cum iese ratza crocanta?

cum iese ratza crocanta? | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

vreau sa fac in seara asta ratza la cuptor...dar habar nu am cum sa o pregatesc,si ce garnitura sa fac.Prin cartile mele de bucate n-am chestii exotice ca ratza cu portocale
trebuie sa o umplu cu ceva si sa o cos?sau pur si simplu unsa cu unt si mirodenii si la cuptor ,la fel ca puiul.?
Eu as vrea mult sa-mi iasa cu pielea crocanta,ca la restaurantele chinezesti,dar,dat fiind ca sunt la prima incercare ...sper sa-mi iasa macar comestibila
edit.-am uitat sa spun ca ratza mea e intreaga,fara maruntaie,deci s-ar preta bine la umplut.
orice sfaturi mi-ar fi de MARE folos!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IT spune:

Cred ca reteta asta vine cam tirziu dar sper sa te ajute in alte ocazii !

Cuptorul se incinge la 180 gr (cred ca e o temperatura medie )
Umplutura pr 2 rate de cca 1 1/2 kg
se taie marunt ( nu fin):cca 125 gr ginger(sau gimbir pe romaneste),1 tulpina de rabarbra (cred ca asta e si cuvintul pe romaneste),1 usturoi (se folosesc toti "cateii" taiati in doua),2 cepe rosii taiate felii subtiri, si salvie verde.

Se aseaza ratele pe un gratar in cuptor,deasupra unei tavi. Se coc cca 1 ora dupa care temperatura in cuptor trebuie micsorata la 150 gr.Se mai coc inca 1 ora si jumate,astfel incit pielea sa fie crocanta si oasele se deprind usor.

In timpul coacerii, grasimea care s-a adunat in tava se toarna/aduna intr-un castron ( se face asta de 2-3 ori), astfel incit sa se separe, grasimea mai clara( care se v-a folosi la sos),de cea mai consistenta( alba).

Se scot ratele din cuptor,se lasa sa se odihneasca si in acest timp se prepara sosul. Tava din cuptor se goleste de resturile de grasime( mai ales cea grasa si alba)dar se pastreaza restul ( un fel de jiu care da gustul bun al sosului), apoi se pun in tava 2 pahare de vin marsala( vin dulce de desert),se pune si umplutura de la rate, si 3 dl de supa concentrata de pasare( eu o prepar cu un cubulet de knorr sau maggi). Totul se fierbe pina capata o consistenta acceptabila pentru sos .Se strecoara .

Se imparte rata in bucati, se aseaza pe un platou.Se serveste cu sosul de mai sus. Pentru extra gust si aspect se poate taia ghimbir in felii subtiri, se prajeste in ulei incins, iar cind a inceput sa capete culoare se adauga o tulpina de rabarbra taiata in felii subtiri si frunze de salvie care trebuie sa iasa crocante, dupa prajire. Se scot pe o hirtie de bucatarie si se lasa sa se scurga de ulei. Se presara deasupra bucatilor de rata din platou.

Pare complicat dar cred ca merita . Reteta o am dintr-o carte de bucate a lui Jamie Oliver.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

IT,multumesc de reteta,dar zau ca pare complicat.Si am si cateva nelamuriri.
In primul rand nu stiu cum arata gingerrul,salvia si raberber-pe ultima o stiu de fapt,e mai mov :)dar nu ma intreba de gust.
Apoi:
inainte de a fi puse prima data la cuptor,tatza se umple cu ce ai scris?-banuiesc ca da,
dar la sfarsit trebuie scoasa-dupa ce se racoreste ratza ?ca din ce spui se intelege ca in cratita separata se pune supa concentrata care se amesteca cu umplutura,grasimea clara si vinul si se fierbe pana are consistenta de sos.Hmmmm..pai de ce mai umplem ratza atunci?:)-daca tot scoatem umplutura si o si taiem bucati pe platou?in loc sa lasam zburatoarea intreaga,cu fiermoarul tras,de impresie artisticahi-hi,glumesc:))

quote:
apoi se pun in tava 2 pahare de vin marsala( vin dulce de desert),se pune si umplutura de la rate, si 3 dl de supa concentrata de pasare( eu o prepar cu un cubulet de knorr sau maggi). Totul se fierbe

chiar ca te provoaca la munci grele reteta asta dar adevarat e ca dragutzul de Jamie scoate niste chestii absolut de-li-cioa-se!!!!!

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IT spune:

mamica dulce-
Scuze ca raspund asa tirziu dar am lucrat mai mult in si am venit acasa tirziu si obosita ca nu prea am avut timp de DC . Din pacateeee !!

Mie imi place rata de nu mai pot iar sosul facut cu vin si cu jiul obtinut in urma prepararii ratei nu se compara cu nimic. Asta e si motivul pentru care m-am strofocat sa scriu toata reteta. Eu am cumparat si preparat mai des piept de rata. Nu ia asa de mult timp de preparare.

Eu cred ca reteta pe care am scris-o se poate simplifica ! Renunta la umplutura , coace rata la temperatura moderata astfel incit sa iasa crocanta si prepara un sos cu vin si jiu..Potriveste sosul dupa gust cu sare, piper si alte condimente..

Eu am vazut la TV ca bucatarul -Jamie Oliver prepara sosurile direct in tava ( care e potrivita ca marime) .Lua tava din cuptor si o punea pe ochiul de aragaz.

In ce priveste ghimbirul sau ginger in engleza -se gaseste in mai toate magazinele asiatice. Salvia e o frunza verde. In fine nu ar fi asa greu de gasit la magazinele asortate. Eu cumpar si uscata si pun la diverse mincaruri . Imi place mai mult decit cimbrul sau alte condimente mai cunoscute.

Bafta !!

Mergi la inceput