Ce fac cu mascarpone?

Ce fac cu mascarpone? | Autor: bubu05

Link direct la acest mesaj

In afara de tiramisu...cum o mai pot folosi? Stie cineva alte retete cu mascarpone?

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

il poti folosi in orice cheesecake, in creme pentru torturi.
aici ai un subiect mai vechi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=20350&SearchTerms=mascarpone

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

1. Fettuccine cu mascarpone si prosciutto- portie pt 4 persoane-
Fierbi fettuccinele ( 80-100 gr/persoana) in apa cu sare , separat freci mascarpone ( 100 gr)cu o lingura de lemn pina devine spuma , adaugi o lingura din apa calda in care fierb pastele, un galbenus , 2 linguri de parmezan ras si prosciutto (70-80 gr) ( sunca care sa nu fie prea sarata ) taiat marunt i amesteci totul bine.. Strecori pastele si le rastorni in castron, torni deasupra crema de mascarpone si amesteci bine ...

2. poti sa faci aceeasi reteta dar sa adaugi si un dovlecel taiat rondele si calit putin in tigaie cu un fir de ulei . La varianta cu dovlecel pui si niste patrunjel taiat marunt ( proaspat ) deasupra in farfurie ... Poti folosi orice tip de paste scurte ( fundite , spirale.. ).

3. pastele fierte si scurse amestecate cu o crema numai din mascarpone amestecat cu galbenus de ou si parmezan , piper si nucsoara ( macinata cit un virf de lingurita pt o portie de 4 persoane).

4. spanac oparit putin si stors bine, calit intr-o tigaie cu putin unt si un catel de usturoi intreg ( pe care dupa ce isi lasa gustul in ulei il arunci). Separat in alata tigaie mascarpone cu smintina dulce ( cantitati egale)si un praf de piper se fierb pe foc mic pt citeva minute.. apoi se amesteca cu spanacul .

5. rulouri de somon afumat cu crema de mascarpone ( mascarpone frecat spuma cu o lingura de lemn , sare , piper , 1-2 picaturi de vodka)

6. tarta cu mascarpone coci o tarta ( 200 gr faina, 100 unt, 1 galbenus , 2-3 lg de apa daca e nevoie ... aluatul nu il framinti prea mult sa nu topesti untul prea tare, il lasi la frigider minim 30 min, il intinzi in forma de tarta, il gauresti cu furculita, acoperi cu hirtie de copt si peste pui niste boabe de fasole uscata ca sa nu se umfle tarta ... cind e aurie .. e gata ). O lasi sa se raceasca .
Topesti 100 gr ciocolata alba si ungi tarta in interior cu ciocolata ( folosesti o pensula , sau torni inauntru si invirti de tarta ... ). Apoi adaugi mascarpone ( 500 gr ) amestecat cu 2 linguri de marmelada ... Marmelada sa fie din aceleasi fructe cu care sa ornezi tarta - fructe de padure , capsuni ... Cu 1-2 linguri de marmelada incalzita putin ungi folosind pensula de bucatarie fructele ca sa aiba luciu ...

mai poti face multe creme cu mascapone..de ex: mascarpone amestecat cu ciocolata topita si asezata crema in pahar cu citeva piscoturi linga ...


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Cristina,ne-ai dat gata,te-am mai citit eu si la Italience,ca vin si eu anual in Desenzano,iar cand mi se facea dor va mai citeam pe voi,stiu ca esti maestra la gatit,dar problema e ca nu stiu daca mascarponele care se gaseste la noi se bate spuma,am mai vazut o varianta de import,dar exorbitant,Eu am sa incerc sa-l bat spuma sa fac fettuccine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

angy11 multumesc mult de complimente dar sa stii ca nu sunt chiar asa priceputa ... am cam 2 miini stingi de fel dar sunt incapatinata si in plus mai am si timp caci stau acasa .. Sa stii ac te astept la italience cind vrei .. ca la noi e usa mereu deschisa ...

Acum nu stiu eu ce calitate de mascarpone se gaseste in Ro , dar nici aici nu e numai cal 1 .. asa ca important e sa il freci cu lingura de lemn sa iasa o crema mai delicata . Eu am citit multe opinii cum ca poti inlocui mascarpone cu ricotta asta daca vrei sa faci ceva mai dietetic ..mai usurel..
Eu nu ma tin chiar legata de retete , mai schimb ingredientele in functie de ce am prin frigider si pina acum nu am avut plingeri . Eu zic ca poti face si cu brinza de vaci (aia romanesca la pachetel ca untul) dar sa o scurgi bine si sa o pasezi prin strecuratoare una mai mare sau prin un ciur mai des..


Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crista, sarumana de retete, o sa incerc sa vad ce-mi iese, ca as face ceva, dar nu dulce si reteta cu paste suna bine. Mersi!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

am mai citit si eu ( pe forumuri italiene de bucatareala ) si uite aici alte idei , nu scriu retetele excta cum sunt ca sunt si ingrediente care in Ro nu se gasesc sau costa cit nu merita ..

1. peste fals

o cutie de ton scursa de ulei (sau apa )amestecata cu 2cartofi fierti si striviti , un galbenus, un paharel mic (sau jumatate ) de coniac, . Crema obtinuta se aseaza pe o farfurie sub forma de peste , se unge cu putina maioneza si se orneaza cu feliute de castravecior murat asezate ca si solzii pestelui. Ochiul il faci din ce vrei tu ( castravete, maslina).

2. mousse de mascarpone cu mortadella ( asta se gaseste , daca nu niste parizer dar fara usturoi in el ).

Se mixeaza in robot mascarpone cu felii de mortadella si cu aceasta crema se ung felii de piine eventual usor prajite ( incalzite ). Sau faci rulouri de mortadella umplute cu mascarpone.. asta ca aperitive.
In loc de mascarpone poti folosi si Philadelphia

3.din spanac calit in tigaie si cu putina sunculita ( eventual afumata - bacon .. piept ardelenesc ) amestecat apoi cu mascarpone si alte brinza ( mozzarella , gorgonzola ... ) cubulete , umpli foi de placinta si faci ca niste mici strudele , sau le inchizi ca o carticica . Le ungi cu lapte si unt topit - cite putin din fiecare . Si dai la cuptor pina se rimenesc.

4. faci un risotto cu spanac , urzici ( le-a cam trecut vremea insa .. ) sau dovlecel iar la sfirsit pui mascarpone.. Risotto daca nu stii sa faci : se pune la foc in cratita putin ulei sau unt , orezul ( 80 gr de persoana - cam un pumn cred ca e ) se caleste la foc mic pina devine transparent impreuna cu o ceapa ( mtaiata marunt daca va place sau intreaga sau taiata in jumatate ca sa o scoti si sa o arunci daca nu mincati ceapa ca sa o poti arunca dupa ce s-a inmuiat ). Separat faci o supa de legume ( sau apa cu delikat ... cub de supa .. sau numai apa ) care sa fiarba in paralel. Cind orezul e calit arunci si spanacul sau urzicile taiate si le amesteci . Apoi incepi sa torni supa fiarta cu polonicul, pe rind , amestecind mereu orezul sa nus e lipeasca . Focul mai micut . Cind scade apa mai adaugi un polonic. Orezul ar cam trebuie sa se fiarba in vreo 17 minute dupa ceas.. dar acum depinde de orez. Cam la 17 minute incepi sa il incerci .. si cind iti place opresti focul. Acum adaugi mascarpone si amesteci bine . Deci dupa ce l-ai luat de pe foc.

5. lasagna cu spanac si mascarpone .. sau cu anghinare si mascarpone.. sau chiar cu carne tocata si masacarpone ( vezi ca erau multe dicutii despre lasagna).




Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput