contractul meu mai e valabil?

contractul meu mai e valabil? | Autor: adita

Link direct la acest mesaj

Am incheiat un contract cu CNPAS la 1 septembrie 2002, urmand sa platesc toti banii la 6 luni, deci pana la sfarsitul lui februarie. CAnd am fost sa platim, cei de la Casa ne-au sfatuit sa mai asteptam putin, ca urma sa apara o ordonanta noua, sa vedem ce spune. Ne-am intors pe 3 martie, cand am inregistrat o cerere pentru plata concediului medical (doctorita n-a vrut sa-mi dea prenatal mai devreme de 63 de zile inainte de data probabila a nasterii), dar tot n-am depus banii fiindca cei de la executie bugetara au spus ca nu ne pun in plata pana nu apare ordonanta, sa afle cum se modifica. Am revenit cu cererea pentru concediul prenatal pe data de 17 martie, dar n-am mai depus-o pentru ca ne-au anuntat ca tocmai a aparut ordonanta si nu se mai poate face nimic. Asa este?

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este azi. Azi acest raspuns este ca nu aveti dreptul la indemnizatie si prin neplata cotizatiei si prin nesolicitarea indemnizatiei. Daca ati fost mai decisi si ati fi facut plata la timp si de asemenea daca ati fi solicitat concediul inainte de 17.03.2003 ati fi avut toate drepturile. Azi insa nu.

Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada spune:

dar daca s-a platit si s-a facut cererea pana in 17 martie si nasterea cs-a produs inainte de 6 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela spune:

pt. ada: se cunosc 2 situatii in functie de casa de pensii care aplica legea.
S-a discutat pe forum si se pare ca la Casa Bucuresti si alte citeva case din tara s-au oprit la plata toate contractele care nu aveau 6 luni inainte de nastere indiferent de conditii (cu contract de munca sau fara).
In schimb alte case cum este si cea din Maramures au oprit doar contractele care nu aveau 6 luni si nu aveau nici contract de munca.
DEci pina la urma desi pare ciudat dar nu se aplica uniform.
Cum ti-e norocul.

S-auzim de bine!
Nela

Mergi la inceput