Pentru fumatoare sau ex-fumatoare....

Pentru fumatoare sau ex-fumatoare.... | Autor: Mirunaa

Link direct la acest mesaj

Vad ca foarte multe dintre voi sunteti preocupate de diete.Nu zic, si eu ar trebui sa fac ceva in privinta asta.Am 1,68 si 71 de kilograme.Si am tot citit si pe aici si pe alte siteuri despre regimuri si incerc sa gasesc unul care sa mi se potriveasca.Desi ar trebui sa mai slabesc vreo 5-6 kilograme(prea mult nu ma prinde) preocuparea mea acum este....cum sa ma las de fumat.

Fumez Marlboro, scurt, rosu cam 2 pachete de tigari pe zi.Am 37 de ani, fumez cam de pe la 21 de ani.M-am lasat de tigari o data 1 an de zile, o data 3 ani de zile si n-am fumat in timpul sarcinilor(2) si cat am alaptat.
Firesc ca-mi fac rau si tousi nu reusesc sa le las.Acum o luna m-am infuriat si am reusit sa nu fumez doua saptamani si jumatate....mai mult n-am reusit.
Stiu ca totul se reduce la....VOINTA!

Care dintre voi sunteti fumatoare, cum ati reusit sa va lasati?
Spuneti-mi si mie....sau macar incurajati-ma....pleaaaase!

Chiar acum am aruncat aproape jumatate de pachet de tigari la gunoi....si mai incerc o data sa ma las...


Toate cele bune!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Te-ai lasat 3 ani de zile si te-ai reapucat? Cum?
Eu tocmai am implinit 3 ani de cand nu mai fumez si nu vad cum m-as apuca iar de fumat, mi se face rau numai de la fum, cred ca as muri sa simt tigara in gura.
Ti-e teama ca o sa te ingrasi, daca te lasi de fumat? Nu este o regula, eu am slabit.
Hai Mirunaa

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

vointa. ca tot tu ai spus!

Eu fumam aproape 2 pachete pe zi inainte de sarcina. Dupa o perioada (alaptat plus inca ceva luni), o prietena s-a reapucat (si ea tot dupa bebe) daca n-as fi vazut-o, nici nu mi-ar fi trecut prin cap sa reiau fumatul, dar mi s-a facut pofta. Am incercat sa fumez cateva tigari (timp de aproape 4-5 luni) si la ultima mi s-a facut atat de rau incat jumatate de ora n-am fost in stare sa desclestez maxilarele de rau... MI-a fost invatare de minte. Acu astept cuminte bebe doi si nici nu ma gandesc sa reiau fumatul dupa.



mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Da, craciunitza, dupa 3 ani(1997-2000) de abstinenta m-am apucat iar.In august 2000 a murit mama si de atunci fumez cu o furie de care mi-e teama si mie uneori.Cred ca daca mi-ar fi placut sa beau(chiar si asa sa gust) nu stiu unde as fi ajuns dupa moartea mamei

Mi-e teama si ca ma ingras dar nu asta-i problema.Multumesc pentru sustinere


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

Miruna!
In primul rand felicitari pt.decizia pe care ai luat-o si iti urez sa reusesti,dar sa nu faci inca o data prostia sde a te reapuca de fumat.Si eu sunt fumatoare,fumez pana intr-un pachet de tigari Kent 4 pe zi.pana acum fumam kent 8,dar de cateva zile m-am gandit sa fumez ceva mai usor si este bine.Si eu mai gandesc din ce in ce mai mult sa las tigarile,am luat acum cateva luni suplimente nutritive,am redus tigarile la jum. dar am avut vointa doar cateva zile,apoi, intre suplimente si tigari am aes tigarile.trebuie sa ai vointa.si sa stiti ca,in timpul cand am redus tigarile mincam si mai putin,deci nu este adevarat ca,daca te lasi de fumat,ai pofta de mincare.Cel putin, nu in cazul meu.
Poate te ajuta sa stii ca si eu vreau sa incerc de miine sa le reduc.Asa,cand vrem sa fumam ,ne gandim ca mai este cineva care incearca sa renunte,sau sa reduca tigarile.
Ok?
Apropo de tigari:am vazut ca de ceva timp la OTV se tot vb. despre un upliment nutritiv pe baza de alga care inlatura efectele fumatului.ati auzit de asa ceva?pt ca eu nu am prins de la inceput si nu stiu prea multe..se vb. ca este bine sa se foloseasca si de catre cei care au fumat si nu mai fumeaza.
Miruna,ce zici,incercam impreuna?de miine incep sa nr. tigarile pe care le fumez..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

miruna,daca gasesti vreo pastila de vointa sa-mi spui unde sa caut:)
Si eu fumez tot marlboro,dar cu mari eforturi am dat-o pe lights pentru ca ajunsesem sa ma resimt urat dupa cele aproape 2 pachete/zi.O sa incerc sa mai scad o treapta ,spre ultra lights si,daca primele zile or sa fie foarte frustrante,in ideea ca nu "le simt" sper sa ma obisnuiesc ,si sa pastrez pe cele lights,asa cum fac acum cu pachetul rosu,in momente in care vreau o tigara tare.
Eu fumez de vreo 10 ani,eram practic copil cand m-am apucat,dar am pastrat obiciul si in facultate,si dupa ani buni si ,desi am incercat sa ma las,nu pot.punct.
in ultimele luni am numai ganduri negre despre fumat,despre cancer la plamani,copil fara mama,despre !cuiul" pe care il bati in tine cu fiecare tigara si tot asa,si totusi ...am fumat deja un pachet de azi dimineata,la calculator.

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Nadyana, da.Eu am inceput chiar de acum, inainte sa scriu.Nu stiu cat o sa reusesc....dar macar incerc.
Sa stii ca nu te ajuta cu nimic sa fumezi tigari mai slabe(sau asa-zise slabe) Pentru ca nu nicotina dauneaza foarte mult(dauneaza doar creind dependenta) ci dioxidul ala de carbon....sau cum s-o numi....obtinut in urma arderii tutunului....

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu sint fumatoare...tot de Marlboro, lights, si, din moment ce spun ca sint , e clar ca n-am reushit sa ma las.

Intr-adevar, nici n-am incercat prea tare - nu m-a preocupat.
Nu ma simt rau de la tzigari, n-am probleme cu tenul, unghiile sau mai stiu eu ce... sotul e si el fumator deci, toate bune.

Am inceput sa ma gindesc sa rennunt doar pentru ca voi avea un copil la un moment dat si nu e indicat sa fumezi in timpul sarcinii.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadyana spune:

quote:
Originally posted by Mirunaa

Nadyana, da.Eu am inceput chiar de acum, inainte sa scriu.Nu stiu cat o sa reusesc....dar macar incerc.
Sa stii ca nu te ajuta cu nimic sa fumezi tigari mai slabe(sau asa-zise slabe) Pentru ca nu nicotina dauneaza foarte mult(dauneaza doar creind dependenta) ci dioxidul ala de carbon....sau cum s-o numi....obtinut in urma arderii tutunului....

Toate cele bune!

M.P



Da,Miruna,ai dreptate,dar,probabil daca o sa reusim sa fumam mai putin va fi un puk mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LUª spune:

Buna MIRUNAA imi pare rau pt .tine pentru ca teai lasat atata timp dupa care iarasi trai apucat ,O femeie care fumiasa nu se poate imagina cit rau isi face singure .Am sa iti scriu o mica poveste .Acum 10 sau mai multi ani mam apucat si eu sa fumez credeam ca sint mai cul.am incercat multe metode dar nu a dat nici un randamend .Pina acum 5 ani cind am ramas insarcinata primele 8 luni nu am putut sa fumez am fumat ultimele 2 luni ,si inainte sa merg la spital am fumat jumate de tigara .Si aia a fost ultima Miam luat bineiateles pachetu cu mine .Dupa o munca asa mare trebuia sa ma linistesc .Dupa 5,6 ore mam dus la dulapul unde aveam halatul sa es afara sa fumez ,cind am deschis usa la dulap am simtit un miros foarte tare de tigari ,si atunci am zis eu miros asa oribil a tigari ,si copilu meu trebuie sa ma supoarte cu mirosu asta ,si atunci am spus gata cu tigarile ,miroase extraordinar de urit si nu conteasa cit te speli sau ca maninci guma sau ,sau eu ca femeie asa sa miros nu nu se poate.SI multumesc lui Dumnezeu ca am reusit 5 ani Nici nu cred ca eu am fumat vreodata .Fata mi sa luminat eram mai matura mai urita acum ma simt foarte bine Trebue sa ai vointa ,si sa te gindesti nca nu iti face nici un bine ci din contra te inbatrineste Sper sa ai putere si vointa ca de data asta sa poti sa termini cu ele si ai sa vezi cit de bine ai sa te simti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Mirela fata mai luminoasa si plamanii mai curati, nu? Si eu am fumat 12 ani si m am lasat de obiceiul asta cand am ramas insarcinata. Apoi a urmat alaptatul si apoi nu am mai vrut sa mai fumez. Si ptr mine dar mai ales ptr Raluca. Si sunt de atunci aproape 7.6 ani.
Iti trebuie vointa si acel ceva care sa te stimuleze.

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.
www.ralucaostoia1.exploretalent.com

Mergi la inceput