In sfarsit reteta pt Croissant

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

arata super...
felicitari!mai ales pt indemanare si pt rabdare.
adevarul este ca tre sa iasa super gustoase si satisfactia de dupa................ nu se compara cu croissantul de la magazin dar....dupa rabdarea mea la gatit...ma duc si eu la magazin sa-mi cumpar sau mai bine ma las pagubasa de tot
va pup


Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Michelle super reteta .. multumesc !!! cautam de mult si nu am gasit .

Am insa o intrebare : pachetul tau de drojdie uscata cite grame are ?? ca sa stiu cit pun sau daca nu gasesc uscata ( aici e mai usor sa gasesti proaspata ) sa pot face transformarea. Asta seamana cu aluatul de croisant italienesc ... care se numeste brioshe sau cornetto . Cel frantuzesc are mult mai mult unt si nu are drojdie.. Iar cel italienesc are insa multe oua ( galbenusuri ) in compozitie .
Am facut si eu insa cum nu stiam reteta am improvizat ... asa ca atunci proaspete erau ok dar a 2 zi se intareau si se sfarimau .. De data asta insa cu reteta ta merg la sigur !!!

Si mai am niste intrebari :cind ai facut tura a doua ai micsorat cantitatea de unt ?? deci e mai bine cu mai putin de 125 gr ?? sau ai modificat deja in primul mesaj ??

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

drojdia uscata are 7,5 grame.

un stick de unt are 113 grame. prima data nu mi-au crescut bine si au iesit unsuroase. a doua oare am lasat aluatul sa dospeasca si am facut tot cu 113 grame dar n-am mai uns tava si au iesit perfecte. le-am uitat descoperite dar a doua zi erau tot moi si pufoase deci reteta e chiar buna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Mersi Michelle .. o sa salvez reteta ... iar saptamina viitoare ma pun pe treaba ...


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Am facut "croasante" simbata ... au disparut cu viteza luminii ca nici poze nu am apucat sa fac ... super buneeeeeeeee!! Michelle inca o data BRAVO pt reteta!!
Mie recunosc ca mi-a fost cam lene sa astept atita, sa le tot pun in frigider si iar sa el impaturesc .. asa ca am facut prima data "operatiunea frigider" si cind am scos aluatul l-am impaturit de multe .. multe ori .. si dupa fiecare impaturire il intindeam ... si gata .. am facut triunghiuri le-am lasat sa creasca ( s-au dublat ) si le-am copt . A crescut tare bine. Doar cuptorul meu e cam zurliu ca daca il puneam la foc iute le pirlea deasupra si inauntru erau putin crude asa ca le-am copt mai mult de 10-12 minute la foc maricel, apoi mediu si iar mai mare ... cu alte cuvinte am stat cu ochii pe ele .
Michelle mai am o intrebare tu le pui in cuptor mai sus sau mai jos , pe gratar ?? Ca poate eu le-am pus prea cocotate pe ultimul rind de sus si de aici le-a venit pieirea de se bronzau prea repede...

Eu le-am uns cu putin lapte amestecat cu unt topit si am presarat zahar tos peste ele inainte de a le pune la cuptor .
Mai fac o tura si saptamina asta spre sfirsit si daca nu uit fac si poze...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu le-am copt in mijlocul cuptorului ca eu stiu ca daca nu se precizeaza unde sa coci atunci sa folosesti raftul din centru.



Mergi la inceput