pttiroida si ptgl.hipofiza...ca de fapt hipofiza controleaza secretiile hormonale, si la tiroida si la ovare.
Si eu am adenom hipofizar, intotdeauna am avut ciclul neregulat, de obicei imi venea la 2,3 luni...deci erau cicluri anovulatorii

Am luat mult timp tratam, am luat pilule, analizele mele erau mereu proaste(aratau ca nu am ovulatie).

Acum 1an si jumatate am intrerupt pilulele, sa fac analize si sa vad ce e de facut, daca am ovulatie, daca trebuie sa tin alt tratament. Analizele aratau ca nu am ovulatie, eu eram tare suparata ca eram asa'defecta'........si surprise!!!!am ramas atunci insarcinata!!!...am avut ovulatie cu 3 sapt mai tarziu decat normal!!!!!

Deci se poate si asa!....trebuie totusi sa faci niste investigatii. Nu te lasa descurajata de niste dr care iti dau repede unverdict asa de sumbru fara o baza reala. Si eu iti spun din proprie experienta ca uneori viata bate teoriile si supozitiile dr!

Dr meu este Prof.Coculescu de la Parhon, il recomand cu caldura. Da consultatii si la Medsana.

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Eu sunt din Craiova si aici nu prea sunt endocrinologi buni. Probabil ar trebui sa vin la Bucuresti. Insa am inteles ca analizele sunt oricum trimise la Bucuresti, nu se fac la noi. Eventual pentru consult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns satine_pink spune:

Eu te sfatuiesc sa mergi la bucuresti la Parhon.Si eu am probleme endocrine si ma tratez la dr.Dumitrache de aproape 2 ani,dar am inteles ca sunt multi medici buni acolo.Daca intr-adevar ai probleme cu glandele,trebuie tratate urgent.Din pacate,la mine e cam tarziu si sansele sa am un bebe sunt aproape nule.Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Multumesc, sincer din mai nu am facut nimic in sensul asta, am lasat-o balta ca am auzit ca acest dr le spune asta la mai toate pacientele, asa ca m-am gandit ca aiureaza...

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns satine_pink spune:

Eu pot sa iti spun ca am mare incredere in acest doctor,pentru ca pe mine chiar m-a ajutat.Spre exemplu,acum 3 luni am mers la control si ma simteam foarte rau.Mi-a schimbat putin tratamentul si intr-o luna mi-am revenit complet.Intr-adevar am vazut multe paciente care au primit acelasi raspuns,dar sa stii ca marea majoritate ajung destul de tarziu la medicul endocrinolog.Eu am fost prima data la Iasi si acolo nu mi-au pus diagnosticul corect,iar cand am ajuns in sfarsit la dr.Dumitrache luasem 18 kg in greutate,eram efectiv deformata de la retentia de apa,pe fata eram plina de un fel de cosuri imense de la care mi-au ramas cateva semne (dar macar acum am fata curata) si cu psihicul la pamant.Incearca totusi sa iti faci la Parhon niste analize,macar sa fii sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Deoarece subiectul nu mai este de actualitate rog moderatorii sa inchida subiectul.

Cele mai frumoase flori cresc discret, in umbra...

Mergi la inceput