alunite peste tot

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cum Dumnezeu a durat 2 ore?
2 ore e o histerectomie , si aia lalaita......

Si eu mi-am scos alunita iesita in relief , pe abdomen. Nu m-a durut anestezia , a durat cred ca maxim 10 minute cu totul , nu a durut nimic dupa.
La fel si de pe pate mi-am sco , fara dureri ,rapid.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_vio87 spune:

quote:
Originally posted by iulia1977

mi-am comandat unguentul de la insectfarm. sper sa dea rezultate.



cu simpatie,
Violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

quote:
Originally posted by Irina71
Aveam multe alunite mici, care atarnau inestetic. Am telefonat, m-am programat, am stat la coada 15 minute si apoi am intrat. Ma invita sa iau loc, apoi, dupa numai 5 minute de explicatii, zice "ridicati-va si aratati-mi alunitele". Eu, ca la scoala, ridic puloverul, cu maieu cu tot si-i arat burta plina de alunite. Ea zice "ramai asa" si scoate un borcanel si un ac cu varful bont. Inmoaie acul ala in borcanel si incepe sa-mi "picteze" alunitele. Pac, pac, si aici, si aici, mai e vreuna ? "Pai am una dupa gat", "aha, si alta ?" "vreo 2 pe spate", "gata si astea ... te las 5 minute si uita-te in oglinda daca mai vezi vreuna "..... In fine, mi le-a pictat pe toate. Eu, cu indoiala "si or sa-mi cada, sau ce? " .... "doamna, eu am facut facultatea asta de placere !!" ... "si ... restrictii, ceva ? sa nu fac dus ?" "Nicio restrictie ! La revedere, daca mai apar mai vino la mine !". Am plecat de acolo convinsa ca am platit banii (50 RON) degeaba, ca am dat peste o tzacanita ......
Intr-o saptamana mi-au cazut TOATE. Se uscau si cadeau. Ma stergeam cu prosopul dupa dus si gata.



Scuza-ma, dar ce-ai avut tu nu cred ca erau alunite (nevi), pentru ca astea se indeparteaza numai chirurgical sau cu laser.

Eu mi-am scos recent 4 alunite, toate de pe spate. Anestezia a durut putin, de fapt nu a durut, ci a usturat. Interventia, cu tot cu cusut (4-5 fire fiecare) a durat cam 20 de min. Nu se simte nimic. Dupa cateva ore se simte o jena, dar nici macar nu se poate numi durere. De a doua zi totul e bine si frumos. Desigur, fara inot, gimnastica si ski. Dupa 2 saptamani se scot firele. Asta pisca foarte putin, aproape insesizabil. La mine a trecut o luna jumate de la prima interventie si o luna de la a 2-a. Se vindeca foarte frumos si nu cred ca-mi vor ramane semne. Examenul anatomo-patologic e obligatoriu. La mine a fost ok la toate 4.

V-am povestit totul pentru ca si eu am tone de alunite si eram extrem de stresata din cauza lor. Astea 4 le-am scos la recomandarea a 2 medici, pentru ca aratau destul de ciudat si am preferat sa nu stau cu stres. Si bine am facut. Oricum, la cum arat, voi merge cam trimestrial sa mi se urmareasca evolutia celorlalte. N-am voie la soare/solar.

Va pup si mergeti la medic, chiar 2 medici daca n-aveti incredere in unul singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

quote:
Originally posted by rpetraru
Pentru restul interesati: operatia celor 2 alunitze a durat aproximativ 2 ore, injectiile cu Xilina au durut destul de tare insa restul operatiei a fost ok, nu am mai simti nimic. Am fost ok si dupa operaie in sensul ca am plecat pe picioarele mele de la clinica. Durerile au inceput din cauza ca taietura a fost pe omoplatul drept si nu m-am menajat. Am condus, am lucrat...si de abia acum, dupa 7 zile ma simt cat de cat bine. Joi merg sa imi scoata atzele si imi este o frica...



Exact asa a patit si sora mea... si-a scos 2 alunite, iar interventia a durat mult, iar durerea ulterioara a fost mare si a durat cam 2 saptamani. Doctora mea mi-a spus ca inca sunt medici care practica ce-au invatat in facultate: indeparteaza cat mai mult tesut, taie adanc... desi s-a dovedit ca in caz de malignitate oricum e inutil sa taie atat. Eu si de asta ma temeam sa-mi scot, ca stiam cat de mult a suferit sora mea dupa ce si-a indepartat alunitele. Cu un medic bun n-ar trebui sa se intample asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mara, la ce dr. ai fost?
Si eu vreau sa merg dar mi-e cam frica (daca va puteti imagina...)

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Dr. Chelemen, la Medlife, e extrem de draguta si atenta sa nu te doara nimic. Mie imi place tare mult, si ca medic, si ca om. Eu n-am platit nimic, ca a intrat in abonament, dar altfel cred ca ar costa cam 3-400 lei (cu tot cu biopsie). Mai bine intrebi inainte, la receptie. Frica n-ai de ce sa ai, chiar nu e vorba de durere. Mai rau ustura anestezia decat doare zona ulterior. Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns juru spune:

pai ce sa zic si mie mi au aparut ,vad ca va vaitati si cautati cel mai bun medic , na e bine sa te duci la cel mai bun , dar decat sa stai un an sa il cauti pe cel mai bun dute la primul care il stii, oricum el va va zice mai multe decat unu care nu are noaptea ce face pe net , apoi nu cred ca iti face bine daca stai stresata , te duci si sigur vei fi lamurita , eu is la medicina mi au aparut cred ca e de la soare , sau mai stiu eu de la ce.
In general se vede una care a luato razna , sau care are de gand , numai e ca e bine sa previi .Adica sa stii daca au vreo predispozitie la malignizare si sa tratezi inainte nu sa afli ca deja e malign , pentru ca daca s a pus diagnosticul de maling(ai cam pus o) adica exista riscul la recidiva si metastaze si implicit riscul de mortalitate (mai apropiat sau departat). Deci chiar daca pare ridicol motivul da o fuga macar la ala din satul tau sau orasel sau de la fundeni sau timisoara numai sa te duci .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by juru

unu care nu are noaptea ce face pe net




subminezi economia de piata!
si capacitatea noastra a de pe

Cu gandul la copilarie traiesc din plin www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">emotia copilariei m-am transformat din in , si lupt neinfricat PENTRU EGALITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana1931 spune:

si eu am observat aparitia, din ce in ce mai mult a unor alunite pe spate. insa am observat ca apar de la expunerea la soare, mai ales de la arsuri solare. evita si tu expunerile la soare in orele interzise. e posibil sa le ai inca de vara trecuta sau de acum 2 ani si abia acum sa le fi observat. eu citisem ceva despre acest subiect insa, sincera sa fiu nu am incercat inca sfaturile de acolo. se spunea ca, ca sa scapi de pistrui(pt ca poate unele dintre ele sunt pistrui dar nu iti dai tu seama) sa aplici pe locul respectiv zeama de lamaie.

Am gasit si asta : http://www.bolero.ro/forum/viewthread.php?tid=7738

Dar, daca e ceva grav, te sfatuiesc sa mergi la doctor, o viata ai, si nu merita sa te joci cu ea aplicand fel de fel de tactici dintr-astea "din auzite".

Mult succes!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xemar spune:

Buna ziua

Spuneti-mi va rog cum se numeste solutia cu care v-a dat medicul pe alunite de au cazut?

Multa sanatate,
Daniela

Citat:
citat din mesajul lui Irina71

Si eu m-am trezit cu multe alunite dupa sarcina. La un an dupa ce am nascut, cand am terminat cu alaptatul, mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la un dermatolog la Spitalul Militar (ca e aproape de mine). Am stat la coada o juma de zi (cred ca venise toata Constanta acolo ). Mi-a cauterizat 3 alunite, dupa ce mi-a facut injectie cu xilina. A zis ca pentru restul sa vin alta data. Sa nu fac baie 2 zile, sa nu ma expun la soare, sa nu port pe piele decat bumbac. Bine. Peste vreo saptamana ma duc la epilat si povestesc cosmeticienei. Ea zice "dar nu te duci la doamna Antohi ? E foarte buna si nici nu stai la coada atata". M-am gandit sa incerc. Aveam multe alunite mici, care atarnau inestetic. Am telefonat, m-am programat, am stat la coada 15 minute si apoi am intrat. Ma invita sa iau loc, apoi, dupa numai 5 minute de explicatii, zice "ridicati-va si aratati-mi alunitele". Eu, ca la scoala, ridic puloverul, cu maieu cu tot si-i arat burta plina de alunite. Ea zice "ramai asa" si scoate un borcanel si un ac cu varful bont. Inmoaie acul ala in borcanel si incepe sa-mi "picteze" alunitele. Pac, pac, si aici, si aici, mai e vreuna ? "Pai am una dupa gat", "aha, si alta ?" "vreo 2 pe spate", "gata si astea ... te las 5 minute si uita-te in oglinda daca mai vezi vreuna "..... In fine, mi le-a pictat pe toate. Eu, cu indoiala "si or sa-mi cada, sau ce? " .... "doamna, eu am facut facultatea asta de placere !!" ... "si ... restrictii, ceva ? sa nu fac dus ?" "Nicio restrictie ! La revedere, daca mai apar mai vino la mine !". Am plecat de acolo convinsa ca am platit banii (50 RON) degeaba, ca am dat peste o tzacanita ......
Intr-o saptamana mi-au cazut TOATE. Se uscau si cadeau. Ma stergeam cu prosopul dupa dus si gata.

Acum, eu nu zic ca toate alunitele sunt la fel. Si eu am una mare pe frunte, dar mi-e frica sa umblu la ea. Cred ca acolo va ramane forever. Am vrut sa va arat ca alunitele alea mici si multe, care atarna inestetic, se trateaza foarte usor.


Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine


Mergi la inceput