Pasaport bb-individual sau in pasap. parinti

Pasaport bb-individual sau in pasap. parinti | Autor: mandyksch

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca ar fi fost mai bine sa postez la probleme legislative, dar cred ca pana la urma e ok si aici.

Am un bb de 6 luni si as dori sa-i fac pasaport. Cum e mai bine: individual sau in al parintilor? Am inteles ca pasaport individual se poate face de cand bb are 5 zile si ca acest pasaport are o valabilitate de 3 ani.
La noi situatia e un pic mai complicata pt. ca eu dupa casatorie mi-am pastrat numele de fata iar bb are numele lui tati. Credeti ca acest lucru constituie vreo problema? La iesirea din tara? O sa avem nevoie de copii dupa certificat de casatorie si certificat de nastere la iesirea din tara chiar daca vom fi ambii parinti cu bb?

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Ideea e ca eu as lua-o pe partea practica... este prea mic sa plece undeva singur... asa ca l-as trece pe pasaportul meu... sau daca se poate pe al fiecaruia dintre parinti. daca ii faci separat trebuie sa platesti toate cele. daca il treceti pe pasaportul vostru nu mai platiti. la iesirea din tara nu stiu ce va trebuie...

totusi mai bine postai la Legislative.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

stiu ca pasaport individual la copii se mai face doar in conditii speciale (pleaca singur, adica fara parinti in tabara sau concursuri internationale).
cel mai usor e sa-l treci in pasaportul lui tati, dar cred ca nu e complicat nici in al tau avand in vedere ca trebuie sa mergi cu toate actele (ma refer la certificate nastere, casatorie, buletin) copii si originale la serv pasapoarte.

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Nici eu nu am acelasi nume cu sotul sau cu fetita, care are numele lui. Anul trecut am trecut-o si in pasaportul meu si in cel al lui tati. Cand am iesit din tara nu ne-a cerut nimeni nici un act in plus, dar pentru siguranta am avut la noi cate o copie de pe certificatul de nastere al fetitei si de pe cel de casatorie. Atunci nu prea se faceau usor pasapoarte individuale la copii asa mici, adica fara vreun motiv special, acum nu stiu care mai e legislatia.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Poze
Poze noi si Poze Craciun
Vacanta Antalya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Eu am pus-o in pasaportul meu, ca oricum numai cu mine pleaca!
Dar ne-am interesat cum s-o punem si in cel al taticului (ca nu poarta numele lui) si ni s-a spus ca nu-i nici o problema!

Flavia si Bianca

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si al meu are 6 luni si vreau sa-i fac pasaport. Eu prefer varianta de pasaport individual. Mie asa mi se pare normal. Fiecare cu actul lui.
Dar indiferent de tipul de pasaport: individual sau pe al parintilor, daca iese din tara doar cu unul din parinti ii tb. hartie de la notariat ca celalat parine e de acord. Exceptie- daca parintii sunt divortati si a fost incredintat celui cu care iese din tara.

Am intrebat la circa de politie si acum se fac pasapoarte pt copii si la circa, pt ca pana anul trecut trebuiau facute doar in Iorga (pt Bucuresti)si era o nebunie. Pt pasaportul celuilalt copil am stat cu el vre-o 4 ore la coada. Acum sper ca s-au mai normalizat lucrurile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Cel mai simplu e sa treci copilul in pasaportul tau. Va fi valabil 10 ani, cat e valabil si pasaportul tau.
Ideea e ca daca copilul iese fara parinti din tara are nevoie de pas. individual, altfel nu. Oricum e necesara sau prezenta parintilor (insotindu-l pe copil) sau acord dat in prezenta notarului la iesirea din tara.
Si din punct de vedere financiar e mai bine. Adaugarea in pasaportul tau nu costa mai nimic, dar alt pasaport nou costa cat si al tau.
Fetele mele sunt trecute in pasaportul meu si calatorim foarte bine.
N-are nici o importanta numele, cand il treci in pasaport duci o gramada de acte si asta e tot. La granita se uita doar la pasaport.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Pasaport individual se face doar in anumite conditii, strict limitate.

Nu mai retin pana la ce varsta a copilului e valabila chestia asta, dar la copii mici, trecuti in pasaportul parintelui, trebuie reinnoita poza la fiecare 3 ani, indiferent ca pasaportul parintelui va fi valabil inca o vreme dupa.

Si daca pasaportului parintelui expira in termen de 1 sau 2 ani de la data cand a fost trecut copilul, expira implicit si "pasaportul" acestuia, trebuie trecut din nou pe noul pasaport al parintelui.

Scuze daca am fost neclara, graba si oboseala. Insa ce spun este sigur asa, m-am interesat si eu pt baiatul meu (1 an si 8 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Multumesc pentru raspunsurile voastre.
In cazul in care nu se poate pasaport individual il vom trece in pasaportul nostru-ar fi bine daca se poate si in al meu si in al sotului. Pasapoartele noastre expira 2009, deci ar fi ok.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Noi tocmai ne-am ridicat pasapoartele.
Am trecut-o pe fetita si pe al meu si pe al lui.

Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Noi am optat pentru pasapoarte individuale. Cel putin cele straine sunt valabile 5 ani cu prelungire inca cinci... de ce cele .ro sunt diferite?

Andreea ex-Acushor, actual Aburel Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.
Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.

Mergi la inceput